رئیس سازمان برنامه و بودجه:

لایحه بودجه ۱۴۰۱ تدوین و به دفتر رئیس جمهور ارسال شد

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه از تدوین و ارسال لایحه بودجه ۱۴۰۱ به دفتر رئیس جمهور خبر داد و گفت: چرخه معیوب در بودجه ریزی باید متوقف و تصمیمات نباید فقط به نفع قشری خاص نباشد.

مسعود میر کاظمی در جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۱ با موضوع اصلاح صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری، اصلاح نظام بیمه سلامت و بررسی آسیب‌های نظام حقوق و دستمزد گفت: سناریوی جبران کسری بودجه و هزینه‌های جاری با خلق پول نادرست و تبعات مخرب آن همچون ایجاد فاصله طبقاتی و هدایت بخش بزرگی از جامعه به زیر خط فقر مشهود است که باید تغییر کند.

وی افزود: بین عملکرد و برنامه مصوب فاصله زیادی وجود دارد که نشان می دهد برنامه از کارایی لازم برخوردار نبوده که چنین شکافی ایجاد شده است. باید به بهبود شرایط کل جامعه نگاه کرد. کارشناسان و تصمیم گیران در تهیه و تدوین بودجه سال آینده نگاه کلان داشته باشند تا تصمیمات اتخاذ شده آثار مثبت برای کل مردم ایران داشته باشد و تنها به نفع قشری خاص نباشد.

این مقام مسئول ادامه داد: دولت متولی همه مردم ایران است و تصمیمات باید شرایط زندگی همه مردم ایران را در دورترین نقاط بهبود ببخشد. شرایط زندگی رفاهی نامناسب مردم در دورترین مناطق قابل قبول نیست.

میرکاظمی گفت: چرخه معیوب در بودجه ریزی باید متوقف شود. دولت هزینه‌ها را مدیریت کند. استقراض از بانک مرکزی ، انتشار اوراق قرضه و خلق پول راه حل نیست. تداوم چنین سناریویی مشکلات فزاینده‌ای ایجاد کرده است. بر اساس مسئولیت از تمام توان برای توقف چنین چرخه‌ای و بهبود شرایط استفاده خواهد شد.

وی افزود: قرار نیست بودجه ۱۴۰۱ با کسری بودجه تهیه و تدوین شود. در گذشته بدون در نظر گرفتن منابع موثق هزینه‌های زیادی بر جامعه تحمیل و باعث افزایش تورم شده است. باید با عبرت از روش کار گذشته و سیاسی کاری ، سنت شکنی کرد تا آثار و تبعات مثبت و تاثیرگذار بر زندگی مردم حاکم شود. بر این اساس ، بخشنامه بودجه سال آینده نهایی و آماده ارسال به دفتر رئیس جمهور است.