سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن:

مجلس پیگیر عرضه خودرو در بورس کالا است/ احتمال زمین گیری دو خودروساز

 

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به پیگیری طرح عرضه خودرو در بورس کالا از برنامه ایدرو برای جمع بندی پیشنهادها درباره قیمت گذاری خودرو و ارائه گزارش به صحن علنی خبر داد.

حجت‌الله فیروزی با اشاره به جلسه دیروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس به ایسنا گفت: در این جلسه انتقاد شدید اعضا از عدم حضور وزیر صنعت در سه جلسه گذشته با دستورکار قیمت‌گذاری خودرو مطرح و عنوان شد این عملکرد بیانگر بی توجهی به موضوع خودرو است.

وی افزود: در این نشست گزارشی از سناریوهای پیش‌بینی شده درباره وضعیت خودرو، نیازها و افق صنعت در سال ۱۴۰۴ ارائه شد که بر اساس آن باید به سه موضوع نیازهای توسعه‌ای، جایگزین خودروهای فرسوده و صادرات توجه ویژه داشت. همچنین درباره بهای تمام شده تولید خودرو و قیمت فروش در کارخانه نکاتی ارائه شد. بطور مثال سال ۹۸ قیمت تمام شده تولید پژو ۲۰۶ تیپ ۲ بالغ بر ۷۰ میلیون تومان بوده در حالی که در کارخانه ۵۸ میلیون تومان به فروش می‌رسید. از سوی دیگر قیمت تمام شده ان یخودرو سال ۹۹ حدود ۱۴۸ میلیون تومان بود اما در کارخانه ۹۶ میلیون تومان فروخته می‌شد.

این نماینده مجلس ادامه داد: به باور خودروسازان، این تفاوت قیمت‌ موجب زیان آنها شده و گلایه‌ داشتند شورای رقابت نباید در قیمت‌گذاری ورود کند و فلسفه این شورا قیمت‌گذاری نبوده بلکه ایجاد فرصت رقابت است. مدیرعامل سایپا رویه شورای رقابت در قیمت گذاری را اشتباه دانست و مدیرعامل ایران ‌خودرو نیز مطرح کرد، هرچند در فرآیندها مشکل وجود دارد اما اگر روند قیمت گذاری اصلاح نشود، خودروسازان زمین گیر می‌شوند.

فیروزی با اشاره به گلایه مندی قطعه‌سازان از تاخیر در پرداخت مطالبات از خودروسازان عنوان کرد: خودروسازان در این نشست پیشنهاد دادند، خودروهای تولیدی به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم شود. قیمت خودروهای پرتیراژ از مجموع بهای تمام شده تولید و ۵ درصد سود و با تایید وزارت صنعت تعیین شود. در پیشنهاد خودروسازان آمده بود قیمت خودروهای اختصاصی که مشتری خاصی دارند نیز توسط هیات مدیره خودروسازها و با تایید وزارت صنعت تعیین شود.

به گفته وی، تاکید بر سیاست‌گذاری و ریل گذاری به جای دخالت در تصمیم گیری، صادرات، انتقاد از وابستگی ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی تولید برخی خودروهای داخلی به واردات با وجود استفاده از انرژی ریالی، ضرورت توجه به کیفیت، جلوگیری از افزایش قیمت، پیگیری طرح عرضه خودرو در بورس، تبدیل خودرو از کالایی سرمایه‌ای به مصرفی و… از جمله نقطه نظرات نمایندگان در این نشست بود. مقرر شد ایدرو جمع بندی پیشنهادهای وزارت صنعت، خودروسازان، قطعه سازان و شورای رقابت را درباره قیمت گذاری خودرو به کمیسیون ارائه کند تا درباره این موضوع تصمیمات مقتضی گرفته و گزارش به صحن علنی ارائه شود.