شاخص کل بازار بورس تهران در  روز پایانی اولین هفته اردیبهشت ماه 1401، شروعی مثبت داشت اما هرچه به میانه های بازار نزدیک میشدیم شاهد کاهش اعداد شاخص بودیم و در ادامه با افزایش عرضه ها روند شاخص کل تغییر کرد و در نهایت شاخص کل با 1 هزار و 475 واحد کاهش در ارتفاع 1 میلیون و 521 هزارو 391 واحدی بکار خود پایان داد. شاخص هم‌وزن اما در مسیری مثبت، با 1 هزار و 312 واحد رشد در ارتفاع 411هزار و 624واحدی قرار گرفت. در پایان معاملات سومین هفته از سال 1401، P/E forward بازار به 5.69 واحد و  P/E ttm به 7.69 واحد رسید.

پس از آنکه گفتیم شاخص کل توان عبور از سطح 1میلیون و 500هزار واحد را دارد، اکنون نگران محدوده مقاومتی 1 میلیون و 580 هزار هستیم و به نظر میرسد سیو سود در سهم هایی که رشد مناسبی داشته اند به دور از منطق نباشد. جریان پول فعالان بازار سرمایه همچنان در گروه خودرویی درحال گردش هست و باید ببینیم تا چه زمانی این گروه توان رشد و ایجاد بازدهی برای سرمایه گذاران را دارد.

در روزهای پایانی بازار هم مانند هفته گذشته شاهد برخی تعدیلات جدید و حذف عوارض صادراتی محصولات از سوی وزارت صمت بودیم که میتواند خبر مثبتی برای گروه فلزات اساسی خصوصا مس و روی که تعرفه آن ها حذف شده است، باشد.

شاخص های سهام آمریکا به پایین ترین سطح شش هفته اخیر رسیدند و خریداران کم کم وارد بازار شدند و از این اصلاح قیمتی استفاده کردند. علت این سقوط سنگین بحران انرژی در اروپا، بحران کرونا در چین و افزایش سریع نرخ بهره آمریکا بوده است.

جدول تغییرات هفتگی