شاخص کل بازار بورس تهران در آخرین روز از فروردین 1401، شروعی متعادل داشت و شاهد نوسانات در طول بازار بودیم. در نهایت شاخص کل با  818 واحد افت در ارتفاع 1 میلیون و 512 هزارو 219 واحدی بکار خود پایان داد. شاخص هم‌وزن بر خلاف شاخص کل، با 861 واحد رشد در ارتفاع 401 هزار 431 واحدی قرار گرفت. در پایان معاملات آخرین هفته از اولین ماه سال 1401، P/E forward بازار به 5.89 واحد و  P/E ttm به 7.69 واحد رسید.

همانطور که در فایل های گزارش هفتگی قبلی بیان شد، انتظار صعود شاخص کل بالای 1 میلیون و 500 هزار واحد را داشتیم که محقق شد و اکنون شاخص مهم ترین مانع برای ادامه ی حرکت صعودی خود را در حدود 70هزار واحد بالاتر از منطقه فعلی، یعنی در شاخص 1 میلیون و 580 هزار  واحدی می بیند. به نظر مجددا شاهد افزایش عرضه های فعالین بازار در حوالی این محدوده باشیم.

اخبار مهمی که از طرف دفتر وزارت صمت مخابره شد، حاکی از حذف عوارض صادراتی برخی محصولات فولادی بود که خبر بسیار خوبی بود و انتظار حذف این تعرفه ها را داشتیم.

سرمایه گذاران در بازار جهانی منتظر سخنرانی روسای بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی اروپا هستند تا شاید آینده سیاست های پولی در این سخنرانی ها مشخص شود.

در بازار اوراق قرضه آمریکا بحث ها در رابطه با به اوج رسیدن تورم و تغییر روند تورم از صعودی به کاهشی بسیار داغ شده است.با این حال نرخ بازدهی اوراق قرضه اندکی رشد داشته است.

جدول تغییرات هفتگی