در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس با رشد 11 هزار واحدی به  عدد 1.437 میلیون واحد رسید و شاخص کل هم وزن نیز با افزایش 0.3 درصدی در پایان معاملات به 20904 واحد رسید  ارزش کل معاملات بازار 28926میلیارد تومان بوده که از این مبلغ  6786 میلیارد تومان آن مربوط به معاملات خرد سهام  و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی بوده است که ارزش معاملات نیز  نسبت به روز قبل معاملاتی شرایط بهتری داشت.

در ساعت پایانی  روز چهارشنبه  ، تعداد سهام صفوف خرید و تعداد سهام مثبت بالا رفت که میتواند نشان دهنده این باشد که  بازار روز شنبه با وضعیت بهتری شروع به کار کند بیشترین ورود پول حقیقی ها با ارزش معاملاتی معنادار نسبت به سایر گروههای بورسی مربوط به گروه محصولات شیمیایی بود که افزایش نرخ دلار مهمترین عامل و گزارشات  خوب شهریور عامل بعدی اقبال حقیقی ها به این گروه بود و پس از آن  کانه های فلزی و ماشین الات با ارزش معاملات به مراتب پایین تر در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

برای بازار هفته آینده شاخص کل در صورتیکه بالای 1460 هزار واحد تثبیت بشود ورود پول در سهام بزرگ  میتواند اتفاق افتد اما درصورت  کنترل نرخ دلار و اخباری در خصوص تغییر نرخ بهره، احتمال اینکه حمایت شاخص در محدوده 1380 هزار واحد از دست برود دور از ذهن نیست.

جدول تغییرات هفتگی

تحلیل شرکت پالایش نفت تبریز (#شبریز)

تحلیلگر بنیادی: حسین تقی نژاد

معرفی شرکت

پالایشگاه نفت تبریز که تأسیسات آن در جنوب‌غربی تبریز مستقر می‌باشد، مراحل طراحی و ساخت این پالایشگاه از سال ۱۳۵۳ توسط شرکت اسنام پروجتی ایتالیا آغاز و در سال ۱۳۵۶ راه‌اندازی شد.

شرکت در صنعت فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای فعالیت میکند. شرکت پالایش نفت تبریز فعالیت خود را در زمینه پالایش نفت خام و تولید فرآورده های نفتی از سال 1356 آغاز نموده و هم اکنون حدود 6.5 % از فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور را تولید می نماید. شبریز در حال حاضر فرآورده های گوناگونی را به بازار ارائه می نماید که از میان آنها میتوان به گازمایع، بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید ،سوخت جت، انواع حلال، بنزن، نفتا ، گوگرد، وکیوم باتوم، قیر و روغن اشاره نمود.

نفت خام مورد نیاز پالایشگاه تبریز توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و از میدان نفتی اهواز و میدان نفتی مارون تأمین می‌شود. شرکت پالایش نفت تبریز دارای ۱۴ واحد پالایش و ۱۰ واحد سرویس‌های جانبی می‌باشد.

ترکیب سهام‌داران

 

بررسی وضعیت فروش شرکت:

فروش را از دو منظر مقدار فروش و مبلغ فروش طی سالیان اخیر بررسی می کنیم.

مقدار فروش:

همانگونه که از نمودار زیر مشخص است مقدار فروش شرکت در سال 98 تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار گرفته و با کاهش نسبت به سال های گذشته همراه بوده است. اما روند کلی آمار فروش شرکت رو به رشد بوده است و با اجرای پروژه ها توانسته است مقدار فروش خود را طی سالیان اخیر بهبود دهد. شرکت پالایش تبریز از ابتدای سال 1395 تا کنون موفق به بهره برداری از دو پروژه مؤثر در تولیدات شده است. پروژه تولید گازوئیل یورو 5 در تاریخ 24 مرداد 97 و بهره برداری از واحد اختلاط و تولید روغن های روانساز در تاریخ 12 اسفند 96.

 •  
 • مقدار فروش شرکت در سال 12 ماهه 99 در مقایسه با دوره مشابه 95، به میزان 5.6% رشد داشته است.
 •  
 • مبلغ فروش:

  نرخ تسعیر ارز در سال 1399 به صورت میانگین 206.975 ریال بوده است که نسبت به میانگین سال گذشته 98% رشد داشته است و اصلی ترین عامل افزایش مبلغ فروش بوده است.

 

مبلغ فروش شرکت در سال 1399در مقایسه با سال 139۵بیش از 480%رشد داشته است.
همچنین فروش سال 1399در مقایسه با سال 1398 ،40%رشد را تجربه کرده است.

 

مبنای قیمت گذاری مواد اولیه و محصولات شرکت:

الف. بهای نفت خام تحویلی به پالایشگاه های داخلی اعم از دولتی و خصوصی، با کسر یا اضافه نمودن میانگین وزنی ارقامی که در معاملات صادراتی محموله های نفت خام سبک و یا سنگین بر حسب شرایط بازار و با فرض تحویل محموله ها در پایانه های نفتی به قیمت شاخص برنت با لحاظ اثر درجه API در هر ماه شمسی محاسبه می گردد.

ب. بهای ارزی نفت خام مطابق بند “ب” ماده 1 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی پس از فروش مبالغ ارزی به نرخی که ضوابط آن را شورای پول و اعتبار مشخص می نماید، تعیین می گردد.

پ. مطابق دستورالعمل ابلاغی وزیر نفت، نحوه قیمت گذاری پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی متوسط وزنی ماهانه قیمت فروش صادراتی دریایی و زمینی فوب ایران می باشد.

ت. نرخ ارز مبنای محاسبه مبالغ خرید نفت خام و فروش فرآورده ها، میانگین قیمت فروش ماهانه حواله های ارزی اعلامی توسط بانک مرکزی است.

 

ترکیب فروش محصولات:

تمام فروش شرکت به صورت داخلی است و خریدار  عمده محصولات پالایشگاه های داخلی دولت است و شبریز سایر محصولات خود مانند وکیوم باتوم، لوبکات، قیر و … را نیز به صورت مستقیم در بورس کالا عرضه می کند.

بیشترین درآمد حاصل از فروش شرکت از سه محصول نفت گاز، بنزین و نفت کوره حاصل می شود که در نمودار زیر قابل مشاهده است.

 

تجزیه و تحلیل ترازنامه به کمک نسبت های مالی:

نسبت های مالی را در سه دسته اصلی میتوان مورد بررسی قرار داد که شامل نسبت های نقدینگی، نسبت های سودآوری و نسبت های فعالیت است. مهم ترین نسبت های هر دسته را محاسبه و سپس به تحلیل و توضیح مفهوم آن می پردازیم.

نسبت های نقدینگی:

 

* افزایش یا کاهش این نسبت لزوما نشانه ی مثبت یا منفی برای شرکت نیست و آنچه که اهمیت دارد بررسی دلیل کاهش یا افزایش نسبت است.شرکت با رشد دارایی ها توانسته است وضعیت نسبت جاری را بهبود ببخشد که در پایان سال 1399 این نسبت به بیش از 3 واحد رسیده است نسبت 3به این معنی است که شرکت به ازای هر واحد بدهی جاری، سه واحد دارایی جاری دارد که این مورد سبب ایجاد حاشیه امنیت برای شرکت می شود و ریسک بدهی را اگر نگوییم به صفر می رساند، اما به حداقل می رساند.

افزایش این نسبت عموما به دلیل افزایش در سرمایه گذاری های کوتاه مدت شرکت و همچنین افزایش وجه نقد موجود در شرکت می باشد.

 

نسبت های سودآوری:

 •  
 • افزایش حاشیه سود شرکت بیانگر این موضوع است که شرکت می تواند درصد بیشتری از مبلغ فروش خود را تبدیل به سود کند و عملکرد شبریز در این زمینه مناسب بوده است.
 • اگر از کاهش ناگهانی حاشیه سود در سال 98 که به دلیل سقوط بهای نفت و فرآورده های نفتی در جهان بوده است چشم پوشی کنیم، شبریز توانسته است در 5 سال اخیر روند مناسبی را طی کند و حاشیه سود خود را با ایجاد تنوع در محصولات بهبود ببخشد.
 • سود خالص شرکت در سال 1399 نسبت به سال گذشته افزایش 454 درصدی دارد. بخشی از این افزایش ناشی از برگشت ذخیره کاهش ارزش فروش برای موجودی های پایان دوره شرکت می باشد که در پایان سال 1398 منظور گردیده بود و همچنین بخشی از بابت افزایش نرخ ارز و در نهایت افزایش نرخ فروش ریالی فراورده ها می باشد. درآمدهای عملیاتی شرکت در سال 1399 در قیاس با سال گذشته رشد 41 درصدی داشته است.
 •  
 • * با بررسی این نسبت می توانیم نحوه عملکرد مدیریت در استفاده بهینه از دارایی ها جهت دستیابی به حداکثر بازده را مورد بررسی قرار دهیم. افزایش نسبت طی سال های اخیر به این معنی است که شرکت توانسته به ازای هر واحد دارایی 59درصد سود به دست آورد که نسبتی قابل توجه است. در این نسبت هم سال 98 را با افت همراه بوده است و به نوعی آنرا داده پرت در نظر می گیریم.
 •  
 • جمع بندی نسبت های مالی:

 • شرکت توانسته است از شرایط نه چندان مناسبی که در سال 1395 داشته است، خارج شود و بهبود در عملکرد فروش و سودآوری شرکت کاملا در نسبت های مالی مشهود است. همچنین شرکت در سال 1399 تمامی تسهیلات مالی دریافتی خود را تسویه کرده است که می تواند دست شرکت را در آینده برای دریافت تسهیلات جدید و اجرای پروژه های جدید باز بگذارد.

 •  
 • تحلیل از وضعیت شرکت در صنعت:

  در ایران 10 پالایشگاه با ظرفیت اسمی پالایشی 2.2 میلیون بشکه در روز درحال فعالیت هستند که 6تای آن ها در بورس و فرابورس پذیرش شده اند. پالایشگاه تبریز با ظرفیت 110 هزار بشکه در روز در جایگاه هفتم قرار دارد.

 

 

بررسی جایگاه شرکت از منظر تولید محصولات اصلی:

 

عوامل تاثیرگذار اصلی بر سودآوری صنعت پالایش نفت کشور

بهای تمام شده مبتنی بر نرخ نفت خام:

در شرکتهای پالایش نفت، قسمت اصلی بهای تمام شده را مواد اولیه (بین 94 تا 98درصد) تشکیل میدهد. در نتیجه علیرغم تلاشهای مدیریت نوسان قیمت نفت خام، بهای تمام شده را تحت الشعاع قرار میدهد.

عدم آزادی در تعیین نرخ فروش فرآوردههای اصلی:

طبق مقررات کشور، متولی نظارت وتوزیع و قیمت گذاری فرآورده های نفتی ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است، در نتیجه نوسانات موجود در تعیین نرخ فروش فرآورده ها روند فروش شرکت را تحت تاثیر قرار میدهد.

تحلیل تکنیکال شبریز:

شبریز از دید تکنیکال با حفظ حمایت محدوده 3600 تومان میتواند در میانمدت تا محدوده 4800 و سپس 5600 تومان رشد  داشته باشد

با رسیدن به هدف اول در صورت تمایل به نگهداری میتوان حد ضرر را ارتقا داد.