بازار سرمایه تهران در آخرین روز معاملاتی سومین هفته خرداد ماه، با برتری فروشندگان نسبت به خریداران شروع شد.  سهام جذاب برای فعالین بازار در  معاملات این هفته، سیمانی ها بودند. در  ابتدای بازار  چهارشنبه تقاضای سیمانی ها، خودرویی ها و فلزات اساسی چشمگیر بود و در ادامه بازار پالایشی ها هم متعادل مثبت شدند. در پایان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس با افزایش 5 هزار واحدی در  1میلیون و 520 هزار و 298 واحد قرار گرفت تا همچنان اصلاح بازار مانند هفته های گذشته ادامه دار باشد.

به نظر میرسد روند اصلاحی برای هفته های آتی نیز همچنان محتمل باشد و احتمالا باید شاهد رسیدن شاخص کل به اعداد 1 میلیون و 480 هزار واحد و سپس محدوده 1 میلیون و 450 هزار واحد باشیم. حضور نمادهای صندوق های با درآمد ثابت در بین نمادهای با بیشترین ارزش معاملات روز چهارشنبه نشان از ورود پول به صندوق ها دارد که نشانه­ی مثبتی برای روزهای آتی بازار نیست.

در پایان معاملات چهارشنبه نسبت­های P/E forward به 5.84 واحد و P/E ttm به 7.7 واحد رسیدند.

در روزهای پایانی هفته، از مهم ترین اخبار میتوان به رشد نرخ دلار به بالای 32هزار تومان اشاره کرد که می­تواند محرک رشد نرخ دلار نیمایی در ادامه­ی سال و سپس رشد سودآوری شرکت های صادرات محور باشد. همچنین ابلاغیه افزایش نرخ 25 درصدی شوینده ها نیز ابلاغ شد که می­تواند در هفته­ی آینده باعث اقبال سرمایه­گذاران به این گروه شود.

نرخ بازدهی اوراق قرضه به دلیل سیاست های انقباضی بانک های مرکزی و همچنین افزایش نرخ تورم روند افزایشی دارد. نرخ بازدهی اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به بالای 3% رسیده است و نرخ بازده اوراق قرضه 10 ساله نیوزلند به بالاترین سطح خود در 7 سال اخیر رسیده است.

در بازار نفت خام، قیمت نفت از سطح 122 دلار فراتر رفته است و فعالین بازار سطح ذخایر نفتی آمریکا را نگران کننده می­بینند و اعتقاد دارند که این سطح از ذخایر شاید نتواند کفاف میزان تقاضای بازار را بدهد.

جدول تغییرات هفتگی