شاخص کل بورس تهران در آخرین چهارشنبه ­ی سال 1400 با افزایش 7.800 واحدی به قله ی  1 میلیون و 345 هزار و 30 واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز با رشد 2.623 واحدی در ارتفاع 342 هزار و 797 واحدی به کار خود پایان داد. میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد به 3180 واحد رسید که نسبت به هفته­ ی گذشته شاهد افت محسوس بودیم. در پایان معاملات روز چهارشنبه P/E گذشته نگر کل بازار به محدوده 6.88 واحدی رسید.

شاخص کل از نظر تکنیکالی در این هفته همچنان توانست در بالای محدوده سقف کانال نزولی قرار بگیرد تا امید اهالی بازار سرمایه به رشد بازار سرمایه به قدرت خود باقی بماند. به نظر میرسد برجام به مراحل انتهایی خود نزدیک میشود و آخرین واکنش سرمایه گذاران بورسی به اخبار توافق برجام، مثبت شدن بازار بود که نشان می دهد سرمایه گذاران از چشم انداز مثبتی برای اقتصاد و صنایع بورسی متصور می باشند.

در آخرین اخبارهای منتشر شده از سمت روسیه و اوکراین، دولت روسیه سرمایه گذاران را نسبت به پیشرفت در مذاکرات صلح با اوکراین دلسرد کرده است و بر تنش ها و نگرانی ها نسبت به چشم انداز رشد اقتصادی افزوده است. در این میان نیز فدرال رزرو آمریکا میخواهد نرخ بهره را افزایش دهد و در روز گذشته نیز نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد. در واکنش به این اخبار قیمت نفت خام مجددا پس از یک افت سریع، افزایش یافته است و به بالای سطح 100 دلار رسید. همچنین شاهد رشد قیمت انس طلا به سمت محدوده 2000 دلار هستیم که باید دید می تواند این سطح مقاومت روانی را مجددا پس بگیرد یا خیر. افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بر قیمت بیت کوین اثر نگذاشت و شاهد معامله بیت کوین در محدوده 40 هزار و 883 دلار هستیم.

جدول تغییرات هفتگی