شاخص کل بورس تهران در آخرین روز کاری خود با کاهش 912.8 واحدی خود به عدد 1282414 واحد رسید و شاخص کل هموزن نیز با کاهش 219 واحدی خود به عدد325282  واحد رسید. میانگین ارزش معاملات خرد هفته چهارم بهمن 2768 میلیارد تومان بود که به نسبت دوهفته گذشته کاهش یافته است.همچنان جریان ورود پول به صندوق های با درآمد ثابت، مثبت بوده و در روز چهارشنبه شاهد ورود 48 میلیارد تومان پول حقیقی به صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت بوده ایم که به نسبت روزهای گذشته کاهش داشته است. بدیهی است که برای بازگشت اعتماد به بازار و رشد مجدد شاخص نیازمند خروج پول از صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت هستیم.

در روز چهارشنبه 27 بهمن ماه شاهد خروج 345 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بوده ایم  که171  میلیارد تومان آن از نمادهایی با ارزش کمتر از 40 هزار میلیارد تومان و174 میلیارد تومان آن از نمادهایی با ارزش بیشتر از 40 هزار میلیارد تومان بوده است.

شاخص در روزهای گذشته با برخورد به محدوده میدلاین کانال نزولی خود ریزش داشت و در حال حاضر زیر میدلاین در حال نوسان است.شاخص با شکستن محدوده یک میلیون و چهارصد هزار واحد میتواند روند نزولی خود را به اتمام برساند پس تا نشکستن آن محدوده همچنان در روند نزولی قرار دارد. مشخص شدن روند مذاکرات به علت بهبود اوضاع صادرات، تبادلات بانک ها و سایر عوامل تاثیرگذار میتواند باعث رشد در بازار سرمایه شود.کاهش نرخ بهره بین بانکی، افزایش قیمت نفت و افزایش نرخ سامانه نیما میتواند باعث بهبود وضعیت فعلی بازار شود. با وضعیت این روزهای بازار پیشنهاد می شود دید نوسانی و تکنیکالی داشته باشیم و در صورت مشاهده وضعیت مناسب به صورت پله ای در نقاط کم ریسک اقدام به خرید کنیم. سهام های بسیار زیادی در نقاط خوبی به لحاظ تکنیکالی و بنیادی هستند که با بررسی های بیشتر میتوان اقدام به خرید کرد ولی در صورتی که بخواهیم ریسک را کاهش دهیم پیشنهاد می شود پله ای وارد شویم و خرید های اصلی سبد در نقاط کم ریسک تر انجام بدیم.

 

جدول تغییرات هفتگی