شاخص کل بورس تهران در آخرین روز کاری خود با افزایش 3461 واحدی خود به عدد 1288338 واحد رسید و شاخص کل هموزن نیز با افزایش 1650 واحدی خود به عدد 330317 واحد رسید. میانگین ارزش معاملات خرد هفته اول اسفند ماه 3181 میلیارد تومان بود که به نسبت هفته گذشته افزایش یافته است البته برای ادعا درمورد صعودی شدن روند بازاربورس همچنان کم است. همچنین جریان ورود پول به صندوق های با درآمد ثابت، مثبت بوده و در روز چهارشنبه شاهد ورود 104 میلیارد تومان پول حقیقی به صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت بوده ایم که به نسبت روزهای گذسته افزایش داشته است. بدیهی است که برای بازگشت اعتماد به بازار و رشد مجدد شاخص نیازمند خروج پول از صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت هستیم. در روز چهارشنبه 4اسفند ماه شاهد خروج 10 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بوده ایم  که34 میلیارد تومان وارد نمادهایی با ارزش کمتر از 40 هزار میلیارد تومان شده است و 45 میلیارد تومان آن از نمادهایی با ارزش بیشتر از 40 هزار میلیارد تومان خارج شده است.

شاخص در روزهای گذشته با برخورد به محدوده میدلاین کانال نزولی خود ریزش داشت و در حال حاضر زیر میدلاین در حال نوسان است. شاخص با شکستن محدوده یک میلیون و چهارصد هزار واحد میتواند روند نزولی خود را به اتمام برساند پس تا نشکستن آن محدوده همچنان در روند نزولی قرار دارد. مشخص شدن روند مذاکرات به علت بهبود اوضاع صادرات، تبادلات بانک ها و سایر عوامل تاثیرگذار میتواند باعث رشد در بازار سرمایه شود. کاهش نرخ بهره بین بانکی، افزایش قیمت نفت و افزایش نرخ سامانه نیما میتواند باعث بهبود وضعیت فعلی بازار شود.

همچنین درارتباط با بازار ارزهای دیجیتال باید گفت که در روزهای گذشته بیت کوین از محدوده 44 هزار دلار ریزش داشت و با اخبار مرتبط با جنگ روسیه این ریزش شدت گرفت و در حال حاضر ورود به این دارایی پرریسک تلقی می شود. البته یک ریسک بزرگی که این دارایی و سایر دارایی ها در جهان را تهدید میکند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو است که دور از انتظار هم نیست. با شکستن محدوده 30 هزار دلار می توان ادعا کرد که بیت کوین و بازار رمزارزها می تواند وارد دوران رکود جدیدی شود که تا سال ها ادامه داشته باشد. با وضعیت این روزهای بازار پیشنهاد می شود دید نوسانی و تکنیکالی داشته باشیم و در صورت مشاهده وضعیت مناسب به صورت پله ای در نقاط کم ریسک اقدام به خرید کنیم. سهام های بسیار زیادی در نقاط خوبی به لحاظ تکنیکالی و بنیادی هستند که با بررسی های بیشتر میتوان اقدام به خرید کرد ولی در صورتی که بخواهیم ریسک را کاهش دهیم پیشنهاد می شود پله ای وارد شویم و خرید های اصلی سبد در نقاط کم ریسک تر انجام بدیم.

جدول تغییرات هفتگی