شاخص کل بورس تهران در آخرین روز کاری خود با کاهش 438.5 واحدی خود به عدد 1334265 واحد رسید و شاخص کل هموزن نیز با افزایش 356 واحدی خود به عدد 353768.5 واحد رسید. میانگین ارزش معاملات خرد هفته دوم دی 2742 میلیارد تومان بود که به نسبت هفته گذشته افزایش یافته است. همچنان جریان ورود پول به صندوق های با درآمد ثابت، مثبت بوده و در روز چهارشنبه شاهد ورود 60 میلیارد تومان پول حقیقی به صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت بوده ایم. بدیهی است که برای بازگشت اعتماد به بازار و رشد مجدد شاخص نیازمند خروج پول از صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت هستیم.

همچنین در دوهفته اخیر شاهد کاهش سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در بازار بودیم. در روز آخر این هفته 127 میلیارد تومان خروج پول حقیقی از بازار داشتیم که شاهد ورود 3 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به نماد هایی با ارزش بازار کمتر از 40 هزار میلیارد تومان و همچنین خروج 130 میلیارد تومان از نمادهایی با ارزش بیشتر از 40 هزار میلیارد تومان بوده ایم. در هفته سوم دی از روز یکشنبه 19 دی ماه شاهد کاهش خروج پول حقیقی از بازار بوده ایم و مقایسه این نسبت با هفته های گذشته میتواند باعث امیدواری به بازار شود. شاخص در هفته های گذشته با برخورد به مقاومت سقف روند نزولی خود ریزش داشت درنتیجه برای ورود باید همچنان منتظر شکست کانال نزولی و افزایش ارزش معاملات خرد باشیم. کاهش نرخ بهره بین بانکی، افزایش قیمت نفت و افزایش نرخ سامانه نیما میتواند باعث بهبود وضعیت فعلی بازار شود.

با وضعیت این روزهای بازار پیشنهاد می شود دید نوسانی و تکنیکالی داشته باشیم و در صورت مشاهده وضعیت مناسب به صورت پله ای در نقاط کم ریسک اقدام به خرید کنیم. سهام های بسیار زیادی در نقاط خوبی به لحاظ تکنیکالی و بنیادی هستند که با بررسی های بیشتر میتوان اقدام به خرید کرد ولی در صورتی که بخواهیم ریسک را کاهش دهیم پیشنهاد می شود تا شکست روند نزولی با کندل پرقدرت و افزایش حجم معاملات همچنین مشاهده قدرت بالا خرید حقیقی اقدام به معامله نکنیم.

جدول تغییرات هفتگی