پیش‌بینی زمان رشد جدید شاخص بورس - خبرگزاری بازار

رئیس سازمان بورس با اشاره به اثر تصمیمات اخیر بر دو صنعت مهم و وضعیت بازار گفت: شرایط بورس طبیعی بوده و عجیب و غریب نیست!

مجید عشقی درباره اثرگذاری عملکرد و تصمیمات سایر وزارتخانه ها بر روی بازار سرمایه، گفت: با راه‌اندازی و برقراری میز صنعت در سازمان بورس، برای وضعیت صنایع پیگیری ‌های لازم انجام شده و ادامه دارد. یکی از عوامل موثر بر شرایط بازار، وضعیت صنایع پترو پالایشی و فلزی است. برخی تصمیمات که در سایر وزارتخانه‌ها گرفته می‌شود بر وضعیت بازار اثر می‌گذارد.

وی افزود: مکاتباتی با وزارتخانه‌ها انجام شد و دستورات معاون اول رییس جمهور هم در حال پیگیری است. چالش‌هایی برای صنایع مختلف ایجاد شد که حل و فصل آنها در حال انجام است و بطور قطع به نفع بازار خواهد بود. همواره بورس با وقفه و فاصله‌ای نسبت به سایر بازارها حرکت می‌کند اما مهم روند بلندمدت بازار است. بنابراین شرایط طبیعی بوده و عجیب و غریب نیست.

این مقام مسئول درباره خروج سنگین نقدینگی سهامداران حقیقی ‌از بازار توضیح داد: مشخص است حقیقی‌ها چه رفتاری دارند. حرکت این سهامداران به سمت صندوق‌های درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی است که این اقدام، رفتاری هوشمندانه بشمار می آید.

عشقی ادامه داد: خروج نقدینگی‌ حقیقی ها رخ داده اما همواره همین رفتار را نشان می‌دهند. در دوره‌های گذشته رکود ۴ ساله بورس هم مشاهده شده که در این بازه زمانی خروج نقدینگی هم صورت گرفت اما با مشخص شدن متغیرها، حقیقی‌ها دوباره به بازار برمی‌گردند.