بنابر اعلام وزیر خارجه آمریکا به کنگره :

بخشی از تحریم‌ های ایران لغو شد / دسترسی به دارایی ها در کره جنوبی و ژاپن

 

وزیرخارجه آمریکا به کنگره اعلام کرد بخشی از تحریم‌ های ایران لغو شده و تهران می تواند به دارایی های بلوکه شده در کره جنوبی و ژاپن دسترسی یابد.

به نقل از پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن، آنتونی بلینکن به کنگره آمریکا اعلام کرد با هدف ایجاد دسترسی ایران به دارایی‌های بلوکه شده در ژاپن و کره جنوبی، بخشی از تحریم‌ های تجاری را لغو شده و این دو کشور ۹۰ روز دیگر فرصت دارند تا اقدام به تکمیل معاملات با ایران کنند.

بر اساس این گزارش با این معافیت وجوه ایران در دو کشور ژاپن و کره جنوبی ، بدون نقض قانون آزاد می شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت: لغو این تحریم ها قبلا” امضا شده بود تا اجازه دهد وجوه و دارایی های مسدود شدن  ایران در ژاپن و کره برای بازپرداخت به شرکت های این دو کشور و بابت صادرات کالاهای غیر تحریمی استفاده شود.

این رویداد مهم در شرایطی رخ داد که چند روز پیش وزیر دارایی کره جنوبی با وزیر خزانه داری آمریکا در حاشیه نشست گروه ۲۰ در مورد همکاری های اقتصادی دوجانبه و مسائل جهانی از جمله نحوه آزادسازی ۷ میلیارد دلار از دارایی های ایران در سئول مذاکره کرده بودند تا با آمریکا، امکان استفاده از کانال مالی در سوئیس برای فروش کالاهای بهداشتی و درمانی شرکت های سوئیسی به ایران استفاده فراهم شود.

منبع: بورس پرس