مدیرعامل بورس انرژی:

بازار قرادادهای آتی فرآورده‌های نفتی به زودی راه‌اندازی می‌شود

 

مدیر عامل بورس انرژی با بیان اینکه راه‌اندازی بازار قرادادهای آتی برای فرآورده‌های نفتی از چند سال پیش در دستور کار بورس انرژی بود، گفت: دستورالعمل‌های مربوط، آماده و به سازمان بورس ارسال شده بود که هفته گذشته دستورالعمل راه‌اندازی بازار آتی بورس انرژی به تصویب رسید و تلاش می‌کنیم تا در نیمه نخست امسال معاملات قرارداد آتی را در بورس انرژی آغاز کنیم.

علی نقوی امروز دوشنبه در نشست خبری که در محل شرکت بورس انرژی ایران برگزار شد، به برنامه‌های این شرکت در سال ١۴٠٠ اشاره کرد و افزود: بورس انرژی در سال جاری چند برنامه اصلی را در دستور کار دارد که نخستین آن راه‌اندازی بازار قرادادهای آتی برای فرآورده های نفتی است و این در حالی است که در تمام بورس‌های کالایی دنیا بیشترین حجم معاملات را قرارداد مشتقه به خود اختصاص داده است که شامل قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله است.

وی ادامه داد: زیرساختهای لازم را به لحاظ فنی با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و شرکت مدیریت فناوری آماده کرده‌ایم و اکنون در مرحله تست نرم افزار معاملاتی قرار دادیم که به محض اتمام تست‌ها تلاش می‌کنیم تا در نیمه نخست امسال معاملات قرارداد آتی را در بورس انرژی آغاز کنیم.

مدیر عامل بورس انرژی ایران اضافه کرد: در نخستین مرحله درخواست کالاهایی مانند بنزین، متانول، میعانات گازی و نفت را به هیات پذیرش ارسال کرده‌ایم و قصد داریم تا قراداد آتی را در این چهار محصول آغاز کنیم و در ادامه سایر فرآورده‌های نفتی به معاملات اضافه خواهیم کرد.

نقوی بیان کرد: اقدام دیگر که پیگیری اجرای آن برای سال جاری هستیم راه اندازی گواهی صرفه جویی کالایی است. همچنین بخش دیگر که بسیار پیگیر آن بوده‌ایم، توسعه بازار فیزیکی است که در حوزه بین‌الملل آمار آن اعلام شده است و در تلاش هستیم تا این حجم از معاملات را حفظ کنیم و آن را افزایش دهیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا