رییس سازمان بورس خبر داد:

برنامه فروش تدریجی سهام عدالت با آزاد سازی یک درصدی در هر مرحله

 

رییس سازمان بورس از برنامه فروش تدریجی سهام عدالت با عدم اثر منفی بر روند معاملات بازار و آزاد سازی یک درصدی در هر مرحله خبر داد.

محمدعلی دهقان دهنوی با اشاره به زمان آغاز فروش سهام عدالت علام کرد: معاملات سهام عدالت از همان ابتدا به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تقسیم شد. سهامداران غیرمستقیم شرکت های استانی هستند که اکنون منعی برای فروش آنها وجود ندارد.  اما نماد چهار شرکت استانی به دلیل عدم همکاری مدیران آنها برای ارائه صورت های مالی بسته است و فرآیند پذیرش آنها در بورس کامل نشد.

در این میان، نماد تعدادی از شرکت ها باز است و سهامداران می توانند اقدام به معامله سهام کنند. تلاش می شود سر و سامانی به معاملات سهام عدالت در روش غیرمستقیم داده شود تا انتخابات آنها برگزار و هیات مدیره شرکت ها انتخاب شود. از این طریق نماد باقی شرکت ها بازگشایی خواهد شد و افرادی که به دنبال فروش سهام هستند می توانند خواسته را اجرایی کنند.

این موضوع باید مدنظر سهامداران باشد که همیشه تاکید به ارزشمند بودن سهام عدالت بود. اگر فردی نیاز به نقدینگی ندارد نه تنها نباید اقدام به فروش سهام کند بلکه اگر از دارایی اضافی برخوردار است می‌تواند با نگاه بلندمدت اقدام به سرمایه گذاری در این سهام ارزشمند کند.

ظرفیت بازار جوابگوی فروش سهام عدالت نیست

سهام عدالت افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند در اختیار آنها است. مسئله حائز اهمیت در خصوص فروش سهام عدالت در روش مستقیم، بالا بودن میزان حجم سهام است. به همین دلیل اگر اجازه داده شود همه سهامداران اقدام به فروش سهام کنند طبیعتا حجم گسترده ای از عرضه وارد بازار می شود و ظرفیت بازار نمی تواند جوابگوی این میزان از فروش سهام باشد و این امر منجر به ایجاد روند نزولی شاخص خواهد شد.

شروع ریزش شاخص در تابستان سال ۹۹ مقطعی بود که فرآیند آزادسازی سهام عدالت از ۳۰ به ۶۰ درصد اجرایی شد. ایجاد چنین روندی باعث شد به سرعت برای توقف فروش سهام عدالت و وقفه در معاملات آن اقدام شود تا از این طریق بازار در وضعیتی مناسب قرار بگیرد. اکنون بازار در حال حرکت به سمت شرایطی با ثبات‌تر و کسب آمادگی لازم برای فروش مجدد سهام عدالت است. در این مرحله از آزادسازی سهام عدالت دقت خواهیم داشت به هیچ عنوان آزادسازی به شکلی نباشد که تاثیر منفی بر روند معاملات داشته باشد و دوباره تکرار روند نزولی سال گذشته رخ ندهد.

اگر قرار است فروش سهام عدالت تدریجی آغاز شود، باید تلاش کرد این اقدام بصورت ماهانه و با درصدهای کم اجرایی شود. به هیچ عنوان لازم نیست یکباره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود. در این زمینه می توان به منظور جلوگیری از تاثیر منفی آن بر معاملات بورس در هر مرحله یک درصد از آن را در بازار آزادسازی کرد.

در این میان روش غیرمستقیم در کنار فروش سهام عدالت در روش مستقیم قرار می گیرد تا افرادی که مایل به فروش سهام هستند به جای فروش سهام، آنها را در اختیار صندوق ها قرار دهند و واحدهای صندوق ها را در اختیار بگیرند تا در پایان امکان آزادسازی واحد صندوق ها فراهم شود. تمهیداتی در دست طراحی است که به محض اجرایی شدن آنها امکان فروش تدریجی سهام عدالت داده خواهد شد. زمان اجرایی شدن این تصمیمات وابسته به وضعیت بازار است. هر لحظه که احساس شود این اقدامات تاثیر منفی بر بازار می گذارد اجرای آنها متوقف خواهد شد.

زمان آزادسازی ۴۰ درصد باقیمانده سهام عدالت

تا زمانی که طراحی های لازم برای عدم تاثیر منفی این اقدامات بر بازار به پایان نرسد هیچ تصمیمی برای آزادسازی ۴۰ درصد باقیمانده اتخاذ نمی‌شود اما بعد از طراحی ابزارهای لازم، این اقدام به تدریج به مرحله اجرا خواهد رسید. اکنون آزادسازی سهام عدالت دوباره از صفر آغاز می شود تا دیگر تاثیر منفی بر روند معاملات نداشته باشد و به دنبال این اتفاق، آزادسازی سهام عدالت را از یک درصد آغاز خواهیم کرد.

زمان پرداخت ۱۰ درصد باقیمانده سود سهام عدالت

بخشی از ۱۰ درصد باقیمانده سود سهام عدالت صرف افزایش سرمایه تعدادی از شرکت ها شد و به دنبال این اتفاق سهام در اختیار سهامداران قرار می گیرد. دو شرکت سهل انگاری هایی را درخصوص پرداخت سود سهام داشتند. در این راستا یک شرکت هیچ سودی را برای واریز به حساب سهامداران پرداخت نکرده و شرکت دوم فقط بخشی از سود را واریز کرد که بطور حتم طبق ضوابط سازمان با آنها برخورد خواهد شد.

با آزادسازی سهام عدالت همه مسایل مربوط به این سهام باید مانند دیگر سهام حاضر در بازار سرمایه شود. شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت نباید تفاوتی با دیگر شرکت های سرمایه گذاری داشته باشند در غیر اینصورت انگار آزادسازی صورت نگرفته است. بنابراین باید به سمتی باشد که این اتفاق رخ دهد. به دنبال این اقدام مانند هر شرکت دیگری که سود پرداخت نمی کند و با آنها برخورد صورت می گیرد، برای این دو شرکت هم در سازمان بورس پرونده انضباطی تشکیل می شود و بعد از بررسی های انجام شده حکمی برای آنها صادر می شود.

برگزاری انتخابات سرمایه گذاری های استانی سهام عدالت

به دلیل سوء تفاهم های ایجاد شده از برگزاری انتخابات شرکت های استانی جلوگیری شد. امید است هر چه زودتر بتوان این ممانعت را از سر راه برداشت و دوباره انتخابات را برگزار کرد. مدیران جدید که منتخب مردم هستند در شرکت ها مستقر خواهند شد.

منبع: ایرنا