معاون مسکن وزارت راه خبر داد:

راه اندازی صندوق زمین و مسکن در بورس از نیمه دوم سال جاری

 

معاون مسکن وزارت راه از راه اندازی صندوق زمین و مسکن در بورس کالا از نیمه دوم سال جاری در صورت صدور مجوز‌های مربوطه از سوی سازمان بورس خبر داد.

محمود محمود زاده درباره راه اندازی صندوق زمین و مسکن در بورس کالا گفت: مصوبه اصلاح آیین نامه این طرح از دولت گرفته شده و به شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط با وزارت راه ابلاغ شده تا طرح‌هایی در این حوزه برای راه اندازی صندوق ارائه کنند.در صورت صدور مجوز‌های مربوطه از سوی سازمان بورس این صندوق از نیمه دوم سال جاری، راه اندازی می‌شود.

وی افزود: استفاده از این بستر برای بخش خصوصی از گذشته وجود داشت اما با ورود شرکت‌ها و سازمان‌های وزارت راه که می‌توانند، طرح‌هایی با مقیاس بزرگ‌تر ارائه کنند، چشم انداز مطلوبی برای صندوق زمین و مسکن در بورس کالا وجود دارد.

این معاون ادامه داد: وزارت راه به موضوع استفاده از بازار سرمایه به عنوان تامین سرمایه توجه ویژه‌ای دارد تا بتواند کمبود منابع مالی فعلی در این بخش را تامین کند و مردم هم قادر به حفظ سرمایه‌های خرد با حضور در بازار مسکن باشند.طبق برنامه از طریق ابزار‌های مالی بازار سرمایه شرایطی مهیا می شود تا طی مراحل چندگانه‌ای مردم با سرمایه گذاری در بخش تولید مسکن، سرمایه و ارزش اقتصادی سرمایه را حفظ کنند و متقاضیان مسکن هم بتوانند به خواسته برسند. این رویه با انتشار اوراق سلف موازی مسکن یا همان فروش متری مسکن در بورس نیز قابلیت اجرا دارد.

محمودزاده در خصوص عرضه املاک و مستغلات دولت در بورس کالا هم گفت: تصمیمی از سوی وزارت اقتصاد اتخاذ شد که بر اساس آن نهاد‌های مختلف به جای برگزاری مزایده به شیوه‌های سنتی، باید املاک را از طریق بورس کالا به فروش برسانند که با توجه به اینکه وظیفه فروش اموال مازاد دستگاه‌های دولتی به عهده وزارت اقتصاد است این موضوع نیز توسط این وزارتخانه در حال پیگیری است.

محمودزاده ادامه داد: امید است با توجه به قانونی شدن و تشکیل شورای عالی مسکن براساس قانون جهش تولید، هماهنگی‌ها بین همه دستگاه‌های دولتی، غیر دولتی ،شهرداری‌ها ،وزارتخانه‌ها و سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط در بخش مسکن به صورت ویژه انجام شود تا شاهد سرعت بیشتر تولید مسکن همزمان با قیمت معقول و قابل پرداخت توسط متقاضیان باشیم.