نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی:

اقداماتی که دولت جدید باید در بازار سهام سرلوحه قرار دهد / راهکار نقدشوندگی

 

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با اعلام اقداماتی که باید دولت جدید در بازار سهام انجام دهد، گفت: با حذف دامنه نوسان، معضل کندی نقدشوندگی رفع می شود.

عباس آرگون با اشاره به اقداماتی که باید دولت جدید در حوزه معاملات بازار سهام مورد توجه مسئولان قرار بگیرد به ایرنا اعلام کرد: عدم دخالت در معاملات یکی از مهمترین اقداماتی است که باید بطور حتم در دستور کار قرار گیرد. بازار به وضعیتی رسیده که نباید به هیچ عنوان دخالتی در آن صورت گیرد بلکه باید اجازه داد بصورت خودکار به مسیر ادامه دهد.

سال گذشته به دنبال رشد بی سابقه شاخص ، حضور گسترده مردم در بازار سهام بدون هیچگونه آشنایی نسبت به معاملات صورت گرفت که این جریان به هیچ عنوان درست نبود و منجر به ایجاد هیجان شد. سهامداران باید از اتفاقات سال گذشته تجربه بگیرند و برای سرمایه گذاری در این بازار، تحلیل وضعیت سهام مختلف را سرلوحه فعالیت قرار دهند.

قیمت‌گذاری کالاها نباید دستوری باشد

بحث قیمت گذاری کالاهایی مانند خودرو و فولاد که محصولات آنها در بورس مورد معامله قرار می گیرد از جمله مسایل مهمی تلقی می شود که باید تغییری در روند آن صورت گیرد. زیرا به هیچ عنوان نباید قیمت گذاری این کالاها دستوری انجام شود. نمی توان قیمت کالایی را در بازار بصورت دستوری تعیین کرد و از آن طرف در انتظار ایجاد ثبات در بازار بود. بهتر است در ابتدا تعریف درستی از ایجاد ثبات میان فعالان بازار تعریف شود.

دخالت ها در معاملات بورس و قیمت گذاری محصولات، شرایط را برای حضور در این بازار سخت تر خواهد کرد. عدم دخالت در قیمت گذاری، تسهیل فضا برای ورود شرکت ها به بازار سرمایه و نیز شفافیت معاملات می تواند کمک کننده در بهبود روند معاملات و ایجاد ثبات باشد.

مشکلات فعلی در معاملات بازار سهام

هر چه دخالت ها در بازار کاهش یابد، معاملات بهتر و منطقی تر می شود و بطور حتم از این طریق، بعد از مدتی کوتاه به تعادل خواهد رسید. قیمت‌گذاری کالاها باید از طریق بورس کالا صورت گیرد به شرط آنکه هیچ گونه دخالتی در معاملات و قیمت گذاری صورت نگیرد و اجازه داده شود بصورت آزاد و از طریق عرضه و تقاضا تعیین شود.

هر چه بتوان کالای بیشتری را وارد بورس کالا کرد و قیمت گذاری از طریق ساز و کار این بازار انجام شود، کمک بیشتری در زمینه قیمت گذاری ها و شفافیت در معاملات صورت خواهد گرفت. بازار سرمایه باید بطور حتم متناسب با شرایط اقتصادی پیش برود. بورس باید دماسنج اقتصادی باشد تا تغییرات ایجاد شده اقتصاد در تابلوی بورس هم رخ دهد.

نوسان ذات بازار سرمایه است

نوسان ذات بازار سرمایه است و سهامداران باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که معاملات بورس، بدون نوسان هیچ معنایی ندارد. بهتر است سهامداران قبل از ورود به این بازار همه جوانب را در نظر داشته باشند تا کمتر متحمل ضرر و زیان های احتمالی شوند. باید در هر موقعیتی از ظرفیت های بازار سرمایه برای تامین مالی دولت و بخش خصوصی استفاده کرد تا بتوان از این طریق شاهد طی شدن مسیر رشد و صعود شاخص بورس بود.

حذف دامنه نوسان از معاملات بورس

در صورتی که سازمان بورس، دامنه نوسان را از معاملات بازار سهام حذف کند، سهامداران با تحلیل و ارزیابی وضعیت شرکت ها وارد بازار می شوند و دیگر شاهد کندی نقدشوندگی نخواهیم بود. سال گذشته سهامداران برای خرید سهام با مشکل مواجه بودند و ابتدای سال جاری ، قادر به فروش سهام نبودند در حالی که با حذف دامنه نوسان شاهد رفع این معضل خواهیم بود.

ارتقای جایگاه بازار سهام و افزایش وسعت بازار سرمایه

در حال حاضر تعداد زیادی سهامدار در بازار حضور دارند. آزاد سازی سهام عدالت، توسعه بیشتر بازار سهام و ظرفیتی که برای حضور سهامداران فراهم شده، باعث شد جایگاه بازار سهام نسبت به سایر بازار ها ارتقا پیدا کند. از این بازار می توان تامین مالی و نیز نقدینگی را به بخش مولد اقتصادی وارد کرد. همچنین روند تکمیل پروژه های نیمه تمام نیز با تامین مالی و عرضه اولیه در بورس به پایان برسند.

جمعیت زیادی درگیر بازار سهام شده اند و ظرفیت های خوبی برای سرمایه گذاری و پذیرش شرکت ها فراهم شده است. وسعت این بازار بزرگتر از دیگر سال ها شده به همین دلیل از اهمیت و جایگاه بیشتری برخوردار است و باید استفاده حداکثری از آن صورت گیرد. بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها در بلندمدت بازدهی بیشتری را در اختیار سهامداران قرار می دهد اما همیشه پر ریسک است. بنابراین سهامداران باید با دید بلندمدت و از طریق دارایی های مازاد وارد این بازار شوند.

منبع: بورس پرس