در بازار دوم معاملات فرابورس رقم خورد:

مشخصات شرکت ۱۶۰ میلیارد تومانی آماده عرضه اولیه ۱۵ درصدی

 

شرکت صنایع خالص سازان روی زنجان با سرمایه ۱۶۰ میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات فرابورس درج شد تا آماده عرضه اولیه ۱۵ درصدی سهام شود.

شرکت خالص سازان روی زنجان پس از احراز کلیه شرایط پذیرش از دهم مرداد با نماد “فخالص” در گروه فلزات اساسی به عنوان صد و چهل و نهمین شرکت در بازار دوم فرابورس درج شد تا آماده عرضه اولیه ۱۵ درصدی سهام باشد. همچنین ۵ درصد دیگر ظرف سه ماه پس از عرضه اولیه واگذار خواهد شد.

معرفی شرکت

طبق بررسی های بورس پرس، شرکت صنایع خالص سازان روی زنجان سال ۸۴ در اداره ثبت مالکیت صنعتی زنجان به ثبت رسید و فعالیت را از ۲۲ بهمن سال ۸۵ آغاز و پس از پشت سر گذاشتن تولید آزمایشی به تولید انبوه رسید. این شرکت در دوم اردیبهشت سال ۸۶ با عرضه شمش روی با خلوص ۹۹.۹ درصد قدم به عرصه بورس فلزات نهاد.

این شرکت در زمینی به مساحت ۸۳ هزار و ۸۵۰ متر مربع با جذب ۳۸۴ نیرو به منظور دستیابی به اهداف ذیل شروع به فعالیت کرد و در سال ۹۹ بالغ بر ۸۰ درصد از ارزش فروش شمش روی این شرکت به نقاط مختلف دنیا صادر شده است. درآمد عملیاتی شرکت عمدتاً از محل فروش شمش روی به صورت داخلی و خارجی و فروش برق با تزریق به شبکه تامین می شود. سه زیرمجموعه شرکت شامل مهر گستر چومالو، حمل و نقل بین المللی طلایه داران غدیر زنگان و فرآوری بهین فرآور زنجان هستند که به ترتیب مالکیت ۸۵، ۳۴ و ۲۴ درصدی سهام آنها در اختیار این شرکت است.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۳۰۰ میلیون تومان بوده که طی ۵ مرحله افزایش سرمایه به ۱۶۰ میلیارد تومان رسیده است. غلامرضا تقی لو، جواد عونی، یوسف مرادلو، محسن خرمی روز و هادی ریحانی به ترتیب به عنوان رئیس، نایب رئیس و اعضای هیات مدیره هر کدام ۲۰ درصد سهام را دارا هستند.

موضوع فعالیت

موضوع اصلی فعالیت تولید ورق و شمش روی و سرباره روی مکان اولیه فلزات غیر آهنی، اکسید روی، پودر روی، گالوانیزاسیون، مشاوره و طراحی و اجرا و پی جویی و اکتشاف و استخراج و فرآوری، کارایی و تولید مواد معدنی و کنسانتره، خرید و مشارکت در هرگونه معدن در داخل و خارج، احداث کارخانه های فرآوری و  … است.

امکانات و سرمایه گذاری ها

– استفاده از سهمیه بندی خاک های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با توجه به نزدیک بودن محل کارخانه به معدن انگوران از موقعیت مطلوبی برخوردار است.

– تکمیل بودن زنجیره تولید که کمتر شرکتی دارای زنجیره کامل تولید شمش روی است که اهم آنها شامل واحد های محلول سازی، الکترولیز، کیک شویی، ریخته گری، فلوتاسیون، خردایش، نیروگاه برق، معدن و … است. این شرکت در فرآیند تولید به لحاظ داشتن سالن کیک شویی حداکثر استحصال از فلز موجود در ماده اولیه را می‌کند و به لحاظ داشتن نیروگاه خود تامین، مشکل در خصوص افزایش ظرفیت واقعی تولید در واحد الکترولیز ندارد.

– بالا بودن نرخ فروش صادراتی و داخلی محصول نسبت به رقبا

– شروع شیب صعودی و بالا رفتن حاشیه سود ناخالص نسبت رقبا به دلیل رو به اتمام بودن فیلتر کیک‌های دپو سنواتی رقبا

– داشتن واحد تحقیق و توسعه فعال و مجهز به پایلوت های تولیدی و مطالعات گسترده در خصوص تولید کبالت و نیکل و موارد مشابه

– تنها تولیدکننده شمش روی بزرگ در خاورمیانه با دارا بودن ظرفیت ۳۵ هزار تن در سال

– واحد خردایش و آسیاب مواد معدنی با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال

– تولید پودر روی با ظرفیت دو هزار تن در سال که در خصوص مصارف پودر میکرونیزه پس از بسته بندی و تحویل و انبار تمام آن در واحد تصفیه محلول خط تولید مورد مصرف قرار می گیرد. البته باید قابلیت و ظرفیت تولید روزانه حدود دو تن پودر روی را دارد لذا در صورت وجود مشتری و سفارش آن امکان عرضه مازاد پودر تولیدی به سایر مصرف کنندگان وجود دارد.

– فلوتاسیون و فرآوری مواد معدنی با ظرفیت اسمی سالانه ۳۰۰ هزار تن خاک معدنی با فناوری برتر جیمسون

– پروانه احداث نیروگاه در شرکت با توان نامی تولید سالانه ۲۱.۲ مگاوات در سال ۹۳ اخیرا که ۹.۶ مگاوات آن به بهره برداری رسیده و دارای پروانه بهره برداری است. کلیه تجهیزات و امکانات و مولد های مورد نیاز با ظرفیت نامی مجموعه ۲۱.۲ نصب شده است.

– سرمایه گذاری در شرکت مهر گستر چومالو که با توجه به اقدامات انجام شده در بخش اکتشاف، ظرفیت عملی ۱۰ هزار تومان سالانه را پوشش می‌دهد و مطالعات گسترده در رابطه با امکان مشارکت در معادن داخلی و خارجی

– سرمایه گذاری و مشارکت در کنسرسیوم بهره برداری از معدن مهدی آباد یزد به نام پیشگامان صنایع و معادن سرب و روی نوآور

– سرمایه گذاری در شرکت حمل و نقل بین المللی طلایه داران غدیر که پس از دریافت مجوزهای فیاتا و مالک چهار دستگاه کشنده داف تریلی و کاپوتاژ آن‌ها و دریافت گواهی اتاق ایران در زمینه حمل داخلی و خارجی فعالیت قابل توجهی دارد.

– سرمایه گذاری در شرکت فناوری به این فراورده زنجان، سرمایه گذاری در سهام شرکت تعاونی سرب و روی، شرکت حمل و نقل خالص ترابر، شرکت خدماتی شهرک تخصص روی و کسب پروانه فعالیت مرکز کارآموزی بین کارگاهی و … از سایر سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت این شرکت است.

منبع: بورس پرس