سخنگوی وزارت خارجه:

مذاکرات وین بزودی از سر گرفته می‌شود / واکنش مثبت بایدن

 

سخنگوی وزارت خارجه با اعلام اینکه نشست وزرای خارجه ۱+۴ در نیویورک در دستور کار قرار ندارد از برگزاری دور آتی مذاکرات وین در آینده نزدیک خبر داد.

سعید خطیب‌زاده با اشاره به اینکه نشست وزرای 1+4 در نیویورک در دستورکار مجمع سازمان ملل قرار ندارد،گفت: هر نشست و جلسه‌ای به هماهنگی قبلی نیاز دارد.گفتگوهای وین هم به‌ زودی و طی چند هفته آتی از سر گرفته خواهد شد اما قبل از آن گروه سیاست خارجی دولت باید جمع‌بندی نهایی در خصوص کم‌ و کیف گفتگوها را انجام دهد.

وی افزود: برجام و گفتگوهای وین یکی از موضوعات اصلی ملاقات‌ دوجانبه با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه 4+1 خواهد بود اما برنامه‌ای برای جلسه وزرای خارجه ایران و 1+4 از قبل تنظیم نشده است.

بر اساس این گزارش، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هم با اشاره به اینکه واشنگتن در حال تلاش با گروه ۱+۵ برای تعامل دیپلماتیک با ایران و بازگشت به برجام است،گفت: در صورت پایبندی کامل ایران، آمریکا هم اقدام مشابه انجام خواهد داد.

وی افزود: کاخ سفید ائتلاف‌های آمریکا را احیا کرده و شراکت با اتحادیه اروپا را از سر گرفته است.قدرت نظامی باید آخرین راهکار باشد و نباید از آن به عنوان پاسخی برای تمام مشکلات استفاده کرد.