معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اعلام کرد:

هدف اصلی شکستن انحصار صنعت کارگزاری و انتظار از شرکتها/ ابطال مجوز سبدگردان

 

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اعلام هدف اصلی شکست انحصار صنعت کارگزاری و انتظار از شرکت ها از تاسیس یک شرکت جدید و ابطال مجوز یک سبدگردان خبر داد.

محمدحسن ابراهیمی سرو علیا با اشاره به برنامه سازمان بورس برای رفع انحصار صنعت کارگزاری و لزوم افزایش رقابت و ایده‌های نوآورانه به صداو سیما، گفت: ۳۰ درخواست تاسیس مجوز کارگزاری به سازمان بورس ارسال شده که با ۴ شرکت مصاحبه انجام شد و  یک کارگزاری مجوز تاسیس گرفت تا بعد از ۱۲ سال ، انحصار این صنعت شکسته شود .

وی ادامه داد: تا پیش از این ۱۰۸ کارگزاری فعال بودند و با توجه به دلایلی چون عدم گسترش بازارسرمایه، مجوز تاسیس صادر نمی‌شد اما با توجه به اینکه کارگزاری‌ها مانند سایر فعالیت‌های اقتصادی نیاز به رقابت دارند، تصمیم بر شکسته شدن انحصار گرفته شد. بنابراین دستور العملی در خصوص نحوه صدور مجوز و مدارک مورد نیاز برای عموم مردم و در ۲ محور سابقه‌ فعالیت و تحصیلات مرتبط و همچنین ارائه طرح تجاری مناسب تهیه شد.

این مقام مسئول افزود: هدف سازمان بورس ، افزایش تعداد کارگزاری‌ها نیست بلکه انتظار می رود این گروه در آموزش و فرهنگ سازی بازار سرمایه کمک کنند و با راه اندازی شعب بیشتر در مناطق کمتر توسعه یافته، مردم با کارگزاری‌ها بیشتر ، آشنا شده و برای ورود بازار سرمایه ترغیب شوند.

به گفته ابراهیمی سرو علیا در گذشته یکی از دلایل عدم صدور مجوز، نظارت بود اما درحال حاضر اگر نهادی مالی فعالیتی نداشته و شرایط را تسهیل نکند با ابطال مجوز مواجه خواهد شد. بنابراین پس از دریافت مجوز بر روند فعالیت شرکت ها، نظارت و در صورت تخلف اقدام به ابطال مجوز می شود. کما اینکه مجوز یک شرکت سبدگردانی باطل شد.

وی حداقل سرمایه تاسیس شرکت کارگزاری را ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: انتظار می رود شرکت های کارگزاری‌ براساس سرمایه، خدمات  را گسترش دهند و سود حاصله را از این صنعت خارج نکنند. همچنین فعلا هیچ محدودیتی برای صدور مجوز کارگزاری‌ نبوده و هر نهاد مالی از جمله سبد گردان‌ها می‌توانند اقدام کنند.

منبع: بورس پرس