وزیر راه که ذوق حضور در وزارت نفت را داشت ، راهکارهای ۱۴ گانه مانند راه اندازی بانک زمین ، واگذاری زمین‌های دولتی ، استفاده از ابزارهای بورسی و… را اعلام کرد.

رستم قاسمی که هنگام سخنرانی در مجلس از تهیه 10 دستور کار برای وزارت نفت خبر داده و موجب تعجب و خنده نمایندگام شده بود با اعلام برنامه‌ها، راهبردها و راهکارهای ۱۴ گانه بخش مسکن همچون تامین مالی و مدیریت یکپارچه زمین از طریق ایجاد بانک زمین و واگذاری گسترده اراضی دولتی موجود در محدوده و حریم شهرها به واجدان شرایط، اعلام کرد: نسبت خانه‌های خالی به کل  واحدهای مسکونی کشور ۱۱ درصد است که نشان‌ می‌دهد از هر ۱۰ خانه یکی خالی است.

وی افزود: تولید سالیانه مسکن از متوسط ۷۷۰ هزار واحد در سال ۹۲ به حدود ۴۰۰ هزار واحد از سال ۹۳ تاکنون کاهش و شاخص دوره انتظار مسکن از سال ۷۴ تا ۹۵ از ۱۵ سال به ۳۱ سال افزایش یافته است.

واگذاری زمین‌های دولتی به واجدان شرایط

این مقام مسئول ادامه داد: برای ایجاد تحرک در تولید و عرضه مسکن راهبردهایی شامل به روزرسانی و اجرای طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها و طرح‌های هادی روستاها، ارتقای صندوق ملی مسکن به‌منظور تأمین مالی و اجرای سیاست‌های حمایتی باهدف تأمین مالی عمومی و خرد، مدیریت یکپارچه زمین از طریق ایجاد بانک زمین و واگذاری گسترده اراضی دولتی موجود در محدوده و حریم شهرها به واجدان شرایط در نظر گرفته شده است.

احیای سالانه ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده

قاسمی گفت: از سایر راهبردها، اجرای بند الف ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر احیا و بهسازی سالانه حداقل ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده شهری و تأمین مسکن اقشار کم‌درآمد شهری طبق بند ب ماده ۵۹ برنامه ششم توسعه است.تکمیل و به روزرسانی سامانه املاک برای ساماندهی بازار زمین و مسکن و جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات و توسعه بازار تأمین مالی مسکن و اعطای تسهیلات ساخت مسکن در دستور کار قرار دارد.

تاسیس شرکت‌های بزرگ ساخت مسکن اجاره‌ای

وی افزود: وزارت راه در خصوص بازار اجاره مسکن هم به دنبال ایجاد شرکت‌های بزرگ‌ مقیاس خصوصی  عمومی سازنده مساکن اجاره‌ای در راستای اجرای قانون جهش تولید و ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن است.

پیگیری تسریع تصویب مالیات بر عایدی سرمایه

وزیر راه ادامه داد: تسریع در ارائه طرح و یا دریافت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه مسکن برای جلوگیری از بورس‌ بازی و خرید و فروش‌های سوداگرانه و نیز اجرای ماده ۵۴  و  ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی برای واردکردن این خانه‌ها به چرخه مصرف احداث مسکن استیجاری عمومی پیگیری می شود.

تراکم فروشی ممنوع

قاسمی اضافه کرد: برای جلوگیری از افزایش و فروش تراکم مازاد ساختمانی در محدوده شهرها و رعایت سرانه‌های استاندارد شهری برای افزایش کیفیت دسترسی به خدمات با استفاده از اصلاح طرح‌های جامع و تفصیلی شهری در راستای اجرای بند یک سیاست‌های کلی نظام در امور مسکن در دستور کار است.

استفاده از ابزارهای بورسی در بخش مسکن

وی افزود: در خصوص استفاده از ابزارهای بورسی در این بخش، راه‌اندازی صندوق‌های حمایتی خرید مسکن و ضمانت تسهیلات مسکن، راه‌اندازی صندوق‌های املاک و مستغلات و زمین و ساختمان، ایجاد قراردادهای واسپاری برای تأمین مالی بخش مسکن به عنوان راهکار معرفی شده است.

منبع: بورس پرس