دبیر انجمن اعلام‌ کرد:

شرط تولید ۱۰۰ درصدی سیمان برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن

 

دبیر انجمن صنفی سیمان، شرط آمادگی تولیدکنندگان برای تامین ۱۰۰ درصدی سیمان و با هدف ساخت سالیانه یک میلیون مسکن را اعلام کرد.

عبدالرضا شیخان با اشاره به ظرفیت تامین ۱۰۰ درصدی سیمان برای تولید سالیانه یک میلیون مسکن در صورت تامین سوخت و برق پایدار گفت: با اقدامات اخیر وزارت صنعت، شرایط پایداری در بازار ایجاد شده و قیمت مصوب هر کیسه سیمان درب کارخانه ۲۵ هزار تومان است. با احتساب ارزش افزوده، هزینه‌های تخلیه، بارگیری و حمل و نقل، هر کیسه سیمان در مناطق مختلف بین ۳۳ تا ۴۳ هزار تومان قیمت دارد.

وی افزود: بیشتر شرکت‌های سیمانی وارد بورس شده و شرکت‌های باقی‌مانده هم در حال طی فرآیندهای اداری هستند که این اقدام موجب شفافیت عرضه و قیمت‌ها خواهد شد.

این مقام صنفی ادامه داد: بهبود نسبی و تامین ۶۵ درصدی برق مورد نیاز کارخانچات سیمان، سبب شده،شرکت ها بتوانند عرضه‌های نسبتا خوبی طی هفته‌های اخیر داشته باشند و قیمت هر کیسه سیمان از حدود ۸۰ به ۳۳ تا ۴۳ هزار تومان کاهش یابد.در زمان تامین ۱۰۰ درصدی برق، ماهانه بین ۵.۵ تا ۶ میلیون تن سیمان تولید می‌شد که با تامین ۶۵ درصدی برق به حدود ۴.۸ تا ۵ میلیون تن کاهش یافته اما با وجود این کاستی‌ها بازار دوباره به تعادل رسیده است.

شیخان گفت: درخواست فعالان این حوزه از وزارت صنعت تامین برق و سوخت بدون توقف در سال است تا تولید، عرضه و در نتیجه بازار دچار التهاب نشود.همه شرکت های سیمانی مخازن ذخیره سوخت‌ مازوت را برای فصل سرما آماده کرده‌اند و فقط هماهنگی وزارتخانه‌های صنعت و نفت لازم است تا  مخازن پر شوند.

وی افزود: مشکلات قطعی برق تا زمان خروج از فصل گرما و کاسته شدن از مصارف خانگی همچنان وجود دارد. در این زمینه یکی از هلدینگ‌های بخش خصوصی اقدام به استفاده از پنل‌های خورشیدی برای تامین برق بخشی از خطوط تولید کرده اما توسعه این قبیل امکانات نیازمند سرمایه و تسهیلات است. چون شرکت ها به تنهایی توان مالی برای ساخت نیروگاه‌ ندارند.

منبع: ایرنا