درآمد ایران از محل صادرات سوخت و محصولات پتروشیمی طی سال‌ گذشته ۲۰ میلیارد دلار تخمین زده شد و صادرات سال گذشته بنزین بالغ بر ۶۰۰ درصد افزایش یافت .

رویترز از قول منابع آگاه اعلام کرد: صادرات سوخت و محصولات پتروشیمی ایران در سال‌های اخیر با وجود تحریم‌های شدید رونق گرفته و در صورت لغو محدودیت‌ها از سوی واشنگتن، فروش در آسیا و اروپا را به سرعت افزایش می دهد.به طوری که درآمد ایران از محل صادرات بنزین و محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی در سال گذشته میلادی بالغ بر 3 و 20 میلیارد دلار بود.

بر اساس این گزارش، آمریکا سال 2018 تحریم‌هایی علیه صنعت نفت و گاز ایران وضع کرد تا منبع اصلی درآمد را قطع کند که صادرات نفت را بسیار کاهش داد اما نتوانست جلوی فروش سوخت و محصولات پتروشیمی که ردیابی آن‌ها دشوارتر است را بگیرد.

حمید حسینی عضو هیات مدیره اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفتی ایران هم در این خصوص گفت: جهان وسیع و راه های فرار از تحریم‌ها بی‌پایان است. قیمت‌های رقابتی و موقعیت ایران که نزدیک به خطوط اصلی کشتیرانی است، باعث شده محصولات برای خریداران خارجی جذاب باشد.

ایران مقداری سوخت با کامیون برای همسایگان صادر می‌کند که تشخیص آن برای خزانه داری آمریکا دشوار است. طبق آمار گمرک درحالی بیشتر پالایشگاه‌های جهان ظرفیت را در دوران شیوع کرونا کاهش داده اند که صادرات بنزین ایران در سال 2020 بالغ بر 600 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت و به 8 میلیون تن معادل 180 هزار بشکه در روز رسید.

مقام وابسته به وزارت نفت هم در این خصوص گفت: تولید فعلی نفت ایران حدود دو تا 2.5 میلیون بشکه در روز است و حدود دو میلیون بشکه به پالایشگاه‌ها و تقریبا 500 هزار بشکه به صادرات اختصاص داده شده است. در صورت لغو تحریم‌ها، طی دو تا 3 ماه می‌توان تولید نفت را به دو میلیون بشکه در روز افزایش داد. بنزین صادراتی ایران هم با کامیون به افغانستان و پاکستان و از طریق خلیج فارس به امارات منتقل می شود.

به گفته معامله گران، عراق و برخی کشورهای آفریقایی بنزین ایران را خریداری کرده‌اند و چند محموله به ونزوئلا حمل شده است.