در جلسه بررسی صلاحیت اعلام شد:

برنامه های وزیر پیشنهادی صنعت و وعده کنترل بازار، لغو تحریم‌ ها و…

 

وزیر پیشنهادی صنعت از برنامه تمرکز بر تامین مواد اولیه و رفع موانع تولید در ۶ ماه آینده، وعده کنترل بازار، بازگشت سیمان به قبل از قطعی برق، لغو و خنثی سازی تحریم‌ های داخلی و خارجی و … خبر داد.

رضا فاطمی امین در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت در مجلس اعلام کرد: برای تحقق چشم انداز 1404 وظیفه سنگینی وجود دارد و باید عقب ماندگی ها را جبران و تمدن نوین اسلامی را محقق کرد. دولت نباید اجازه آشفتگی بازار و افزایش چند برابری سیمان را بدهد.

تورم بیماری مزمن اقتصاد ایران است و درمان آن دو تا 3 سال زمان نیاز دارد. در دولت سیزدهم هدف‌گذاری شده تورم در سال 1402 به نصف تورم سال 99 برسد و بعد به سمت تک رقمی شدن حرکت کند. همچنین با تنظیم نظام توزیع اثر نقدینگی کاهش داده می شود. سامانه جامع تجارت به بلوغ نرسیده که تا پایان سال تکمیل خواهد شد. با راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها، دیگر از مجوزها و بخشنامه های خلق الساعه خبری نخواهد بود و زمینه امضاهای طلایی از بین می رود.

به ویژه در 6 ماه  آینده روی تامین مواد اولیه و رفع موانع تولید متمرکز خواهیم بود. برنامه ویژه برای صادرات وجود دارد. با سامانه جامع تجارت و تمرکز بر تولید و تعادل بخشی به بازار ارز به زودی کنترل بازار را خواهیم داشت و به زودی سیمان به قیمت قبل از قطعی برق بر می‌گردد.

دولت نباید بنگاه داری کند و موظف به بازار سازی است. متاسفانه با آشفتگی های زیادی در بازار، قیمت ها در برخی موارد چند برابر شده است.

با انتخاب به عنوان وزیر صنعت، شریک شرکت های تولیدی و نه رقیب آنها خواهم بود. به شرکت های صنعتی، معدنی و تجاری وعده داده می شود تحریم‌ های داخلی برداشته و تحریم‌های خارجی خنثی شوند.

بازار ارز دست کم به تزریق سه تا چهار میلیارد دلار نیاز دارد تا متعادل شود. برای افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات در ۶ ماهه نخست برنامه‌ریزی شده است. برای حوزه خودرو برنامه های ۶ ماهه و ۲ ساله تهیه شده است. در عرصه خودرو مشکل فنی وجود ندارد بلکه عدم رقابت، تولید پائین و ساختارهای مدیریتی مشکلات اصلی این حوزه است. برنامه ویژه ای هم برای تربیت مدیران گام دوم طراحی شده است.