مدیر نظارت بر نهادهای مالی اعلام کرد:

اقدامات سازمان بورس برای توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و رشد۳۳ درصدی مجوز

 

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اعلام اقداماتی برای توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از جمله امکان صدور و ابطال صندوق‌ها در شعب بانک‌ها، رشد ۳۳ درصدی مجوزهای سبدگردانی و… خبر داد.

میثم فدایی با بیان اینکه توسعه و تسهیل دسترسی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از اقدامات انجام شده درباره توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است گفت: در همین راستا، سازمان بورس دسترسی‌های آنلاین و آف لاین را برای استفاده آسان‌تر سرمایه‌گذاران بازار سرمایه گسترش داده است.

امکان صدور و ابطال صندوق‌ها در شعب بانک‌ها

وی افزود: دستورالعمل سرمایه‌گذاری آنلاین تصویب شد که از این طریق، امکان صدور و ابطال صندوق‌ها بر روی اپلیکیشن‌های مختلف و استارت آپ‌های بزرگ فراهم و امکان صدور و ابطال صندوق‌ها در شعب بانک‌ها آزاد شده است. علاوه بر این موارد و در جهت توسعه سرمایه گذاری غیرمستقیم، ابزارهای سرمایه‌گذاری متنوعی طراحی شده‌اند. صندوق‌های املاک و مستغلات و نیز صندوق‌های اهرمی برخی از ابزارهای جدیدی هستند که به تازگی در بازار سرمایه معرفی شده‌اند.

این مقام مسئول با اشاره به مقررات‌زدایی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعلی ادامه داد: سازمان بورس برخی از قوانین دست و پاگیر را کاهش داده و سعی کرده تاحد امکان به افزایش کارایی صندوق‌ها کمک کند.

رشد ۳۳ درصدی مجوزهای سبدگردانی

فدایی توسعه مجوزهای سرمایه‌گذاری را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای توسعه سرمایه‌گذاری غیر مستقیم عنوان و اضافه کرد: طی ۷ ماهه اخیر مجوزهای متعددی بخصوص به شرکت‌های سبدگردان اعطا شده به طوری که تعداد سبد گردان‌ها در این مدت با بیش از ۳۳ درصد رشد همراه شده است.

افزایش ۵۰ درصدی صندوق‌های بازارگردانی

وی تصریح کرد: طی ۷ ماه گذشته با بیش از ۲۶ درصد افزایش در حجم صندوق‌ها روبرو شده به طوری که حجم آنها از ۴۰۱ به ۵۰۸ هزار میلیارد تومان رسیده ‌است. حجم صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی نیز از ۶۶ به ۹۳ هزار میلیارد تومان رسیده‌ که رشد ۵۰ درصدی را شاهد بودند. صندوق‌های کالایی نیز در این مدت به رقم ۲.۶ هزار هزار میلیارد تومان رسیدند که عدد قابل توجهی محسوب می‌شود.

عملکرد محوری کارمزد مدیران صندوق

فدایی درخصوص برنامه حفظ و نگهداری این ارزش توضیح داد: دسترسی مردم به صندوق‌ها روز به روز افزایش داده می شود تا بتوانند منابع بیشتری جذب کنند. علاوه بر این عملکرد محوری کارمزد مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دست انجام است. مدیرصندوق‌هایی که عملکرد بهتری نسبت به شاخص داشته باشند، می‌توانند کارمزد دریافت کنند. این موضوع سبب ایجاد انگیزه بیشتر صندوق ها در جهت تلاش برای سوددهی بهتر است. عملیاتی شدن این روش نیازمند ایجاد نرم افزار مربوطه است که قرار است تا دو هفته آینده عملیاتی شود.

منبع: سنا