در فرابورس:

دومین عرضه اولیه چهارشنبه با (فجهان) ۴ هزار میلیاردی قطعی شد

 

چهارشنبه، علاوه بر عرضه اولیه شرکت آریان کیمیا تک در بورس، ۱۲ درصد از سهام شرکت ۴ هزار میلیارد تومانی جهان فولاد سیرجان در فرابورس انجام می شود.

شرکت جهان فولاد سیرجان در حالی از اواسط اردیبشهت سال جاری با سرمایه ۴ هزار میلیارد تومانی در بازار اول فرابورس درج و آماده عرضه اولیه ۱۲ درصدی سهام شده بود که زمان واگذاری این شرکت هم مشخص شد.

به این ترتیب، چهارشنبه این هفته که بورس تهران میزبان عرضه سهام شرکت آریان کیمیا تک است، ۱۰ درصد از سهام فجهان  شامل ۴ میلیارد سهم به روش ثبت سفارش در فرابورس عرضه اولیه می شود اما تخصیص سهام شنبه آینده ۲۰ شهریور انجام خواهد شد!

در این واگذاری که توسط سهامدار عمده اصلی یعنی ملی مس انجام می شود، حداکثر سهمیه هر سهامدار حقیقی و حقوقی ۸ هزار سهم تعیین شده و در برابر تعیین قیمت نهایی ارزش گذاری ۵۶۱۳ ریالی، قیمت مبنای این سهم ۵۰۰۰ ریال و با دامنه حداقل و حداکثر ۴۵۰۰ تا ۵۵۰۰ ریال خواهد بود.

براساس این گزارش، طی سال جاری سهام ۹ شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان، تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان، صنعت غذایی کورش، لیزینگ کارآفرین، گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری، محصولات کاغذی لطیف، سپید ماکیان و سرمایه گذاری هامون صبا و سرمایه گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری، عرضه شده و جهان فولاد سیرجان بعد از آریان کیمیا تک، یازدهمین سهم جدید سال بشمار می رود.

معرفی اجمالی شرکت

طبق بررسی های بورس پرس شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان ابتدا سال ۸۸ توسط شرکت توسعه و آبادانی استان کرمان که از شرکت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی شرکت ملی مس است، تشکیل شد. سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ یک میلیارد تومان بوده که طی ۸ مرحله افزایش سرمایه به ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

شرکت گل گهر با ۵۰.۸ درصد، موسسه صندوق بازنشستگی مس با ۳۰.۵ درصد، شرکت ملی مس با ۱۲ درصد و دو شرکت مهندسی کانی مس و توسعه آبادانی کرمان هرکدام با ۳.۲ درصد سهام در ترکیب سهامداری این شرکت با ۱۱۲۳ نیروی انسانی حضور دارند.

معرفی محصولات

آهن اسفنجی با مجموع ظرفیت تولید دو کارخانه بالغ بر ۲ میلیون تن در سال و در حال حاضر یک خط ظرفیت اسمی سالانه ۹۰۰ هزار تن تولید فعال است.

بریکت سرد با ظرفیت تولید ۵۴ هزار تن در سال در حال حاضر فعال است.

شمش فولاد بیلت با مجموع ظرفیت تولید دو کارخانه بالغ بر ۲ میلیون تن در سال که در حال حاضر یک خط ظرفیت اسمی سالانه یک میلیون تن تولید فعال است.

میلگرد آجدار با ظرفیت تولید ۶۵۰ هزار تن در سال از سایز ۸ الی ۳۲ که در حال حاضر به ظرفیت اسمی سالانه ۱۶۶ هزار تن تولید فعال است.

نحوه قیمت گذاری محصولات

نرخ فروش آهن اسفنجی بر اساس میانگین ۵۰ درصد قیمت فروش نقدی شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود و قیمت پایه شمش فولاد خوزستان ۹۵ درصد فوب بندرعباس است.

نرخ فروش میلگرد ۱۱۰ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان است.

قیمت شمش در بورس کالا طبق عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود. از آنجایی که شرکت در بازار آزاد فروش نداشته و دارای کارخانه تولید میلگرد است، بیشترین تولید را به میلگرد تبدیل کرده و میلگرد در بورس کالا عرضه شده و قیمت عرضه و تقاضای بازار تعیین می شود. قیمت فروش در بازار آزاد بر اساس قیمت ها در بورس تعیین می شود. همچنین فروش صادراتی بصورت مزایده صورت پذیرفته و کف قیمت فروش، قیمت های متال بولتن است.

۸۳ درصد از فروش‌های شرکت نقدی است و باقی فروش، اعتباری با ضمانت نامه بانکی است که حداکثر زمان وصول آن ۹۰ روز است.

مجتمع جهان فولاد سیرجان دارای ۳ شرکت زیرمجموعه شامل توسعه عمران و مدیریت منطقه گل گهر، نظم آوران صنعت و معدن گل گهر و صنایع مفتول بکسل پارس است.