دبیران دو انجمن فولاد و سیمان :

دو صنعت بزرگ بورس به دو شرط آماده ساخت سالانه یک میلیون مسکن هستند

 

دبیران دو انجمن فولاد و سیمان از آمادگی دو صنعت بزرگ بورسی برای پوشش کامل طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن و به دو شرط تامین سوخت و برق پایدار خبر دادند.

رسول خلیفه سلطانی درباره طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن به ایرنا گفت: این طرح، مفید و دارای مزیت برای همه بخش‌های اقتصادی است اما باید در مباحث تنظیم‌بازار برای تامین مواد اولیه از جمله فولاد دقت شود. باید توجه داشت تقاضاهای جدید برای مواد اولیه و مصالح با چه سبدی و از چه مسیری وارد می‌شوند تا شوک قیمتی در بازار ایجاد نکنند.

وی افزود: ظرفیت تولید سالانه فولاد ۳۰ میلیون تن است که حدود ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن در داخل مصرف و بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون تن شامل شمش، میلگرد و تیرآهن صادر می‌شود. مواد اولیه، محصولات میانی (شمش) و محصولات نهایی از جمله میلگرد و هر آنچه نیاز داخلی برای اجرای طرح باشد، موجود است و حتی در تولید میلگرد مازاد ظرفیت وجود دارد.

خلیفه‌سلطانی ادامه داد: اگر متوسط متراژ هر واحد مسکونی ۱۰۰ مترمربع باشد با توجه مصرف ۴۰ کیلوگرم محصولات فولادی در هر متر مربع چهار میلیون تن فولاد لازم است که با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و بدون آنکه صادرات محصولات را تحت تاثیر قرار دهد،تامین خواهد شد.

بر اساس این گزارش، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنعت سیمان هم در این خصوص گفت: با توجه به ظرفیت‌سازی ۹۰ میلیون تنی تولید، طی سال‌های گذشته،مشکلی برای تامین سیمان وجود ندارد.در صورت تامین سوخت کافی و برق پایدار،نیاز داخل در شرایط اوج مصرف، سالیانه بین ۶۳ تا ۶۵ میلیون تن است که بدون از دست رفتن بازارهای صادراتی قابل تامین است.

وی افزود: اگر قیمت‌های سیمان آزاد یا در بورس عرضه شود و بتوان قطعات و تجهیزات مورد نیاز را به سهولت وارد کرد، حتی با وجود قطعی برنامه‌ریزی شده برق هم می‌توان این طرح را به خوبی پوشش داد.