اخیراً جمعی از فعالان بازار سرمایه با صدور بیانیه ای در معرفی احسان خاندوزی به عنوان وزیر اقتصاد از این انتخاب به عنوان گامی بلند در حمایت از بازار سرمایه یاد کردند و موفقیت او را در گرو رایزنی و مشورت با فعالان اقتصادی و مالی دانستند.

عظیم ثابت، پیشکسوت بازار سرمایه یکی از فعالان امضا کننده این بیانیه، گفت: امیدوارم خاندوزی در دوره وزارت پیش رو با اولویت‌دهی به ثبات مدیریتی بازار سرمایه زمینه تکمیل برنامه‌ها و به ویژه رفع مشکلات قدیمی را فراهم کند. فعالان بازارسرمایه امیدوارند دوره وزارت او همچون گذشته توام با رایزنی و مشورت با تمام فعالان اقتصاد کشور با هدف دستیابی به کم هزینه‌ترین تصمیمات در کوتاه ترین زمان ممکن باشد.

تشکیل شورای ثبات مالی، پیشنهادی مثبت

این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به یکی از پیشنهادات خاندوزی در حوزه بازارسرمایه گفت: وزیر پیشنهادی قصد دارد شورایی تشکیل دهد تا در آن مسایل مالی به خصوص بورس، بانک و بیمه به شیوه مناسب‌تری مدیریت شود. در نظر داشته باشید که تصمیمات موجود در حوزه بازارهای مالی از انسجام کاملی برخوردار نیست، براین اساس اگر بتوانیم علاوه بر شورای عالی بورس، شورایی برای بررسی مسایل مربوط به دیگر بازارهای مالی موازی با بازارسرمایه تشکیل و آن را به درستی مدیریت کنیم، شاهد تاثیرات مثبتی در اقتصاد خواهیم بود. امیدواریم شورای ثبات با اتخاذ تصمیمات منسجم و واحد و کاربردی به بهبود وضعیت اقتصادی کشور کمک کند.

او اضافه کرد: اگر وزیر پیشنهادی اقتصاد بتواند هماهنگی لازم بین سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی ایجاد کند که این نهادها تعامل بهتری با یکدیگر داشته باشند و تصمیم های بخش های مختلف اقتصادی از انسجام فکری و تحلیل دقیقی نسبت به اوضاع اقتصادی برخوردار باشد، نتیجه آن بر بازارسرمایه نیز تاثیر مطلوبی خواهد داشت.

حذف قیمت گذاری دستوری از اولویت‌ها

ثابت، موضوعاتی شامل توجه به شفافیت اطلاعاتی، توسعه نهادهای مالی و لغو انحصار در بازار سرمایه، ارتقای ساختار بازارسرمایه، حذف قیمت گذاری دستوری و انجام اصلاحاتی در قانون جدید بازارسرمایه را از دیگر اقدامات پیشنهادی خاندوزی دانست که می تواند در بهبود وضعیت بازارسرمایه تاثیر مثبت بگذارد.

او افزود: با توجه به مشکلات اصلی اقتصاد مانند تورم، کسری بودجه و افزایش بی رویه قیمت مسکن انتظار می رود، وزیر پیشنهادی برای حل این معضلات اقدام اساسی انجام دهد.

این کارشناس بازارسرمایه بیان کرد: طبق مصوبات سران شورای عالی اقتصادی، تصمیمات ۳ + ۷ ظاهرا در فرایند مربوطه دچار پیچیدگی شده است که اگر وزیر پیشنهادی بتواند این موارد را هم پیگیری کرده و به مرحله عملیاتی برساند، اقدام بسیار اثرگذاری در حوزه بازارسرمایه انجام خواهد شد.

یادآور می شود؛ چندی پیش جمعی از اهالی بازار سرمایه بیانیه ای در جهت حمایت از وزیر پیشنهادی امضا کردند. در این بیانیه آمده است: در شرایط فعلی اعلام نام احسان خاندوزی به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد موجی از امیدواری‌ها را در میان فعالان بازار سرمایه ایجاد کرده است. طرح برخی از برنامه‌های او برای کمک و ارتقا بازار سرمایه از جمله اصلاح ساختار سازمان بورس، حمایت از شفاف‌سازی و رشد شفافیت اطلاعات، رشد و توسعه صندوق تثبیت بازار، مقابله با قیمت‌گذاری دستوری و ایجاد شورای ثبات مالی در کشور موجب شده است برنامه ایشان دلگرمی برای حفظ ارزش و توسعه بازار سرمایه باشد.

منبع:سنا