روانشناسی معامله

تعریف روانشناسی معامله

وضعیت احساسی و ذهنی که موفقیت یا شکست در معاملات بورس را مشخص می کند. روانشناسی معامله به ابعاد آمادگی ذهنی فرد مربوط می شود که موفقیت وی در خرید و فروش بورس برای سودگیری را تعیین می کند. روانشناسی معامله در تعیین موفقیت معامله، اهمیتی برابر دانش، تجربه و مهارت دارد. قانونمندی و ریسک پذیری دو بعد بسیار حیاتی از روانشناسی معامله هستند، چرا که به کارگیری این دو عنصر برای موفقیت برنامه معامله معامله گر بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که ترس و طمع دو احساس شایع در روانشناسی معامله است، احساسات دیگری که منجر به تحریک رفتار در معامله می شود امید و حسرت است.

طبقه بندی روانشناسی معامله

برای درک روانشناسی معامله، به این مثال ها توجه کنید.

طمع، تمایل بیش از حد به کسب سود است. طمع گاهی باعث می شود معامله گران در یک معامله سودآور بیش از حد بمانند، تا شاید کمی سود بیشتری بگیرند، یا روی موقعیت های قماری بزرگ شرط بندی کنند، معاملاتی که عملا تحلیل و نظر معامله گر در آن به نقطه ی پنجاه پنحاه می رسد.

طمع، بیشتر در مرحله آخر بازار های صعودی دیده می شوند، زمانی که قمارهای سودده گسترش پیدا می کند و معامله گران بنوعی عادت می کنند بی گدار به آب بزنند.

بر عکس، ترس باعث می شود معامله گران موقعیت ها را به صورت نابهنگام ببندند یا از ریسک کردن طفره بروند، چرا که نگران ضررهای سنگین اند. ترس در بازارهای نزولی و رکودی قابل رویت است و احساس درونی معامله گران است که می تواند موجب خروج عجولانه آنها و سرمایه گذاران از بازار شوند. پیوستگی ترس عمدتا به وحشت تبدیل می شود که معمولا باعث می شود بازارها با سرعت بالاتری از معمول نزول پیدا کنند.

اما حسرت ممکن است باعث شود معامله گر بلافاصله بعد از دست دادن نقطه ی خرید خاصی، وارد آن معامله شود، چرا که به سرعت سهامش حرکت کرده است. این کار قطعا یک تخلف در قوانین معامله است و معمولا باعث می شود معامله گر دیر وارد معامله شود.

معامله گران موفق خصوصیات روانشناسی مشترکی دارند که موفقیتشان در گرو آنهاست. این خصوصیات شامل:

 • محدودیت ها و قواعد خودشان را می شناسند و بیش از حد معامله نمی کنند؛
 • فراموش نمی کنند مدیریت ریسک کلید حفظ کننده سرمایه و تضمین کننده موفقیت معامله گر است؛
 • قوانین معامله در هر زمانی رعایت می کنند؛
 • تفاوت بین نجنگیدن با روند بازار را با دنبال کردن روند معاملاتی می شناسند.

 

روانشناسی بازار trading-psychology

احساس کلی یا احساسی که گروه بزرگی از فعالان بازار در بازه زمانی مشخصی در حال تجربه آن است. طمع، ترس، انتظارات و شرایط، تمام عواملی هستند که بر ذهنیت یا احساس سرمایه گذاری در سطح کلان تاثیر می گذارد.

 

 

طبقه بندی روانشناسی بازار

نظریه های مدیریت مالی در تحلیل بنیادی، شرایطی را فرض می کند که در آن تمام بازیگران بازار رفتاری منطقی دارند، اما متاسفانه این تئوری های دانشگاهی چندان توجهی به بُعد احساسی بازار نکرده است که می تواند گاهی منجر به نتایج غیر منتظره ای شود که تنها با نگاه به تئوری های تحلیلی بازار قابل پیش بینی نیست.

تحلیل گران تکنیکال از گرایش بازار، الگوها و دیگر نشانه ها برای ارزیابی وضعیت روانشناسی کنونی بازار استفاده می کنند تا مسیر صعودی با نزولی بازار را پیش بینی نمایند.

 

خنثایی احساسی

خنثایی احساسی شامل مفهوم حذف حرص، ترس و دیگر احساسات انسانی از تصمیمات سرمایه گذاری و مالی است.

هدف از خنثایی احساسی حذف هرگونه نقشی است که احساسات ممکن است در فرآیند منطقی تصمیم گیری مالی هدفمند، بازی کنند. بنابراین علی رغم این که آن تصمیمات چه احساساتی را تحریک می کند، بهترین تصمیم ممکن گرفته می شود.

 

طبقه بندی خنثایی احساسی

مفهوم خنثایی احساسی، از واکنش معمول انسان به سود و ضرر برخواسته است، بدیهی است سرمایه گذاران معمولا زمانی راضی می شوند که معاملاتشان سود داشته باشد و زمانی ناراحتند که معاملاتشان ضرر بدهد.

امروزه گفته می شود اگر سرمایه گذاران قادر باشند تا تاثیر احساساتشان را بر تصمیم گیری های معامله حذف کنند، با این کار عملکرد معامله بهبود خواهد یافت.

یک قدم جلوتر می رویم. برخی سرمایه گذاران از استراتژی به اصطلاح “خلاف جهت رودخانه شنا کردن” استفاده می کنند، بدین معنا که سهامی که همه در حال فروش اند می خرند و سهامی که همه در حال خریدند می فروشند. منطق پشت این استراتژی این است که اگر سرمایه گذاران از نظر احساسی منطقی نباشند، احساسات آن ها بر تصمیم گیری های معامله تاثیر می گذارد و در نتیجه سهام بالای قیمت یا زیر قیمت، باعث ایجاد فرصت سودگیری برای شناگران معکوس جهت آب می شود.

 

روانشناسی ضرر

ابعاد احساسی مربوط به سرمایه گذاری و احساسات منفی مربوط به به یک ضرر شناخته شده. می توان بر ترس از ضررهای مالی غلبه کرد، اما این کار نیازمند نگاه دقیق بر رویداد ها با دیدی منطقی و درس گرفتن از آن هاست تا شما بتوانید از همین موقعیت در آینده دوری کنید.

 

طبقه بندی روانشناسی ضرر

فرق بین معامله گران حرفه ای و تازه کارها، توانایی آن ها در مدیریت احساسات هنگام تشخیص ضرر است. نگهداری یک موقعیت ضرر می تواند یک تازه معامله گر را فلج مند زیرا بسیاری تصمیم می گیرند تا موقعیت را نکه دارند و امیدوار باشند که سهام به قیمت ورودی خود بر می گردد. بدترین حالت زمانی است که سرمایه گذار سهام خود را در پایین ترین قیمت می فروشد.

trading.psychology

روانشناسی تورم

وضعیت ذهنی که باعث می شود که مصرف کنندگان با این دید که قیمت ها در حال بالا رفتن هستند، پول بیشتری خرج کنند. روانشناسی تورم به یک پیش بینی خود مختار تبدیل شده است، زیرا همانطور که مصرف کنندگان بیشتر خرج می کنند و کمتر پس انداز می کنند، سرعت گردش پول نیز افزایش یافته و باعث دو برابر شدن سرع تورم و در نتیجه نیاز به روانشناسی تورم می شود. بانک های مرکزی مانند فدرال دیورس همیشه به توسعه روانشناسی تورم حساس بوده اند و با موفقیت با تورم بالا که دهه های 1970 و 1980 شایع بود، مبارزه کرد. روانشناسی تورم می تواند تاثیرات منفی بر روی اقتصاد داشته باشد، بالا رفتن تورم حاصله ممکن است باعث شود تا بانک مرکزی یک کشور نرخ بهره جهت توقف اقتصاد بالا ببرد.

 

طبقه بندی روانشناسی تورم

روانشناسی تورم، اگر نظارت نشود، می تواند باعث ایجاد حباب در قیمت ها شود. بیشتر مصرف کنندکان وقتی ببینند قیمت کالایی به سرعت در حال بالا رفتن است، پول خود را صرف خریدش می کنند. منطق پشت این تصمیم این است که مصرف کنندکان فکر می کنند می توانند با خرید آن محصول در همان زمان پول خد را پس انداز کنند.

روانشناسی تورم در اوایل قرن حاضر در بازار مسکن آمریکا مشاهده شد. با افزایش ساالانه قیمت مسکن، سرمایه گذاران فکر کردند که قیمت مسکن همواره قراره استبالا برود. این موضوع باعث شد میلیون ها آمریکایی برای خرید یا دلالی به بازار املاک یورش ببرند که همین باعث کاهش سهام مسکن و افزایش سریع قیمت ها شد. همین مسئله به نوبه خود باعث جذب خانه داران و دلالان بیشتری به بازار املاک شد.این حمله که در سال 2007 به اوج رسید باعث بدترین بحران مالی و بازسازی مسکن از بحران دهه 1930 شد.

روانشاسی تورم در اقتصاد کلان را می توان با مقیاس هایی همچون شاهص قیمت مصرف کننده و سود سهام اندازه گیری کرد. این شاخص ها اگر افزایش یابند نشان دهنده افزایش تورم هستند. تاثیر روانشناسی تورم درمورد دارایی های متفاوت، فرق می کند. برای مثال، قیمت طلا و کالا ممکن است بالا رود چرا که مردم فکر می کنند آن ها موانع تورم هستند. ابزار درآمدی ثابت ممکن است به خاطر بهره سود آینده برای جلوگیری از تورم، دچار سقوط قیمت شوند. تاثیر وارده بر سهام متفاوت است. و این بدان علت است که تاثیر نرخ های یالقوه بالا، از تاثیر مثبت بر درآمدهای شرکت هایی که قدرت قیمت دهی دارند و در فضای تورم قیمت ها را بالا می برند، بیشتر است.

 

موش صحرایی

عملی که سرمایه گذار پیرو جماعت سرمایه گذار، بدون تفکر انجام میدهد؛ و معمولا با ضرر همراه است. این سرمایه گذاران احساسی بوده و به سادگی توسط اتفاقات در جریان خوب و بد بازار تحریک می شوند. این اصطلاح با عنوان ذهنیت” گله” ای معروف است که می تواند احتمال از دست دادن بودجه سرمایه گذاری شده را افزایش دهد، چرا که سرمایه گذاران یا بازار را خیلی زود یا خیلی دیر ترک می کنند، زمانی که قیمت ها برای سودگیری بسیار بالاست.

 

طبقه بندی “موش صحرایی”

درقلمرو حیوانات، یک موش صحرایی به مهاجرت های بی موقعی معروف است که عمدتا منجر به غرق شدنش می شود.

برای مبارزه با ذهنیت گله ای، بسیاری باعث می شوند تا سرمایه گذاران به جای آن که طبق عملکرد اکثریت عمل کنند، در جهت مخالف بازار واکنش نشان دهند. برای مثال، اگر سرمایه گذاران در حال خرید زیاد خستند، سرمایه گذاران ضد گله ای می فروشند و زمانی که جمعیت در حال فروش است این سرمایه گذاران می خرند.

 

اجتناب از پشیمانی

یک نظریه مربوط به سرمایه گذار که تلاش دارد تا نشان دهد چرا سرمایه گذاران از این که اعتراف کنند تصمیم ضعیفی گرفته اند ممانعت می کنند.  اجتناب از پشیمانی باعث می شود سرمایه گذاران اشتباهات خود را اصلاح نکنند، این کار این تصمیمات را حتی وخیم تر می کند. اجتناب از پشیمانی در نتیجه ناسازگاری شناختی است. اجتناب از پشیمانی همچنین باعث راه حل جایگزینی برای اقتصاددان-دنیل کانمان- و نظریه آینده نگری آموس ورسکی فراهم آرود که خود توضیح دیگری از این مسئله فراهم می آورد که چرا افراد تصمیمات غیر منطقی می گیریند.

 

طبقه بندی اجتناب از پشیمانی

مطالعه رفتار مالی به در درک اعمالی مانند اجتناب از پشیمانی مکم می کند. با آگاهی از تغییرات رفتاری خود و راه هایی که احساساتمان بر فتارمان تاثیر منطقی می گذارد، می توانیم تصمیمات بهتری بگیریم. برای مثال، به ما کمک می کند تا از دور انداختن پولمان با تصمیم اشتباه تنها بعد از یک موقعیت سرمایه گذاری بد جلوگیری کنیم. با داشتن درک پایه از رفتار مالی، در کنار نگه داشتن دارایی های متنوع و با یک سطح ریسک قابل قبول، می توانیم احتمال گیر افتادنمان در رفتار اجتناب از پشیمانی مخرب را محدود کنیم.
 
 
 

برای دانلود فایل مقاله روانشناسی معامله فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله

 
 
 
 

این نوشته را در شبکه های اجتماعی برای علاقه مندان به اشتراک بگذارید:

h
h

توصیه میکنیم این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاه ها


تا کنون دیدگاهی ارسال نشده است،

برای دانلود فایل مقاله نگاهی به ارزهای دیجیتال فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

برای دانلود فایل مقاله بازار آتی چیست فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

برای دانلود فایل مقاله بورس چیست فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

برای دانلود فایل مقاله چگونه در بازار بورس با موفقیت سرمایه گذاری کنیم، فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

برای دانلود فایل مقاله تفاوت صبر،تحمل و تعلل در معاملات فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

برای دانلود فایل مقاله روانشناسی معامله فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

برای دانلود فایل مقاله لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

برای دانلود فایل مقاله اهمیت روانشناسی و اصول معامله لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

برای دانلود فایل مقاله قورباغه بورسی نشوید، لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

برای دانلود فایل مقاله قورباغه بورسی نشوید، لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link
دانلود فایل صوتی بهترین صنایع برای سرمایه گذاری کدامند؟

دکتر شهاب موسوی

دانلود فایل صوتی
close-link
دانلود فایل صوتی يك كلاهبرداري بزرگ اما دوست داشتني در بازار هاي مالي

دکتر شهاب موسوی

دانلود فایل صوتی
close-link

دانلود فایل صوتی پاسخ به سوالات فعالان بازار سرمایه

می خواهم این فایل صوتی را دانلود کنم
close-link

برای دانلود فایل مقاله صندوق سرمایه گذاری مشترک، لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link
دکتر شهاب موسوی

چگونه در کنار شغل فعلی سرمایه گذاری کنیم؟

!برای دریافت فایل کامل ایمیل خود را وارد کنید
فورا ویدیو را برایم ارسال کن
close-link

دوره آموزشی صوتی ثروتمندان خود  ساخته در بورس - جلسه اول

!برای دریافت فایل ایمیل خود را وارد کنید
! فورا فایل را برایم ارسال کن
close-link
Last Minute Vacations Package

دانلود رایگان فایل ویدیویی

دانلود رایگان و فوری
close-link
دوره جامع آموزشی آکادمی سرمایه گذاران موفقدریافت اطلاعات دوره
+
دانلود فایل پاورپوینت همایش
فایل را دانلود میکنم
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
شماره تماس
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فایل آموزش نرم افزار ادونس گت همین حالا فرم زیر را تکمیل نمایید و آموزش خود را شروع کنید
*اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
همین الان دانلود کنید
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آسا سرمایه
دیگر هیچ فرصتی را از دست ندهید
می توانید از آموزش های رایگان ما بهره مند شوید
اطلاعات شما نزد آسا سرمایه حفاظت شده است
همین الان دانلود کنید
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آسا سرمایه
دانلود فایل صوتی توصیه های معامله گری
کافیست همین الان اطلاعات خود را وارد کنید
اطلاعات شما نزد آسا سرمایه حفاظت شده است
کوپن تخفیف 30 درصد
کوپن تخفیف ویژه محصول آموزشی الیوت و نرم افزار Advance GET
چون بیش از یک دقیقه است در این صفحه هستید و به آموزش این نرم افزار علاقه دارید این کوپن به شما تعلق میگیرد!
این کوپن فقط تا 48 ساعت اعتبار دارد.
همایش بررسی بازار و افق های پیش رو
برای رزرو صندلی کافیست همین الان اطلاعات خود را وارد نمایید.
اطلاعات شما نزد آسا سرمایه حفاظت شده است
کوپن تخفیف 200 هزار تومانی
ویژه دوره تحلیل تکنیکال جامع
چون بیش از یک دقیقه است در این صفحه هستید و به بورس و آموزش علاقه دارید این کوپن به شما تعلق میگیرد!
کوپن تخفیف 120000 هزار تومانی
کوپن تخفیف ویژه دوره آکادمی سرمایه گذاران موفق
چون بیش از یک دقیقه است در این صفحه هستید و به بورس و آموزش علاقه دارید این کوپن به شما تعلق میگیرد!
این کوپن فقط تا یک هفته اعتبار دارد.
هدیه اولین بارش برف پاییزی
کوپن تخفیف 20% ویژه محصولات آموزشی آسا
این کوپن فقط تا 15 آذرماه اعتبار دارد.
جشنواره یلدای شگفت انگیز
کوپن تخفیف 25% ویژه محصولات آموزشی آسا
اعتبار از 28 آذر لغایت 8 دی ماه
Do you want massive traffic?
Scelerisque augue ac hac, aliquet, nascetur turpis. Augue diam phasellus odio lorem integer, aliquam aliquam sociis nisi adipiscing hacac.
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul bela
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
* we never share your details with third parties.
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود میکنم
 • Goblinus globalus fantumo tandempo
 • Scelerisque cursus dignissim donus
 • Montes vutario lacus quis arcupolisio
 • Leftomato denitro oculus tepircos den
 • Spiratio dodenus christmas popupius
 • Afrenius globalus spiritum tandempo
 • Fitatos vutario lacus quis arcup delis
All rights reserved © Company Name, 2014
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فایل دانلود راهنمای فارسی نرم افزار
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
Advanced GET
فایل مقاله تاتی تاتی با آتی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزش پرایس اکشن-بخش اول
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
(Price Action)
فیلم آموزش پرایس اکشن-بخش دوم
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
(Price Action)
فیلم آموزش پرایس اکشن-بخش سوم
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
(Price Action)
فیلم آموزشی گذری بر منابع پرایس اکشن
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
(Price Action)
فیلم آموزشی اثر روانشناسی بر متغیر های فردی مهم در ساخت سیستم معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی اهمیت روانشناسی و انتخاب تایم فریم مناسب
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی افزایش بهره وری در معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی چه بازارهایی را معامله کنیم؟
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی سیستم معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی حد ضرر و نقاط ورود
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود رایگان فایل صوتی توصیه های معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود رایگان فایل صوتی توصیه های معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
ویژه دوره کلوپ سرمایه گذاران موفق
چون بیش از یک دقیقه است در این صفحه هستید و به بورس و آموزش علاقه دارید این کوپن به شما تعلق میگیرد!
این کوپن فقط تا 72 ساعت اعتبار دارد.
کوپن تخفیف
%10
دانلود رایگان فایل صوتی توصیه های معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
شروع افتتاح حساب معاملات
(جهت خرید و فروش سهام، اوراق اسناد خزانه، تسهیلات مسکن و...)
(اخذ کد بورسی)
قدم به قدم در بازار سرمایه در کنار شما هستیم.
کارشناسان ما در مجموعه آساسرمایه هر لحظه آماده پاسخگویی به سوالات شما فعالان بازار در حوزه آموزش هستند تا بهترین دوره های آموزشی را با توجه به شرایط شما پیشنهاد دهند.
متشکریم. به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.
دانلود رایگان!
دوره آموزشی الفبای بازار بورس به زبان ساده
دانلود فایل صوتی بررسی هفتگی بازار بورس
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی احساس در معامله گری(بخش اول)
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی احساس در معامله گری(بخش دوم)
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی مصاحبه با شهاب موسوی
موضوع: بیت کوین (Bitcoin)
دانلود فایل صوتی بررسی هفتگی بازار بورس
شهاب موسوی
دوره صوتی ثروتمندان خودساخته در بورس
--------------------------------------------------------
جلسه اول: چگونه افراد از طریق سرمایه گذاری ثروتمند می شوند؟
12 نکته که در رابطه با بیت کوین باید بدانید
دوره صوتی ثروتمندان خودساخته در بورس
--------------------------------------------------------
جلسه دوم
دانلود فایل صوتی 7 گناه نابودگر برای معامله گران
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی بررسی وضعیت بازار سرمایه تا پایان سال
شهاب موسوی
دانلود فیلم جلسه اول دوره کلوپ
چگونه از بازار ارز دیجیتال کسب سود کنیم؟
دانلود فایل صوتی
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی مفاهیم اقتصاد کلان
شهاب موسوی
دانلود فیلم کارگاه های نمایشگاه بورس، بانک و بیمه