بازار آتی چیست؟ (با تمرکز بر بازار آتی سکه ایران)

بازار آتی سکه بازار آتی سکه

بازار آتی ، قراردادهایی است که خریدار را به خرید، و فروشنده را به فروشِ دارایی‌هایی مثل کالاهای فیزیکی یا محصولات مالی، در تاریخ و قیمت از پیش تعیین شده متعهد می‌کند. قراردادهای آتی جزئیات و خصوصیات دارایی مورد نظر را شرح می‌دهد و معامله و مبادله در آینده را با استانداردهایش آسان می‌کند. برخی از قراردادهای آتی به صورت تحویل فیزیکی دارایی در سررسید انجام میشوند و برخی نقدی پرداخت می‌شوند. به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید که من برای سه ماه آینده تصمیم به سفر داشته باشم و برای این سفر احتیاج دارم که یک خودرو دارم. درواقع نیاز من برای آینده است و در حال حاضر نیاز به خودرو ندارم. دو راه وجود دارد. می‌توانم خودرو را همین حالا خریداری کنم و تا سه ماه نگهداری کنم که خود موجب محدودیت‌هایی مثل پارکینگ یا چیزهای دیگر است؛ یا اینکه صبر کنم و سه ماه دیگر خودرو را خریداری کنم که این راه هم نگرانی بالا رفتن قیمت ها تا آن زمان را برای من ایجاد می‌کند.

اما راه سومی هم وجود دارد. می‌توانم خودروی مورد نظر خودم را از همین الان به صورت قولنامه‌ای خریداری کنم و سه ماه بعد تحویل بگیرم و با این کار قیمت را تا آن زمان برای خودم ثابت نگه دارم. برای این کار می‌توانم با یک فروشنده خودرو قراردادی تنظیم کنم و هر دو (هم من و هم فروشنده) مبلغی یکسان را به عنوان تضمین، به شخص سومی که مورد اعتماد هر دو طرف است بدهیم تا هر دو به قراردادمان پایبند بمانیم. این مبلغ، کسری از قیمت خودرو است. این روش تمام مشکلات دو روش قبلی را حل کرده است.

بازار آتی هم دقیقا به همین شکل عمل می‌کند. با این تفاوت که این قراردادها استاندارد و قانون‌مند شده و تحت نظارت سازمان بورس است. علاوه بر این، سازمان بورس وظیفه همان شخص سوم که نگه دارنده وجه تضمین است را دارد.

futurse4

فروش تعهدی

درقراردادهای آتی می‌توان دارایی‌ها را بدون اینکه آن را در زمان حال داشته باشیم، بفروشیم. زیرا ما تعهد به فروش دارایی را می‌دهیم و در زمان آینده نسبت به تحویل آن اقدام می‌کنیم. نکته دیگر این است که می‌توان قرارداد فروش خود را قبل از سررسید با قرارداد معکوس(خرید) بست. در این حالت فروشنده جدیدی به جای شما می‌نشیند بدون اینکه خریدار متوجه این تغییر شود.

futurse1

خریدار به قراردادی که بسته پایبند است و در زمان و با قیمت قرارداد خود به آن عمل می‌کند؛ ولی او هم میتواند با قرارداد معکوس خود موقعیت خود را ببندد. این ویژگی باعث شده که خیلی از بورس‌بازان شیفته این بازار شوند و از نوسانات قیمت استفاده کنند. به این شکل که با پیش بینی کاهش قیمت قرارداد‎ها موقعیت فروش میگیرند و پس از نوسان قیمت در جهت مورد نظر، با گرفتن موقعیت خرید و بستن قرارداد خود، سود خود را گرفته اند. بدون اینکه کالا یا دارایی را تحویل داده باشند. همین طور برای پیش بینی افزایش قیمت قراردادها می‌توان موقعیت خرید گرفت و با بالا رفتن قیمت، موقعیت خود را با فروش بست.

 

اهرم

همان‌طور که گفته شد، وقتی که یک قرارداد آتی را معامله می‎کنید، تمام پول آن دارایی را نمی‎پردازید و فقط قسمتی از قیمت را پرداخت می‌کنید  که وجه تضمین نام دارد؛ این باعث می‌‌شود که بیشتر از مقدار پول خود توان معامله داشته باشید. به این پدیده اهرم می‌گویند که به معنی بیشتر کردن قدرت پول است. همین موجب شده تا خیلی از افراد به این بازار علاقه‌مند شوند. سرمایه‌گذاران همواره دوست دارند که بیشتر از مقدار پولی که در اختیار دارند معامله کنند که سود بیشتری هم به دنبال داشته باشد. futurse1

طبیعتاً تمام معاملات منجر به سود نمی‌شود و زیان هم در هر تجارتی وجود دارد. طبق فلسفه بازار آتی، اگر یکی از طرفین قرارداد وارد زیان شود و این ضرر آن قدر زیاد باشد که از وجه تضمین بیشتر شود، ممکن است که به تعهد خود عمل نکند؛ در این شرایط، قبل از اینکه زیان آنقدر زیاد شود که نتوان کاری انجام داد، کارگزار از شخص زیان دیده درخواست می‌کند که وجه تضمین خود را افزایش دهد یا اینکه معامله را ببندد و از قرارداد خارج شود تا شخص دیگری به جای او وارد شود. ضمن این که طرف دیگر قرارداد به هیچ وجه متوجه این تغیرات نمی‌شود و می‌تواند تا زمانی که می‌خواهد در موقعیت خود باقی بماند.

 

 

 

 

 

معاملات آتی سکه در ایران بازار آتی سکه

یکی از بهترین فرصت‎های سرمایه‎گذاری در کشور ما بازار آتی سکه است. همان طور که از نامش مشخص است، دارایی مورد معامله در بازار آتی سکه تمام بهار آزادی طرح جدید است. در بازار آتی سکه بسته‎های ده تایی سکه مورد معامله قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر، هر قرارداد شامل ده سکه است. برای ورود به این بازار کافی است که به یک کارگزاری بورس مراجعه کنید (حضوری یا اینترنتی) و ثبت نام خود را انجام دهید. وجه تضمین معمولاً بین قیمت دو تا سه سکه متغیر است و از طرف بورس کالا اعلام می‌شود. در واقع با پرداخت هزینه دو یا سه سکه می‌توانید ده سکه معامله کنید که این همان اهرم است.

 

 

 

نویسنده : سهیل کلاهچی فر

 

 
 
 
 
 

Soheil Kolahchi

استادیار دوره آکادمی سرمایه گذاران موفق
تحلیلگر و معامله گر بازارهای سرمایه

توصیه میکنیم این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاه ها
تا کنون دیدگاهی ارسال نشده است،

برای دانلود فایل مقاله نگاهی به ارزهای دیجیتال فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

دوره آموزشی صوتی ثروتمندان خود  ساخته در بورس - جلسه اول

!برای دریافت فایل ایمیل خود را وارد کنید
! فورا فایل را برایم ارسال کن
close-link
DON’T MISS OUT!
Subscribe To Newsletter
Be the first to get latest updates and exclusive content straight to your email inbox.
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.
close-link
 فایل را فورا برایم ایمیل کن 
close-link

دانلود رایگان ویدئو آموزشی

همه چیز درباره آتی سبد سهام
! فایل را فورا برایم ارسال کن
بستن صفحه
 دانلود رایگان ویدئو 15 دقیقه 

استراتژی سرمایه گذاری در 
در دوران رکود

دانلود فایل
close-link
دانلود مجموعه ویدئوهای آموزشی
ارزهای دیجیتال
فورا فایل را به ایمیلم ارسال کن
close-link

مجله پلاس

آموزش، تحلیل، مصاحبه، اخبار
عضویت
close-link

دانلود فایل صوتی دکتر شهاب موسوی

رشد بورس تا کجا ادامه دارد؟
راه کار برای سرمایه گذاران بورس
فورا فایل را برایم ارسال کن
close-link

دریافت رایگان کتاب الکترونیکی
ﯾﮏ ﻧﮑﺘﻪ ﺳﺎده ﺑﺮاى ﺑﺎزدﻫﻰ ﻓﻮق اﻟﻌﺎده

فایل را برایم ارسال کن
close-link
دریافت رایگان کتاب الکترونیکی

چرا معامله گر موفقی نیستم

!فایل را برایم ارسال کن
close-link
دریافت فایل ویدئویی 

ورود به بورس

دکترشهاب موسوی توضیح می دهد
فورا فایل برایم ارسال کن
close-link