یکی از معضلات مهم برای مردمی که به تازگی قصد ورود به بازار سرمایه و یا حتی آشنایی با آن را دارند این است که مرجع مشخص و کاملی برای آموزش بورس و ورود به بازار سرمایه را ندارند که به صورت گام به گام و ساده این مسیر را معرفی کند ؛ در این مقاله قصد داریم مسیر یادگیری و آموزش بورس را از صفر تا صد را به طور کامل معرفی کنیم ، امیدواریم که این مطلب برای شما مفید باشد و از آن برای شروع این مسیر سودساز استفاده کنید.

مسیر آموزش بورس به صورت گام به گام

گام اول : آشنایی با بورس

اولین و مهم‌ترین گام در مسیر آموزش بورس شناخت خود بورس است .
اینکه ما بفهمیم دقیقا بورس چیست و از کجا آمده و از همه مهم تر بفهمیم که چرا باید در این بازار سرمایه گذاری کنیم که در این مورد مقاه کامل و جامعی آماده کردم که میتوانید برای آشنایی کامل با بازار سرمایعه و تمام کردن گام اول از طریق لینک زیر آن مقاله را مطالعه کنید .

گام دوم : گرفتن کد بورسی

بعد از اینکه متوجه شدیم بورس چیست و تصمیم به سرمایه گذاری در این بازار را گرفتیم به سراغ گام دوم ، یعنی گرفتن کد بورسی می‌رویم .

کد بورسی چیست ؟

همانطوری که ما برای سرمایه‌گذاری در بانک احتیاج به افتتاح حساب و دریافت شماره حساب شخصی داریم ، برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس هم نیاز به دریافت کد بورسی داریم .
کد بورسی در حقیقت کد و شناسه‌ای است که هر شخص حقیقی و حقوقی توسط آن کد در بازار بورس شناسایی می‌شود ؛ یعنی داشتن این کد ، به شما به عنوان یک سرمایه‌گذار مجوز خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در این بازار را می‌دهد.

کد بورسی از چه ساختاری تشکیل شده ؟

کد بورسی برای هر شخص شامل سه حرف اول نام خانوادگی آن شخص به اضافه‌ی یک عدد پنج رقمی که به صورت تصادفی توسط سازمان بورس اوراق بهادار تعیین می‌شود ، است .

برای مثال اگر نام خانوادگی شخصی زندی باشد نمونه کد بورسی آن شخص به صورت ( زند18259) می‌باشد که (زند) از سه حرف اول نام خانوادگی (زندی) برداشته شده و 18259 عددی است که به صورت تصادفی انتخاب شده است.

کد بورسی هر شخص (چه حقوقی ، چه حقیقی ) همانند کد ملی او مختص خود فرد است و کد بورسی هیچ دو شخصی با هم یکی و برابر نیست .

چگونه کد بورسی بگیریم ؟

بیشترین سوالی که این روزها از ما پرسیده می‌شود این است که چگونه باید کد بورسی بگیریم ؛ ما برای سهولت در کار شما و این که تک تک مراحل دریافت کد بورسی را به طور کامل پاسخ دهیم پاسخ این سوال را به طور کامل در مقاله دیگری جواب داده‌ایم که شما عزیزان میتوانید از طریق لینک زیر مقاله مربوط به نحوه دریافت کد بورسی را مطالعه کنید .

گام سوم : آموزش مفاهیم اولیه بازار بورس

پس از دریافت کد بورسی نیاز داریم با نحوه‌ی خرید و فروش سهام و مفاهیم اولیه بازار سرمایه آشنا شویم که در این مورد ما برای شما محصولی کاملا رایگان به نام ( ورود به دنیای بورس ) تهیه کرده‌ایم و در آن تمامی مفاهیم اولیه بازار سرمایه را آموزش داده‌ایم ؛ شما با دیدن این آموزش الفبای در بازار بورس را به طور کامل خواهید آموخت و از هر آموزش یا کتاب دیگه‌ای در این مورد بی‌نیاز خواهید شد .

گام چهارم : آموزش ، آموزش ، آموزش

بعد از اینکه با بازار سرمایه آشنا شدیم و نحوه‌ی سرمایه‌گذاری و معامله کردن در بازار بورس را شناختیم ، وقت آن است که انتخاب کنیم سرمایه‌ مان در چه صنعت و چه شرکتی سرمایه‌گذاری شود تا بهترین بازده و سود را کسب کنیم . برای این کار ما باید باید بتوانیم صنایع و شرکت های بورسی را تحلیل کنیم و بتوانیم فرصت‌ها و ریسک‌های آن را شناسایی کنیم .

تحلیل چیست ؟

به طور خلاصه و به زبان ساده ، به بررسی و آنالیز صنایع ، شرکت ها ، قیمت سهام و رفتار معامله‌گران در بازه‌های زمان مختلف تحلیل می‌گوییم.

چرا تحلیل می‌آموزیم ؟

گفتیم که ما برای شروع سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی باید بتوانیم سهام شرکت‌ها را به درستی تحلیل کنیم و بتوانیم آگاهانه انتخاب کنیم که سهام چه شرکتی را بخریم ؟ تا کی آن سهم را نگه‌داری کنیم ؟ و کی آن را بفروشیم ؟

به طور کلی تحلیل قصد پاسخ به این سه سوال را دارد یعنی ما برای یافتن پاسخ این سه سوال است که تحلیل بازار های مالی را یاد می‌گیریم.

انواع تحلیل در بازار بورس

انواع تحلیل در بازارهای مالی
به طور کلی در بازار بورس ما سه نوع تحلیل داریم که هر کدام کارکرد و استفاده‌های مربوط به خود را دارد . این سه مورد شامل موارد زیر می‌شود : تحلیل تکنیکال یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین نوع تحلیل‌ در بازارهای مالی تحلیل تکنیکال یا همان تحلیل و بررسی نمودارهاست تحلیل تکنیکل در واقع مطالعه رفتار و حرکات قیمت سهام در گذشته با هدف پیش‌بینی آینده قیمت و روند می‌باشد. ما برای تحلیل تکنیکال مقاله جامع و جداگانه دیگری تهیه کردیم که میتوانید از طریق لینک زیر آن را مطالعه کنید. تحلیل بنیادی تحلیل بنیادی یا فاندامنتال (fundamental) نوعی از تحلیل در بازارهای مالی است که با بررسی متغیرهای کلان اقتصادی و بررسی اخبار ، چشم اندازها و صورت‌های مالی صنایع و شرکت‌های بورسی سعی در یافتن ارزش ذاتی شرکت ها دارد . اگر میخواهید در مورد این نوع تحلیل اطلاعات بیشتری به دست آورید پیشنهاد میکنیم از طریق لینک زیر مقاله جامع تحلیل بنیادی را مطالعه کنید. تابلوخوانی نوع دیگری از تحلیل و بررسی در بازارهای مالی تحلیل و بررسی تابلوهای معاملاتی یا همان تابلوخوانی می‌باشد؛ تابلوخوانی روشی است که شما را در تصمیم گیری ها و معاملاتتان بسیار کمک می‌کند پس پیشنهاد میکنیم مقاله مربوط به تابلوخوانی را از دست ندهید.

گام پنجم : مهارت‌های معامله‌گری

پس از یادگیری مهارت‌های تحلیلی و انتخاب سهم‌هایی که میخواهیم در سبد بورسی خود قرار دهیم ، ما نیاز به آموختن مهارت های معامله‌گری داریم .
مهارت معامله‌گری شامل روش‌ها و استراتژی‌هایی است که ما از طریق آن میتوانیم از تحلیل ها یا پیش‌بینی‌هایمان بهترین سودها را بسازیم .
یعنی معامله‌گری علم استفاده درست و بهینه از تحلیل ها برای خرید و فروش در بازارهای مالی است .
خیلی از مواقع شرایطی در بازار پیش می‌آید که تصمیم‌گیری در بازار را بسیار سخت می‌کند . ما برای اینکه در بازار بورس بتوانیم بهترین تصمیمات را بگیریم نیاز به تجربیات معامله‌گری داریم.
شخصی که تحلیلگر خوبی است لزوما معامله‌گر خوبی نیست و ما بسیار تحلیلگرهای موفقی داریم که معاملاتشان به اندازه پیش‌بینی‌هایشان موفق نیست .

مهارت معامله‌گری را چگونه یاد بگیریم ؟

واقعیت این است که مهارت معامله‌گری از تجربه به دست می‌آید یعنی شما باید با معامله کردن و آموختن ازاشتباهاتتان در بازار این مهارت را یاد بگیرید .

بهترین پیشنهاد ما برای یادگیری معامله گری :‌ بنویسید

بهترین معلم ما در سرمایه‌گذاری خود بازار است . اگر میخواهید به یک معامله‌گر موفق تبدیل شوید حتما و حتما معاملاتتان و دلیل سرمایه‌گذاری‌هایتان در بازار بورس را بنویسید و از آن اشتباهات معاملاتتان را در بیاورید.
این کار اگر به صورت مداوم انجام شود معجزه می‌کند.

آیا برای یادگیری مهارت معامله‌گری فقط میتوانیم از بازار بیاموزیم ؟

خیر. درست است که شما میتوانید برای یادگیری این مهارت از اشتباهاتتان بیاموزید اما این اشتباهات میتواند گاهی بسیار آسیب ‌زننده باشد .
بهترین راه آموزش یادگیری از طریق اشتباهات دیگران است .

در حقیقت شما با کلاس‌های آموزشی از اشتباهات و تجربیات دیگران استفاده می‌کنید و می‌آموزید یعنی شما پول میدهید و زمان میخرید و زمان ارزشمندترین دارایی همه‌ی ماست .

به قول وارن بافت (موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم)‌

بهترین سرمایه‌گذاری که میتوانید بکنید سرمایه‌گذاری روی خوتان است

چه مباحثی از معامله‌گری را میتوانیم از دیگران بیاموزیم ؟

گام ششم : آموزش روانشناسی فردی و روانشناسی بازار بورس

ما برای کنترل احساسات خود در سرمایه‌گذاری‌هایمان ، در مرحله اول نیاز به شناخت خود و در مرحله‌ی بعد نیاز به بازار و رفتار دیگر معامله‌گران داریم

روانشناسی فردی

به طور کلی ، بازارهای مالی بر روی دو احساس سرمایه‌گذاران تاثیر به سزایی دارد ؛
ترس و طمع ؛ مهارت‌های تحلیلی و معاملاتی به تنهایی مارا به یک سرمایه‌گذار موفق تبدیل نمی‌کند.
ما با شناخت خودمان در حوزه بازارهای مالی میتوانیم بر طبق روحیاتمان تصمیم‌گیری کنیم که این موضوع در موفقیت ما بسیار تاثیرگذار است .

به قول مارک داگلاس (سرمایه‌گذار و پدر علم روانشناسی معامله‌گری)

هشتاد درصد از موفقیت در بازار های مالی به مهارت روانشناسی معامله‌گری ارتباط دارد.

 

روانشناسی بازار

دیگر موضوعی که به ما بسیار کمک میکند شناخت و روانشناسی رفتار دیگر معامله‌گران در بازار است .
اگر میخواهید در مورد روانشناسی معامله‌گری اطلاعات بیشتری داشته باشید میتوانید از طریق لینک زیر مقاله‌ی مربوط به این موضوع را مطالعه کنید.

گام هفتم : یادگیری مدیریت سرمایه و دارایی‌ها

آخرین گامی که شما باید در مسیر یادگیری و آموزش بورس بردارید آموزش مدیریت سرمایه و دارایی‌هایتان است.
مهم ترین هدف ما پس از کسب سود در بازارهای مالی ، حفظ دارایی و بقا در این بازار است یعنی در حقیقت
مهارت مدیریت سرمایه برای بیشتر سود کردن نیست ، برای پیوسته سود کردن است.

مباحثی که در مدیریت سرمایه یاد می‌گیرید

مدل های مدیریت سرمایه

سرمایه‌گذاران و محققان مالی در این دانش ، قوانین و مدل‌هایی ثابت برای مدیریت دارایی و سرمایه در نظر گرفته اند که شما میتوانید با مطالعه و آموزش آنها از آن مدل‌ها برای مدیریت دارایی خود استفاده کنید

 

شناسایی و کنترل ریسک در سبد دارایی

کنترل ریسک یقینا مهم‌ترین دانشی است که میتواند از شکست و ضررهای سرمایه‌گذاری شما جلوگیری کند پس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

 

قوانین و روش‌های تشکیل بهترین سبد دارایی و بورسی

پس از شناسایی ریسک ها ما وظیفه داریم ، دارایی ها و درصد تخصیص هر دارایی را طوری انتخاب کنیم که تا حد ممکن ریسک‌های مارا پوشش دهد.

برای کسب اطلاعات کامل و مطالعه بیشتر در مورد مهارت مدیریت دارایی میتوانید از طریق لینک زیر مقاله مربوط به این بحث را دنبال کنید.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری علم و دانشی است که اگر آن را به درستی و از طریق مسیری که به شما معرفی کردیم یاد بگیرید میتوانید برای همیشه آزادی و امنیت مالی خود را تضمین کنید و اگر مسیر درست این علم را طی نکنید ممکن است تمام دارایی و ثروت خود را از دست بدهید پس اگر برای ورود به این حوزه مصمم هستید گام به گام این مسیر را اجرا کنید و از موفقیت خود لذت ببرید.