نگاهی به ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ارز دیجیتال

ارز دیجیتال یا رمز ارزها که برگردان واژه انگلیسی cryptocurrency  میباشد، یکی از پدیده های نوظهور در مراودات مالی و اقتصادی دنیا گردیده و توانسته در طی 5 سال گذشته جایگاهی برای خودت ایجاد نماید. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد مفهوم ارزهای دیجیتال و همچنین سیستمی که این ارزها بر پایه آن فعالیت میکنند دهیم.

 

تاریخچه:

ظهور ارزهای دیجیتال از طریق اولین نمونه این ارزها بنام بیت کوین که همچنان بعنوان پرچم دار آنها هم از لحاظ ارزشی و هم از لحاظ حجم بازار شناخته میشود، انجام گرفت. در اکتبر سال 2008 مقاله ای توسط شخص یا گروهی ناشناس با نام ساتوشی ناکاموتو منتشر گردید که در آن بیت کوین را بعنوان یک ارز دیجیتال مبتنی به روش نقطه به نقطه معرفی نمود.

در ژانویه سال 2009 ناکاموتو اولین واحد رمزنگاری بیت کوین را منتشر نمود. وی ادعا میکرد که نوشتن کدهای مرتبط با بیت کوین را از سال 2007 شروع کرده و این سیستم قادر به پشتیبانی از گستره وسیعی از انواع تراکنش های مالی و اطلاعاتی میباشد.

ناکاموتو یک وب سایت با نام bitcoin.org راه اندازی کرده و تا اواسط سال بعدی میلادی بکمک سایرین بیت کوین را توسعه داد. سپس در همین دوره وی کنترل سورس کد و مرکز مستندات شبکه را  دراختیار گاوین اندرسون قرار داد، همچنین سایر دامنه های مرتبط با بیت کوین را به اعضای اولیه جامعه بیت کوین منتقل کرد و مشارکت خود را از این پروژه بطور کامل متوقف نمود.

نخستین تراکنش مالی توسط بیت کوین در تاریخ 17 می 2010 توسط شخصی با نام لاسلو هنیچ جهت خرید پیتزا انجام گرفت. وی در خواستی را برای خرید پیتزا و پرداخت قیمت آن از طریق بیت کوین در یک تالار گفتگو ارسال کرد و یکی از کاربران 5 روز بعد به این درخواست پاسخ مثبت داد و نخستین تراکنش بیت کوینی جهان به ارزش 10 هزار بیت کوین صورت گرفت. در آن زمان ارزش 10 هزار بیت کوین معادل 41 دلار آمریکا بود، درحالیکه در تاریخ نگارش این مقاله قیمت هر بیت کوین معادل 8500 دلار میباشد. بنابراین روز 22 ماه می را روز پیتزای بیت کوینی (Bitcoin Pizza Day) نامیده اند.

پس از آن از این ارز و سایر ارزهای دیجیتال جهت مبادلات مالی مختلفی استفاده شده است و در  اواخر ژانویه سال 2018 میلادی اولین مبادله‌ی گندم بین دو کشور روسیه و ترکیه با بهره‌گیری از بیت‌کوین انجام شده است.

پس از بیت کوین ارزهای مختلفی متولد شده اند و پروژه های غیر متمرکز گسترده ای ایجاد شده اند و با گذشت 8 سال از تاریخ ظهور آن، هم اکنون حدود 1600 ارز دیجیتال ثبت و توسعه داده شده است و توانسته بازاری با حجم تراکنش های مالی چشمگیری حدود 400 میلیارد دلار در روز ایجاد نماید.

 

ساختار زنجیره بلوکی (Block chain):

با توجه به ماهیت بیت کوین که فعالیتهای آن تحت نظارت هیچ سازمان واسطی نیست و عملیات پرداخت در هیچ یک از تراکنش های آنلاین توسط واسطه و شخض ثالثی تکمیل نمیشود، بایستی روش امنی برای انجام تراکنش ها در نظر گرفته میشد، بنابرین از ساختار زنجیره بلوکی برای این منظور استفاده گردید.

ساختار زنجیره بلوکی یک پایگاه داده ای غیر متمرکز است که سوابق تراکنش های دیجیتالی را در خود نگهداری میکند و در واقعا عملکردی مانند پایگاه های داده سنتی دارند که کلیه فعالیتهای داخلی بلوک را بصورت کاملا امن نگهداری میکند.

فناوری زنجیره بلوکی نخستین بار برای مبادلات ارزهای دیجیتال استفاده گردید ولی ویژگی هایی همچون در دسترس بودن کدها (source) برای عموم، رایگان بودن، امکان ثبت اسناد بصورت عمومی و غیر متمرکز بودن آن منجر شده تا برای ارائه خدمات مختلفی مورد استفاده قرارا گیرند. ویژگی های فوق الذکر منجر گردیده که این سیستم به یک پایگاه داده توزیع شده از اسناد یا دفتر کل عمومی با تمامی تراکنش ها تبدیل شود که توسط اجزای تشکیل دهنده اش به شکل مشترک اجرا میشوند و اطلاعات وارد شده در این سیستم هرگز پاک نمیشوند.

 

فرآیند کار سیستم زنجیره بلوکی:

تکنولوژی زنجیره بلوکی به این صورت کار میکند که هر تراکنش یک کد هش 64 کاراکتری تولید می‌کند و این کد با کد هش قبلی ترکیب شده تا یک بلوک جدید ایجاد کند. هر بلوک با استفاده از بلوک های جدید، یک ترتیب خطی، زمانی و رشته کاراکترهای یک‌بارمصرف تولید میکند. به همین دلیل دست‌کاری و ایجاد اطلاعات نادرست و غیرقابل ردیابی، تقریباً غیرممکن است. فرایند کار در سیستم زنجیره بلوکی در شکل ذیل نشان داده شده است:

cryptocurrency

کیف پول :

برای اینکه بتوان به خرید و فروش ارزهای دیجیتال اقدام نمود بایستی یک کیف پول برای ذخیره اطلاعات مربوط به آن ایجاد نمود. کیف پول ارزهای دیحیتال نرم افزاری است که دارای دو کلید خصوصی و عمومی برای هر کاربر میباشد و به کمک آن کاربر میتواند ارز دیجیتال خود را برای دیگر کاربران ارسال یا از آنها دریافت نماید و همچنین موجودی حساب خود را مشاهده کند.

ارز دیجیتال

وقتی یک کاربر، ارز دیجیتال را برای کاربری دیگر می‌فرستد، در واقع مالکیت آن را از کیف پول خود به نشانی کیف پول آن کاربر انتقال می‌دهد. برای اینکه این مقدار ارز دیجیتال جابجا گردد، کلید خصوصی ذخیره شده باید با کلید عمومی ارز مذکور همخوانی داشته باشد. اگر کلید خصوصی و عمومی همخوانی داشت، موجودی کیف پول دریافت‌کننده افزایش و موجودی ارسال‌کننده کاهش می‌یابد و جابه‌جایی مذکور صورت می‌گیرد. اما هیچ پولی به صورت فیزیکی جابه‌جا نمی‌شود و این جابه‌جایی صرفا به صورت ثبت تراکنش بر روی بلاک چین که قبلا توضیح داده شد و همچنین تغییر موجودی در دو کیف پول فرستنده و گیرنده صورت می‌گیرد.

هر کاربر به هنگام کار با یک ارز دیجیتال، یک کلید یا بعبارتی آدرس عمومی و یک کلید یا آدرس خصوصی برای دریافت و ارسال آن ارز دریافت می‌کند. آدرس عمومی بیانگر آدرس حسابی است که ارز دیجیتال از آن برداشته شده یا به آن واریز میشود، این آدرس یا کلید در اختیار دیگران نیز قرار داده شده تا بتوانند همانند شماره حساب بانکی ارز مدنظر را به آن آدرس ارسال نمایند. ولی در صورتیکه که کاربر بخواهد پولی از آن حساب برداشت نماید بایستی کلیدی مخصوص خود داشته باشد تا اثبات گردد صاحب حساب میباشد و بنوعی بدینوسیله احراز هویت میگردد و این کلید را نباید در اختیار سایرین قرار دهد.

کلید عمومی بوسیله یک الگوریتم پیچیده ریاضیاتی از کلید خصوصی حاصل میگردد. با این وجود، ایجاد کلید خصوصی با استفاده از کلید عمومی تقریبا غیرممکن است. فرایند کاربرد کلید های عمومی و خصوصی در ارسال و دریافت ارز های دیجیتال بصورت شماتیک در شکل زیر نشان داده شده اند.

cryptocurrency2

 

انواع مختلف کیف پول

انواع مختلفی از کیف پول ارز دیجیتال وجود دارد که براساس ذخیره و نیز ارایه دسترسی به کاربران دسته بندی میشوند و بطور کلی آنها را  به سه دسته مجزا یعنی نرم‌افزاری ، سخت‌افزار و کاغذی میتوان تقسیم‌بندی نمود.

1.کیف پول نرم‌افزاری

ر
این دسته کیف پول خود به سه بخش تقسیم بندی میگردد که عبارتند از:

 • کیف پول ویژه رایانه
 • کیف پول همراه (نرم افزار های تحت اندروید یا ios)
 • کیف پول آنلاین یا تحت وب

کیف پول ویژه رایانه  ابتدا از سایت های معتبر دانلود میگردد و بر روی رایانه یا لپ‌تاپ نصب می‌شود و دسترسی به محتوای این کیف پول صرفا از طریق رایانه‌ای که بر روی آن نصب شده امکان‌پذیر است. این نوع کیف پول یکی از بالاترین سطوح امنیت را دارد، اما اگر رایانه شما هک شود و یا ویروسی شود، این احتمال وجود دارد که همه موجودی خود را از دست دهید.

کیف پول همراه از طریق نرم افزارها یا اپلیکیشن های ویژه گوشی موبایل ایجاد میگرند و بدلیل قابل حمل بودن و دسترسی سریع تنها با بودن گوشی موبایل و اینترنت بسیار کاربردی میباشند ولی از جمله ریسک های ان میتوان به مواردی همچون ویروسی شدن یا حتی از دست دادن گوشی بدلایل مختلف همچون دزدیده شدن یا موراد دیگر اشاره داشت.

کیف پول آنلاین بر روی سرورهای ابری اجرا می‌شود و از هر جایی از طریق رایانه، گوشی یا وسایل دیگر این چنینی در دسترس است. با وجود اینکه دسترسی به این نوع کیف پول ساده‌تر است ولی کلید خصوصی و کلید عمومی آن در اختیار یک شخص ثالث است که همین مساله زمینه هک شدن آن توسط هکرهای اینترنتی را فراهم می‌سازد.

2.کیف پول سخت‌افزاری

این نوع کیف پول ارز با کیف پول نرم‌افزاری تفاوت دارد، زیرا کلیدهای خصوصی کاربر در آن بر روی یک سخت‌افزار نظیر یو پی اس ذخیره می‌شود. با وجود اینکه کیف پول سخت‌افزاری تراکنش مورد نظر را به صورت آنلاین انجام می‌دهند، اطلاعات مربوط به صورت آفلاین ذخیره میگردد که همین امر سبب افزایش امنیت آن می‌شود.

کیف پول سخت‌افزاری با برخی رابط‌های تحت وب سازگار بوده و می‌تواند ارزهای مختلفی را در خود جای دهد. افزون بر این، انجام تراکنش با این نوع کیف پول آسان است. کافی است کاربر کیف پول خود را به رایانه (یا مشابه آن) متصل به اینترنت وصل کند و سپس رمز خود را وارد و مقدار مورد نظر از ارز دیجیتال را ارسال کند. کیف پول سخت‌افزاری امکان ذخیره ارز دیجیتال به صورت آنلاین و حفاظت از آن دربرابر خطرات فضای آنلاین را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

3.کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی به معنای نسخه فیزیکی (کاغذی) و یا پرینت شده از کلیدهای عمومی و خصوصی است و در عین حال به نرم‌افزارهایی نیز اشاره دارد که برای ایجاد کلید عمومی و کلید خصوصی و سپس پرینت آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از کیف پول کاغذی بسیار ساده است. انتقال هر نوع ارز دیجیتال دیگر به حساب شما از طریق انتقال این مقدار پول از کیف پول نرم‌افزاری به نشانی عمومی مندرج بر روی کاغذ پرینت شده صورت می‌گیرد. اگر هم قصد خارج کردن پول را داشته باشید،‌کافی است آن را از کیف پول کاغذی‌‌تان به کیف پول‌ نرم‌افزاری منتقل کنید. این فرآیند که گاهی سوییپین (Sweeping) نیز نامیده می‌شود، می‌تواند به صورت دسترسی و یا با اسکن کردن کیوآرکد مندرج روی کیف پول کاغذی صورت گیرد.
 

توصیه های ضروری در ساخت کیف پول:

برای ساخت یک کیف پول عمدتا دسترسی به یک ایمیل معتبر کفایت می کند. اگر جزو افرادی هستید که اخیرا به شبکه ارزهای مجازی پیوسته اید، مهمترین نکته رعایت دقیق مراحل ثبت نام و نگهداری اطلاعات به شکل حفاظت شده است و پس از آن توجه داشته باشید که حتما از کیف پول خود نسخه پشتیبان داشته باشید، اگر از کیف پولهای نرم افزاری استفاده میکنید سعی کنید همواره بروز رسانی انجام دهید و لایه های امنیتی چندگانه برای ورود به کیف پول خود تعریف کنید.
 

جمع بندی:

در این مقاله سعی گردید توضیحاتی در زمینه ارزهای دیجیتال و موارد با اهمیت مرتبط با آن داده شود و به سوالات اساسی که همواره در این عرصه مطرح میباشد همچون تاریخچه پیدایش این ارزها، چگونگی تراکنش آنها و همچین نحوه وارد شدن و حساب باز کردن در این ارزها پاسخ داده گردد.برای دانلود فایل مقاله نگاهی به ارزهای دیجیتال فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
h
h

توصیه میکنیم این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاه ها
تا کنون دیدگاهی ارسال نشده است،

برای دانلود فایل مقاله نگاهی به ارزهای دیجیتال فرم زیر را تکمیل نمایید

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد
دانلود فایل مقاله
close-link

دوره آموزشی صوتی ثروتمندان خود  ساخته در بورس - جلسه اول

!برای دریافت فایل ایمیل خود را وارد کنید
! فورا فایل را برایم ارسال کن
close-link
DON’T MISS OUT!
Subscribe To Newsletter
Be the first to get latest updates and exclusive content straight to your email inbox.
Stay Updated
Give it a try, you can unsubscribe anytime.
close-link
 فایل را فورا برایم ایمیل کن 
close-link

دانلود رایگان ویدئو آموزشی

همه چیز درباره آتی سبد سهام
! فایل را فورا برایم ارسال کن
بستن صفحه
 دانلود رایگان ویدئو 15 دقیقه 

استراتژی سرمایه گذاری در 
در دوران رکود

دانلود فایل
close-link
دانلود مجموعه ویدئوهای آموزشی
ارزهای دیجیتال
فورا فایل را به ایمیلم ارسال کن
close-link

مجله پلاس

آموزش، تحلیل، مصاحبه، اخبار
عضویت
close-link

دانلود فایل صوتی دکتر شهاب موسوی

رشد بورس تا کجا ادامه دارد؟
راه کار برای سرمایه گذاران بورس
فورا فایل را برایم ارسال کن
close-link
دانلود فایل پاورپوینت همایش
فایل را دانلود میکنم
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
شماره تماس
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فایل آموزش نرم افزار ادونس گت همین حالا فرم زیر را تکمیل نمایید و آموزش خود را شروع کنید
*اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
همین الان دانلود کنید
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آسا سرمایه
دیگر هیچ فرصتی را از دست ندهید
می توانید از آموزش های رایگان ما بهره مند شوید
اطلاعات شما نزد آسا سرمایه حفاظت شده است
همین الان دانلود کنید
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آسا سرمایه
دانلود فایل صوتی توصیه های معامله گری
کافیست همین الان اطلاعات خود را وارد کنید
اطلاعات شما نزد آسا سرمایه حفاظت شده است
کوپن تخفیف 30 درصد
کوپن تخفیف ویژه محصول آموزشی الیوت و نرم افزار Advance GET
چون بیش از یک دقیقه است در این صفحه هستید و به آموزش این نرم افزار علاقه دارید این کوپن به شما تعلق میگیرد!
این کوپن فقط تا 48 ساعت اعتبار دارد.
همایش بررسی بازار و افق های پیش رو
برای رزرو صندلی کافیست همین الان اطلاعات خود را وارد نمایید.
اطلاعات شما نزد آسا سرمایه حفاظت شده است
کوپن تخفیف 200 هزار تومانی
ویژه دوره تحلیل تکنیکال جامع
چون بیش از یک دقیقه است در این صفحه هستید و به بورس و آموزش علاقه دارید این کوپن به شما تعلق میگیرد!
کوپن تخفیف 120000 هزار تومانی
کوپن تخفیف ویژه دوره آکادمی سرمایه گذاران موفق
چون بیش از یک دقیقه است در این صفحه هستید و به بورس و آموزش علاقه دارید این کوپن به شما تعلق میگیرد!
این کوپن فقط تا یک هفته اعتبار دارد.
هدیه اولین بارش برف پاییزی
کوپن تخفیف 20% ویژه محصولات آموزشی آسا
این کوپن فقط تا 15 آذرماه اعتبار دارد.
جشنواره یلدای شگفت انگیز
کوپن تخفیف 25% ویژه محصولات آموزشی آسا
اعتبار از 28 آذر لغایت 8 دی ماه
Do you want massive traffic?
Scelerisque augue ac hac, aliquet, nascetur turpis. Augue diam phasellus odio lorem integer, aliquam aliquam sociis nisi adipiscing hacac.
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul bela
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHA6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvajhsU2NITzJtTTAiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
* we never share your details with third parties.
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود میکنم
 • Goblinus globalus fantumo tandempo
 • Scelerisque cursus dignissim donus
 • Montes vutario lacus quis arcupolisio
 • Leftomato denitro oculus tepircos den
 • Spiratio dodenus christmas popupius
 • Afrenius globalus spiritum tandempo
 • Fitatos vutario lacus quis arcup delis
All rights reserved © Company Name, 2014
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود فیلم آموزشی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فایل دانلود راهنمای فارسی نرم افزار
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
Advanced GET
فایل مقاله تاتی تاتی با آتی
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزش پرایس اکشن-بخش اول
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
(Price Action)
فیلم آموزش پرایس اکشن-بخش دوم
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
(Price Action)
فیلم آموزش پرایس اکشن-بخش سوم
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
(Price Action)
فیلم آموزشی گذری بر منابع پرایس اکشن
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
(Price Action)
فیلم آموزشی اثر روانشناسی بر متغیر های فردی مهم در ساخت سیستم معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی اهمیت روانشناسی و انتخاب تایم فریم مناسب
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی افزایش بهره وری در معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی چه بازارهایی را معامله کنیم؟
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی سیستم معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
فیلم آموزشی حد ضرر و نقاط ورود
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود رایگان فایل صوتی توصیه های معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
دانلود رایگان فایل صوتی توصیه های معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
ویژه دوره کلوپ سرمایه گذاران موفق
چون بیش از یک دقیقه است در این صفحه هستید و به بورس و آموزش علاقه دارید این کوپن به شما تعلق میگیرد!
این کوپن فقط تا 72 ساعت اعتبار دارد.
کوپن تخفیف
%10
دانلود رایگان فایل صوتی توصیه های معامله گری
فایل را دانلود می کنم
اطلاعات شما نزد آساسرمایه حفاظت شده است
شروع افتتاح حساب معاملات
(جهت خرید و فروش سهام، اوراق اسناد خزانه، تسهیلات مسکن و...)
(اخذ کد بورسی)
قدم به قدم در بازار سرمایه در کنار شما هستیم.
کارشناسان ما در مجموعه آساسرمایه هر لحظه آماده پاسخگویی به سوالات شما فعالان بازار در حوزه آموزش هستند تا بهترین دوره های آموزشی را با توجه به شرایط شما پیشنهاد دهند.
متشکریم. به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.
دانلود رایگان!
دوره آموزشی الفبای بازار بورس به زبان ساده
دانلود فایل صوتی بررسی هفتگی بازار بورس
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی احساس در معامله گری(بخش اول)
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی احساس در معامله گری(بخش دوم)
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی مصاحبه با شهاب موسوی
موضوع: بیت کوین (Bitcoin)
دانلود فایل صوتی بررسی هفتگی بازار بورس
شهاب موسوی
دوره صوتی ثروتمندان خودساخته در بورس
--------------------------------------------------------
جلسه اول: چگونه افراد از طریق سرمایه گذاری ثروتمند می شوند؟
12 نکته که در رابطه با بیت کوین باید بدانید
دوره صوتی ثروتمندان خودساخته در بورس
--------------------------------------------------------
جلسه دوم
دانلود فایل صوتی 7 گناه نابودگر برای معامله گران
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی بررسی وضعیت بازار سرمایه تا پایان سال
شهاب موسوی
دانلود فیلم جلسه اول دوره کلوپ
چگونه از بازار ارز دیجیتال کسب سود کنیم؟
دانلود فایل صوتی
شهاب موسوی
دانلود فایل صوتی مفاهیم اقتصاد کلان
شهاب موسوی
دانلود فیلم کارگاه های نمایشگاه بورس، بانک و بیمه