شاخص کل بورس تهران در معاملات آخرین روز هفته با 6،672 واحد افزایش معادل 0.43 درصد، به 1میلیون 550 هزار و 120 رسید و همچنین شاخص کل هم وزن با 5،079 واحد افزایش برابر با 1.13 درصد به 456 هزار و 299 واحد رسید.

از زمانیکه شاخص کل  محدوده 1170هزار واحد بود  یکسری از سهام تا به اینجای کار رشد کرده اند اما ترس از اصلاحات در مسیرشان و همچنین یادآوری خاطرات سال قبل کمی خریدارانشان را دچار تردید کرده استسرعت رشدشان کمی کند شده است یا درجا میزنند اما با این حال  اینروزها هنوز سهامی هستند که کف سازی خوبی داشته اند و زمانیکه نقدینگی در حال تغییر روندشان باشد میتوانیم  استفاده کنیم، پیدا کردن این نوع سهام سخت نیست با تکنیکال ابتدا با نگاهی به  شاخص کل و وضعیت شاخص گروه را بررسی کنیم سپس از روی حجم معاملات ،نقدشوندگی سهم ،شرایط بنیادی سهم ،سابقه رفتاری سهم در گذشته وضعیت نموداری آنها را چک کنیم  تا در زمان تاییدیه خرید  وارد سهم شویم

از طرفی نرخ دلار  روز سه شنبه به 28 هزار تومان رسید و همین مسئله هیجانات در بازارارز  را بالا برد قیمت دلار تا پایان روز سه شنبه  بالای مرز بود و پس از آن در معاملات فردایی به زیر مرز یادشده برگشت دلیل این عقب نشینی سخنان جدید دولتمردان در خصوص گشایش ارزی و رای تقریبا قاطع مجلس به وزیران دولت بود.این اتفاق موجب شد قیمت دلار نتواند از سطح 28 هزار عبور کند و وارد کانال جدید شود و همین موجب درگیری خریداران و فروشنده‌ها در مرز 28 هزار تومان شد.

برای معاملات هفته آینده بدلیل نزدیک شدن شاخص کل به محدوده 1600 هزار واحد کمی احتیاط درمعاملات را در نظر بگیریم و سهامی که رشد مناسبی در این مدت داشته اند را ورود نکنیم چرا که بنظر می آید تا 10 روز آینده بالا رفتن عرضه ها در بازار را داشته باشیم.

جدول تغییرات هفتگی

تحلیل شرکت بین‌المللی پارس (#شپارس)

تحلیلگر بنیادی: حسین تقی نژاد

معرفی شرکت

شرکت بین‌المللی محصولات پارس در سال 1342 با نام شرکت سهامی پراکتر اند گمبل ایران به‌منظور تولید پودر شوینده دستی با نام تجاری (تاید) در ایران تأسیس گردید و در فاصله سال‌های 1382 تا 1384 تصمیم به احداث کارخانه‌ای جدید با ظرفیت 195000 تن در سال گرفته شد، کارخانه واحد شماره 2 شرکت بین‌المللی محصولات پارس با پنج خط بسته‌بندی جعبه و سه خط بسته‌بندی فله از اواخر آبان‌ماه سال 1389 شروع به تولید انواع پودرهای شوینده دستی و ماشینی داخلی و صادراتی با نام‌های تجاری هوم کر، بانو و عاج نمود. در حال حاضر نزدیک به 70 درصد تولیدات این شرکت در داخل کشور به فروش می‌رسد و 30 درصد از محصولات صادر می‌گردد.

ترکیب سهام‌داران

تحلیل وضعیت تولید و فروش شرکت

وضعیت تولید

ظرفیت اسمی تولید محصولات مختلف را به تفکیک در جدول زیر مشاهده می‌شود و در نمودار بعدی نیز میزان تولید واقعی شرکت را دید.

 

برای مشاهده وضعیت تولیدات شرکت، مجموع تولید کلیه محصولات را در طی 5 سال اخیر بررسی می‌کنیم.

* از سال 1396 تولید شرکت کاهش یافته است تا اینکه در سال 1399 شرکت توانست مجدداً تولید را افزایش دهد و به حدود 58 هزار تن محصول تولید کند.

وضعیت فروش

شرکت در فروش محصولات تولیدی خود مشکل ندارد و هر سال تقریباً تمام محصولات تولید شده را به فروش می‌رساند. اغلب فروش شرکت در بازار داخلی صورت می‌گیرد. نرخ فروش محصولات شرکت در بازار داخلی توسط سازمان حمایت تعیین می‌گردد و افزایش نرخ‌ها تابع صدور مجوز از سمت این سازمان می‌باشد. همچنین نرخ فروش محصولات در بازارهای صادراتی توسط هیئت‌مدیره شرکت به تصویب می‌رسد که سعی شده تا با حفظ کیفیت محصولات و افزایش نرخ فروش حاشیه سود مناسبی را برای محصولات شرکت ایجاد کنند.

 

* شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به سال 1400 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل توانسته 41% رشد در مبلغ فروش را کسب کند که باتوجه‌به کاهش 12% مقدار فروش در سال جاری در مقایسه با دوره گذشته، رشد مبلغ فروش تماماً ناشی از افزایش نرخ می‌باشد.

تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی به کمک نسبت‌های مالی

در این قسمت مهم‌ترین نسبت‌های مالی که به ما در تجزیه و تحلیل و درک عملکرد شرکت یاری می‌رساند را برای 4 سال اخیر محاسبه و بررسی می‌کنیم.

 

نسبت جاری

 

وضعیت نسبت جاری مناسب است و شرکت می‌تواند هر زمان که اراده کند به وسیله دارایی‌های جاری خود، بدهی‌های جاری را تسویه کند. این نسبت طی سالیان اخیر یک محدوده خاص را حفظ کرده است و ثبات خوبی داشته است.

 

بازده دارایی‌ها (ROA)

 

وضعیت بازده دارایی‌ها در سال 1397 اصلاً مناسب نبوده است اما در سال 1398 و 1399 شرایط شرکت بهبود یافته است اگرچه همچنان نسبت 11% بازده مناسبی نیست و ضعف شرکت در استفاده مفید از دارایی‌ها و یا عدم قدرت چانه‌زنی شرکت بر روی قیمت محصولات را نشان می‌دهد که با توجه به دستوری بودن نرخ محصولات این شرایط قابل پیش‌بینی است.

 

حاشیه سود

 

بهبود حاشیه سود ناخالص را در سال‌های اخیر به صورت واضح می‌توانیم ببینیم اگرچه حاشیه سود خالص شرکت پس از یک روند روبه‌رشد مجدداً کاهش یافته است و به نسبت بسیار ضعیف 4% در دوره 9 ماهه منتهی به 1400.03.31 رسیده است. این موضوع بیانگر این است که شرکت هرچه در این دوره 9 ماهه تولید و فروش داشته است درنهایت فقط توانسته 4% از کل فروش خود را به سود خالص تبدیل کند که نشان می‌دهد شرکت حتی توانایی ساخت سود سالیانه بانکی را ندارد. اگرچه اختلاف بالای سود ناخالص و سود خالص نگران کننده است و این وضعیت بد عمدتاً ناشی از هزینه‌های عمومی و اداری شرکت و همچنین هزینه مالی وام‌های بلندمدت است.

جمع‌بندی نسبت‌های مالی

شرایط مالی شرکت اوضاع مناسبی دارد و مشکل نقدینگی و گردش وجه نقد در شرکت وجود ندارد. مشکل اصلی شرکت عدم توانایی تبدیل فعالیت خود به یک بازده معقول می‌باشد که بخشی از آن را می‌توان ناشی از نرخ‌گذاری دستوری محصولات شوینده و پاک‌کننده است اما شرکت از فروش خود پس از کسر بهای تمام شده تولیدات توانسته است 22% سود بسازد که قابل‌قبول می‌باشد و ضعف در بخش‌های غیرعملیاتی شرکت در اینجا نمایان می‌شود.

پس از استخراج نسبت‌های مالی اصلی و ریشه‌یابی مشکل شرکت به کمک تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی، در ادامه یک نسبت مالی مهم در خصوص مشکل بدهی شرکت را بررسی می‌کنیم که شرایط را با وضوح بیشتری به ما نشان می‌دهد.

 

هزینه مالی به سود عملیاتی

 

همان گونه که متوجه شده بودیم شرکت در بخش هزینه‌های مالی به شدت متحمل هزینه‌های سنگینی می‌شود که تمام سود شرکت را می‌بلعد. در سال 1397 شرکت تمام سود عملیاتی خود را به‌علاوه دو درصد دیگر فقط برای بهره وام‌های خود صرف کرده است. در سال‌های بعد اوضاع بهبود یافته است اما در سال 1400 نیز شرکت مجدداً تسهیلات مالی دریافت کرد که سبب شده حدود 42% از سود خود را مستقیماً جهت بازپرداخت تسهیلات پرداخت کند که سبب تضعیف عملکرد سودسازی شرکت می‌گردد.

تحلیل تکنیکال شپارس

 

این سهم به حمایت محدوده 1400 تومان واکنش نشان  داده هدف اول در این سهم را محدوده 1750 و سپس 2100 تومان در نظر میگیریم.