بازاربورس  این روزها متعادل است و به وضوح شاهد چرخش نقدینگی در سهام و صنایع هستیم ارزش معاملات درهفته ای که گذشت روزانه بین 6 تا 7 هزار میلیارد تومان بود از طرفی ارزش صفهای فروش بازار به کمترین میزان خود رسیده است و صفهای فروش یکی پس از دیگری در حال جمع شدن است. اما برنده واقعی این روزهای بازار کسی است که ساختار فکری و ذهنی خود را نسبت به بازار سال گذشته تغییر بدهد و مولفه های دیگری را برای کسب بازدهی در برنامه کاری خود قرار دهد.

از آنجا که هرگونه مشکل در هرجای اقتصاد و اجتماع رخ می‌دهد، یک سرآن به بورس می‌رسد کمبود آب و برق نیز دامن بورس را گرفته و این امر در معاملات روز چهارشنبه  همچون وزنه بر پای بازار سهام، مانع از رشد بیشتر این بازار شد. به طوری که مصوبه جدید برای شرکت‌های فولادی و سیمانی به دنبال حل بحران آب و برق منجر به افت قیمت نمادهای متاثر از آن در معاملات روز چهارشنبه شد. آخرین روز کاری هفته اگرچه با سبزپوشی نماگرها پایان یافت اما افزایش عرضه‌ها ترمز صعود بیشتر بورس را کشید و شاخص کل بورس تنها به رشد 0.06 درصدی اکتفا کرد و بر روی عدد یک میلیون و 282 هزار واحد ایستاد. 

قدرت خریداران  نیز برای سهام کوچکتر به نسبت روز گذشته، کاهش محسوسی داشت این امر مانع از رشد بیشتر شاخص کل هموزن شد و تنها به رشد 0.25 درصدی بسنده کرد. اگر چه  در مقیاس هفتگی این نماگر بورسی از شاخص کل بورس پیشی گرفت و رشد 2.2 درصدی را ثبت کرد.

برای شاخص کل در حد یک ایکس موج فعلا تا   تارگت 1315هزار واحد میتوانیم پیش رویم  که بنظر می آید با نوساناتی میتواند خود را به این محدوده برساند و در صورت ادامه دار بودن ورود نقدینگی میتواند هدف بعدی بعد از تثبیت 1315 ،1500 هزار واحد باشد.

بهتر است همچنان سهمای نقدشونده را با دید نوسانی در نظر داشته باشیم  تا سیاستهای جدید دولت و ابهامات دلارو برجام تا حدودی  تعیین تکلیف بشود.

جدول تغییرات هفتگی

بازار جهانی:

 

از ابتدای هفته تنها ین ژاپن و فرانک سوئیس در برابر دلار آمریکا تقویت شده اند.سرمایه‌گذاران نگران شیوع کرونای دلتا و تأثیر منفی آن بر چشم‌انداز اقتصاد جهانی هستند. در عین حال انتظارات تورمی هم در حال تضعیف است. یعنی سرمایه‌گذاران دیگر مثل گذشته انتظار رشد سریع تورم را ندارند.

نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۳۰ ساله آمریکا به پایین‌ترین سطح در پنج ماه اخیر رسیده است. افت نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری نشانگر تضعیف انتظارات تورمی بازار است. محدودیت‌های کرونایی به همراه تضعیف انتظارات تورمی باعث شده تا سرمایه‌گذاران نه تنها نگران آینده رشد اقتصاد جهانی باشند، بلکه چشم‌انداز خروج بانک‌های مرکزی دنیا از سیاست‌های انبساطی پولی هم در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.

بررسی و تحلیل بنیادی شرکت پلی پروپیلن جم (نماد: جم پیلن)

تحلیلگر بنیادی : حسین تقی نژاد

معرفی شرکت

شرکت پلی پروپیلن جم در سال ۱۳۸۳ در منطقه آزاد انرژی پارس عسلویه به عنوان بزرگترین تولید کننده پلی پروپیلن کشور تاسیس شد. با توجه به اینکه بیش از 60درصد از سهام شرکت پلی پروپیلن جم به صورت مستقیم و غیر مستقیم متعلق به شرکت پتروشیمی جم می باشد، لذا شرکت پلی پروپیلن جم از واحدهای فرعی شرکت پتروشیمی جم و در گروه شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی می باشد. پلی پروپیلن جم تولیدکننده انواع گریدهای پلی پروپیلن با ظرفیت اسمی 300 هزار تن در سال است. این شرکت با صادرات پلی پروپیلن به بیش از 15 کشور جهان، بزرگترین صادر کننده و تولید کننده پلی پروپیلن کشور است.

معرفی محصول اصلی شرکت: پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یکی از پر مصرف ترین و اساسی ترین پلیمرهای مورد استفاده در دنیا و پرمصرف ترین پروپیلن می باشد. پلی پروپیلن در مصارف گوناگونی مانند بسته بندی مواد غذایی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی، قطعات خودروسازی و قالب گیری تزریقی استفاده می شود. ویژگی های خاص پلی پروپیلن مانند انعطاف، مقاومت بالا، قیمت پایین تر پلی پروپیلن در مقایسه با سایر پلیمرها و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متغیر سبب افزایش روز افزون در تنوع کاربردهای استفاده از این پلیمر و همچنین استقبال جهت جایگزین کردن سایر پلیمر ها با پلی پروپیلن شده است.

شرکت های تولیدکننده پلی پروپیلن در ایران

بررسی وضعیت تولید و فروش شرکت

شرکت پلی پروپیلن جم با ظرفیت اسمی تولید 300هزار تن پلی پروپیلن، هر ساله حدود 275هزار تن محصول تولید می کند که تمام محصول تولید شده خود را به فروش می رساند. در ادامه به بررسی روند مقدار فروش و مبلغ فروش شرکت میپردازیم.

همانطور که در نمودار زیر نیز به صورت کامل مشخص است، شرکت یک روند ثابت و رو به رشد تا نزدیک به ظرفیت اسمی تولید را به فروش می رساند.

عمده رشد مشاهده شده در مبلغ فروش شرکت ناشی از افزایش نرخ فروش و همچنین افزایش نرخ دلار نیما می باشد. با توجه به پیش بینی های بین المللی تا سال 2023 که سالانه 3% افزایش مصرف را پیش بینی می کنند، می توان همچنان به افزایش نرخ جهانی قیمت پلی پروپیلن خوشبین بود. مبلغ فروش شرکت در سال 1399 نسبت به سال 1395 بیش از 700% رشد داشته است.

با بررسی روند نرخ جهانی پلی پروپیلن شاهد آغاز روند صعودی قیمت از اواسط سال 2020 هستیم و انتظار داریم که به سقف قیمتی 10000 دلار در سال های آتی دست پیدا کند. نمودار خطی قیمت پلی پروپیلن را در ادامه مشاهده می کنید.

میتوان گفت تقریبا تمام فروش شرکت به شرکت های داخلی است و تنها اندک مقداری از فروش را به خارج از کشور صادر می کند. در نمودار زیر ترکیب فروش شرکت نشان داده شده است.

بررسی و تحلیل نسبت های مالی

 

حاشیه سود خالص و ناخالص

دو نسبت حاشیه سود خالص و حاشیه سود ناخالص نشان دهنده ی خلاصه¬ی عملیات شرکت در تولید و فروش و در نهایت دستیابی به سود است.

حاشیه سود ناخالص از تقسیم سود ناخالص بر کل فروش به دست می آید که نشان دهنده ی کارایی تولید و مدیریت بهای تمام شده است. روند حاشیه سود ناخالص شرکت از یک ثبات بسار خوب خبر می دهد که تا سال 1398 نزدیک به 30درصد بوده و در سال 1399 توانسته به 38درصد برسد. این افزایش حاشیه سود ناخالص بیشتر به دلیل افزایش نرخ فروش و عدم تغییر یکسان بهای تمام شده بوده است.

حاشیه سود خالص نیز از تقسیم حاشیه سود خالص، پس از اضافه و کسر سایر درآمدها و هزینه های جانبی شرکت از سود ناخالص، بر کل فروش شرکت به دست می آید. حاشیه سود خالص نیز از یک ثبات نسبی در حوالی 30درصد برخوردار است که شرایط بسیار مناسبی را برای سرمایه گذاری بلندمدت فراهم می کند.

نسبت بازدهی سرمایه (ROE)

با بررسی این نسبت میتوان عملکرد شرکت در استفاده از میزان سرمایه در اختیار را تحلیل کرد. اینکه شرکت بتواند به درستی از سرمایه استفاده کند و آنرا به سود تبدیل کند یکی از مهم ترین پارامترهای بررسی عملکرد مدیریت است. این نسبت در سه سال اخیر همواره رو به بهبود بهوده است تا جایی که در سال 1399 به بیش از 90% رسده است. یعنی شرکت توانسته است به میزان 90% از کل سرمایه سهامداران خود، کسب درآمد کند.

نسبت جاری

از تقسیم دارایی های جاری شرکت بر بدهی های جاری به نسبت جاری می رسیم که نشان دهنده ی قدرت پرداخت در لحظه بدهی ها از طریق دارایی ها است. هنگامی که این نسبت بیش از یک است خیال سهامداران از بابت توان بازپرداخت بدهی های کوتاه مدت راحت است. وضعیت نسبت جاری در شرکت پلی پروپیلن جم مساعد است.

نسبت مالکانه

این نسبت نشان دهنده ی این است که چه میزان از دارایی های شرکت متعلق به سهامداران است. کم بودن بیش از حد این نسبت می تواند بیانگر این باشد که شرکت با ریسک مالی مواجه است. در شرکت پلی پروپیلن جم این نسبت با کاهش همراه است که میتواند هنگام تحلیل یک زنگ خطر را برای ما به صدا در بیاورد و به بررسی بیشتر علت این موضوع بپردازیم. با بررسی صورت های مالی جم پیلن متوجه می شویم که کاهش نسبت ماکانه عمدتا به دلیل افزایش مالیات پرداختنی در سال 1399 است که در سال 1398 به دلیل معافیت های موجود، صفر بوده است و همچنین بخش پرداختنی های تجاری افزایش چشمگیری داشته است که نشان دهنده ی افزایش بدهی شرکت است اما به طور کلی نشانه ی منفی در این مورد نیز دیده نمی شود.

جمع بندی تحلیل

با توجه به بررسی های صورت گرفته از طرح های توسعه شرکت و تجزیه و تحلیل صورت های مالی انتظار تداوم سودآوری شرکت را مشابه سال های گذشته داریم. آنچه که عمده اثر بر تغییر سود شرکت را می گذارد،  نرخ فروش است که توسط سازمان حمایت تعیین می شود. افزایش نرخ فروش شرکت بیش از نرخ تورم میتواند حاشیه سود شرکت را نیز افزایش دهد. پلی پروپیلن جم میتواند یکی از گزینه های سرمایه گذاری کم ریسک به دید بلندمدت باشد که با پیدا کردن نقطه ورود مناسب به کمک تحلیل تکنیکال سود مناسبی را در کوتاه مدت نیز به سهامداران خود بدهد.

 

تحلیل تکنیکال جم پیلن

با تکمیل آخرین ریز موج اصلاحی از نظر تکنیکالی ،هدف اول سهم را میتوان محدوده 845 تومان و هدف دوم را محدوده 930تومان میتوان در نظر گرفت.