شاید شما هم این روزها در مورد بازار بورس شنیده باشید و تصمیم گرفته باشید که برای سرمایه‌گذاری وارد بازار سرمایه شوید ؛ همان طور که شما هم می‌دانید برای شروع فعالیت در بازار سرمایه ، در قدم اول لازم است که کد بورسی دریافت کنید ؛ در این مقاله قصد داریم به ساده ترین شکل ممکن نحوه دریافت کد بورسی را برای شما عزیزان بیان کنیم امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید باشد.

کد بورسی , کد بورسی چیست , چگونه کد بورسی بگیریم

کد بورسی چیست ؟

همانطوری که ما برای سرمایه‌گذاری در بانک احتیاج به افتتاح حساب و دریافت شماره حساب شخصی داریم ، برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس هم نیاز به دریافت کد بورسی داریم .
کد بورسی در حقیقت کد و شناسه‌ای است که هر شخص حقیقی و حقوقی توسط آن کد در بازار بورس شناسایی می‌شود ؛ یعنی داشتن این کد ، به شما به عنوان یک سرمایه‌گذار مجوز خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در این بازار را می‌دهد.

کد بورسی از چه ساختاری تشکیل شده است ؟

کد بورسی برای هر شخص شامل سه حرف اول نام خانوادگی آن شخص به اضافه‌ی یک عدد پنج رقمی که به صورت تصادفی توسط سازمان بورس اوراق بهادار تعیین می‌شود ، است .
برای مثال اگر نام خانوادگی شخصی زندی باشد نمونه کد بورسی آن شخص به صورت ( زند18259) می‌باشد که (زند) از سه حرف اول نام خانوادگی (زندی) برداشته شده و 18259 عددی است که به صورت تصادفی انتخاب شده است.
کد بورسی هر شخص (چه حقوقی ، چه حقیقی ) همانند کد ملی او مختص خود فرد است و کد بورسی هیچ دو شخصی با هم یکی و برابر نیست .

چگونه کد بورسی بگیریم , کد بورسی , نحوه دریافت کد بورسی

چگونه کد بورسی بگیریم ؟

قدم اول : ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد پیگیری ده رقمی

اولین مرحله ای که برای دریافت کد بورسی باید طی کنید ثبت نام در سامانه سجام به آدرس sejam.ir است . از سال ۱۳۹۷ تمام سرمایه‌گذاران بازار بورس ( چه تازه واردان بازار بورس و چه افراد قدیمی‌تر در حوزه بازارهای مالی ) موظف به ثبت نام و اطلاعات خود در این سامانه شدند .

سجام چیست ؟

اواسط سال ۱۳۹۷ بود که شرکت « سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه » زیرنظر سازمان بورس اوراق بهادار تصمیم بر ایجاد سامانه‌ای برای سهولت امور سرمایه‌گذاران گرفت ؛ سجام مخفف « سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان » می‌باشد و در حقیقت سامانه سجام برای ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به سرمایه‌گذاران به وجود آمد.

سجام چه مزایایی دارد ؟

به طور خلاصه سامانه سجام مزایای زیر را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد :

 • دریافت ساده‌تر سود مجامع شرکت‌ها
 • دسترسی به تمامی خدمات بازار سرمایه مانند تغییر کارگزار ناظر
 • ویرایش سریع‌تر اطلاعات
 • صرفه‌جویی در وقت به هنگام دریافت کد بورسی
 • ثبت نام آسان‌ در کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری بازار بورس

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم ؟

فرآیند ثبت نام در سامانه سجام , سجام , چگونه در سجام ثبت نام کنیم

برای ثبت نام در سامانه سجام ابتدا به وبسایت سامانه وارد شوید و طبق تصویر بالا مراحل ثبت نام را یکی پس از دیگری طی کنید ؛‌ به طور کلی مراحل ثبت نام شما به شرح زیر است :

 1. تعیین وضعیت اولیه
 2. تکمیل فرم‌ها
 3. تایید استعلام و دریافت کد پیگیری
 4. مراجعه به مراکز احراز هویت
 5. احراز هویت توسط مراکز مربوطه
 6. تایید سهامدار در سجام

برای احراز هویت سجام به کجا مراجعه کنم ؟

پس از ثبت نام اولیه در سامانه سجام و دریافت کد رهگیری ده رقمی ، شما باید به یکی از روش‌های زیر برای مرحله احراز هویت اقدام کنید .

احراز هویت به صورت حضوری

در این روش شما می‌توانید با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از مراکز احراز هویت که پایین تر به آن اشاره می‌کنیم ، احراز هویت و ثبت نام خود در سامانه سجام را تکمیل کنید .

چه مدارکی برای احراز هویت لازم است ؟
 • اصل و فتوکپی کارت ملی
 • اصل و فتوکپی شناسنامه
 • فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی ( اختیاری)
 • شماره حساب و اطلاعات بانکی ثبت نام کننده
 • آدرس و مشخصات پستی ثبت نام کننده
لیست مراکز را از کجا ببینم ؟

برای پیدا کردن نزدیک ترین مرکز احراز هویت به منزل شما ابتدا وارد سایت سامانه سجام شوید ؛ و از طریق کلیک بر روی گزینه « لیست مراکز احراز هویت » ( که در تصویر زیر با فلش سبز مشخص کرده ایم ) لیست مراکز را مشاهده کنید .

سامانه سجام

پس از وارد شدن به صفحه لیست مراکز احراز هویت با وارد کردن نام استان ، شهر و آدرس خود میتوانید نزدیک‌ترین مرکز را جهت احراز هویت انتخاب کرده و با در دست داشتن کد رهگیری ده رقمی به همراه مدارکی که قبل ‌تر به آن اشاره کردیم به مرکز مربوطه مراجعه و ثبت نام خود را تکمیل کنید .

سامانه سجام
احراز هویت به صورت غیر حضوری

پس از شیوع ویروس کرونا ، آزادسازی سهام عدالت و استقبال اخیر مردم برای شروع سرمایه‌گذاری در بازار بورس ، مراکز احراز هویت ( چه در کارگزاری‌ها و چه در دفاتر پیشخوان دولت ) مملو از مراجعه‌کنندگان جدید شد . از این رو برای حفظ سلامتی و همچنین صرفه جویی در وقت این مراجعه کنندگان ،‌ روش جدیدی به تازگی برای احراز هویت اشخاص در سامانه سجام در نظرگرفته شد . با روش غیر حضوری تمام مراحل احراز هویت شما ، در هر زمان و در هر مکانی امکان پذیر است و شما می‌توانید از طریق تلفن همراه خود احراز هویت خود را کامل کنید .

احراز هویت غیر حضوری چگونه است ؟

با کلیک بر روی « این لینک » می‌توانید به بخش احراز هویت غیر حضوری (یا همان احراز هویت الکترونیک) مراجعه و احراز هویت خود را از راه دور و در منزل خودتان انجام دهید .

احراز هویت غیر حضوری سجام , احراز هویت سامانه سجام

قدم دوم : ثبت نام در کارگزاری‌های بورس

پس از ثبت نام و دریافت کد پیگیری ده رقمی سامانه سجام نوبت آن است که در یکی از کارگزاری های مورد تایید سازمان بورس ثبت نام کنید . برای این امر لازم است که یکی از کارگزاری‌های بورسی را برای ثبت نام در آن انتخاب کنید .

کارگزاری بورس , ثبت نام در کارگزاری های بورس , دریافت کد بورسی

انتخاب کارگزاری

در حال حاضر کارگزاری‌های بسیار زیادی در زمینه بازار بورس فعال هستند و خدمت‌رسانی می‌کنند ؛‌ حتما شما نیز می‌دانید که برای فعالیت مستقیم در بازار بورس و دریافت کد بورسی ، انتخاب و ثبت نام در یک کارگزاری واسط الزامی است ؛ از آنجایی که ممکن است شما با کارگزاری‌های بنام و خوب کشور آشنا نباشید ما مقاله ای جامع در راستای معرفی ده کارگزاری برتر کشور آماده کرده ایم که می‌توانید با کلیک بر روی این لینک آن مقاله را مطالعه کنید .

ثبت اطلاعات اولیه به صورت آنلاین در وبسایت کارگزاری

پس از اینکه کارگزاری واسط بین شما و سازمان بورس را برای انجام معامله‌های شخصی خودتان انتخاب کردید شما عزیزان می‌توانید از طریق یکی از روش‌های زیر ثبت نام اولیه خود را در کارگزاری‌های بورس انجام دهید .

ثبت نام به صورت آنلاین
ثبت نام حضوری

این روش بهترین و ساده‌ترین راه برای ثبت نام و اطلاعات خودتان ،‌ در کارگزاری‌های مورد تایید سازمان بورس است . برای ثبت نام از این روش شما عزیزان باید به وبسایت کارگزاری‌ای که برای ثبت نام خود ، آنرا انتخاب کرده‌اید مراجعه کرده و از طریق لینک ثبت نام ، اطلاعات خودتان را در آن کارگزاری ثبت کنید .

شما می‌توانید از طریق اطلاعات درج شده در وبسایت کارگزاری‌ انتخابی خود ، آدرس شعب مختلف آن کارگزاری را مشاهده کرده و نزدیک ترین شعبه به محل سکونت خودتان را برای ثبت نام انتخاب کنید ؛
پس از آن با در دست داشتن مدارک هویتی خود یعنی : کارت ملی ، شناسنامه و آخرین مدرک تحصیلی به کارگزاری مورد نظر مراجعه کنید .

قدم سوم : احراز هویت کارگزاری و دریافت کد بورسی

در صورتی که ثبت اطلاعات اولیه خود را به صورت اینترنتی انجام داده باشید لازم است تا برای تایید و تکمیل ثبت نام نهایی خود به یکی از شعب کارگزاری ، یا دفاتر پیشخوانی که احراز هویت کارگزاری شما را انجام می‌دهند مراجعه کرده و با تکمیل فرم های مربوطه ثبت نام خود را نهایی کنید ؛‌ کارگزاری اطلاعات شما را به سازمان بورس فرستاده و سازمان بورس تا ۴۸ ساعت آینده کد بورسی شما را تحویلتان خواهد داد .


به یاد داشته باشید که برای استفاده از سامانه‌های آنلاین خرید وفروش سهام در کارگزاری خود ، نام کاربری و رمز عبوری به شما داده می‌شود (معمولا این نام کاربری و رمزعبور برایتان پیامک می‌شود ) که حفظ و نگهداری آن بسیار حائذ اهمیت است ؛ توصیه می‌شود پس از اینکه نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملاتی کارگزاری خود را گرفتید سریعا آن ها را به نام کاربری و رمزعبور دلخواه خودتان تغییر دهید .

پس از دریافت کد بورسی چه کنیم ؟

وقتی کد بورسی خود را گرفتید نوبت آن است که شروع به آموزش و یادگیری خرید و فروش سهام در بازار بورس کنید ؛ برای آموزش اطلاعات اولیه و آشنایی با مفاهیم مهم و پیش نیاز سرمایه‌گذاری در بازار بورس می‌توانید با کلیک بر روی لینک قرار داده شده دوره‌ی ویدیویی « آموزش بورس برای تازه‌کارها » آسا سرمایه را به صورت رایگان دریافت و مشاهده کنید .