در مقاله‌ی قبل در مورد اینکه چرا برای موفقیت در بازار‌های مالی باید تحلیل بلد باشیم صحبت کردیم و در مورد انواع روش های تحلیلی به طور مختصر توضیح دادیم و تا حدودی شما را با تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی آشنا کردیم .
در این مقاله قصد داریم به معرفی جامع و کامل تحلیل بنیادی یا همان تحلیل فاندامنتال ( Fundamental Analysis) بپردازیم .

تحلیل بنیادی چیست ؟

تحلیل بنیادی در حقیقت شیوه‌ای از تحلیل در بازار‌های مالی است که با استفاده از متغیرهای اقتصاد کلان ، تحلیل صنعت و تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی سعی بر یافتن ارزش ذاتی شرکت‌ها دارد.
به بیان ساده‌تر ما در تحلیل بنیادی سعی بر این داریم که با بررسی شرکت‌ها و صنایع اقتصادی بفهمیم که ارزش شرکتی که قصد بر سرمایه‌گذاری در آن را داریم چقدر است ؛ پس ما در تحلیل بنیادی به دنبال یافتن ارزش ها هستیم .

یک اصل مهم در تحلیل بنیادی

وارن بافت , اصل مهم تحلیل بنیادی , تحلیل بنیادی , تحلیل بنیادی چیست , سرمایه‌گذاری

تحلیلگران بنیادی معتقدند که مهم نیست فاصله قیمت با ارزش سهامی چقدر باشد ، این گپ بالاخره پر خواهد شد و در نهایت روزی قیمت به ارزش خواهد رسید .

وارن بافت سرمایه‌گذار موفق و مشهور آمریکایی میگوید :

قیمت ، چیزی است که شما پرداخت می‌کنید

ارزش ، چیزی است که شما به دست می‌آورید .

وارن بافت

تحلیل بنیادی شامل چه قسمت هایی میشود ؟

تحلیل بینیادی , تحلیل بنیادی چیست , بخش های تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی به طور کلی شامل ابعاد و دسته بندی های زیر میشود :

  • بررسی متغیر‌های کلان اقتصادی
  • بررسی اوضاع صنایع در اقتصاد کشور
  • بررسی شرکت ها 
  • ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها

متغیر های اقتصاد کلان

ما با بررسی شرایط و آمارهای اقتصاد کلان مانند شاخص GDP ، نرخ بهره ، بررسی برنامه‌ها و بودجه‌ی دولت میتوانیم وضع کلی اقتصاد را بفهمیم و متوجه زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری شویم.

تحلیل صنعت

بعد از بررسی شرایط کلی اقتصاد و مناسب بودن شرایط برای یک سرمایه‌گذاری پربازده به سراغ بررسی صنایع مختلف در بازار بورس میرویم تا ببینیم کدام صنایع اوضاع بهتری برای سرمایه گذاری دارند .

تحلیل شرکت‌ها

در این بخش که اصلی ترین قسمتِ تحلیل بنیادی است به بررسی اوضاع شرکت ها میپردازیم .
در حقیقت ما پس از انتخاب صنایع مهم برای سرمایه‌گذاری به سراغ تحلیل شرکت‌های منتخب آن صنعت میرویم.
برای بررسی اوضاع یک شرکت از شیوه‌های تحلیل و آنالیز صورت‌های مالی آن شرکت و عملکرد آن شرکت در سال‌های گذشته استفاده میکنیم .

ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها

پس از بررسی های بالا میتوانیم بر مبنای تحلیل‌هایمان سهام شرکت‌ها را ارزش‌گذاری کنیم و ببینیم که آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارند یا خیر؟

چگونه با استفاده از مقایسه ارزش و قیمت تصمیم‌گیری می‌کنیم؟

تحلیل بنیادی , ارزش سهم , ارزشیابی سهام , قیمت سهام , تحلیل بنیادی چیست

در حقیقت ما با مقایسه قیمت سهم و ارزش آن تصمیم میگیریم که آیا سهام آن شرکت را بخریم یا خیر؛ اگر قیمت سهم پایین‌تر از ارزش آن باشد این سرمایه‌گذاری ارزنده خواهد بود اما اگر قیمت سهم بالاتر از ارزش آن باشد مسلم است که این سرمایه‌گذاری مناسب نیست .

چرا باید ارزش ذاتی شرکت‌ها را بدانیم ؟

پیش‌تر ، در مقاله‌ی مربوط به تحلیل تکنیکال گفتیم که داشتن مهارت تحلیل ( به روش تکنیکال ) برای یک سرمایه گذار لازم است ، اما صرفا تحلیل تکنیکال به تنهایی برای یک سرمایه‌گذاری موفق کافی نیست .
ما در تحلیل تکنیکال به طور کلی با قیمت کار داریم اما دانستن تحلیل قیمتی به تنهایی نمیتواند با ما اطمینان سودده بودن معاملاتمان را بدهد و این اطمینان زمانی حاصل میشود که ما از ارزش سهامی که آنرا میخریم آگاه باشیم .
در حقیقت ما با استفاده از تحلیل بنیادی به ارزش ذاتی هر سهم پی میبریم و دیگر می‌دانیم که از بین شرکت‌های موجود در بازار کدام یک ارزنده‌تر است.

کلام آخر

ما برای موفقیت در سرمایه‌گذاری هایمان چه در بازار بورس چه در دیگر حوزه‌های مالی حتما باید دانش تحلیلی داشته باشیم و تحلیل بنیادی یکی از شیوه‌های تحلیلی است که شما را به یک سرمایه‌گذار آگاه و موفق تبدیل می‌کند پس اگر می‌خواهید در معاملاتتان موفق و پرسود باشید حتما از این دانش استفاده کنید .

اگر میخواهد در مورد تحلیل بنیادی و سرفصل‌هایش بیشتر بدانید روی این لینک کلیک کنید.