شاید شما هم از اساتید و رسانه‌های آموزشی مختلف بازار سرمایه در مورد تابلوخوانی و بازارخوانی در بازاربورس شنیده باشید و این سوال در ذهنتان شکل گرفته باشد که اساسا تابلوخوانی بورس چیست و چرا باید آن را یاد بگیریم ؛ در این مقاله قصد داریم تابلوی معاملات بورس و تابلوخوانی را به طور کامل معرفی کنیم و روش های استفاده از تابلو ، برای خرید سهام را آموزش دهیم .

تابلوخوانی یا همان بازارخوانی چیست ؟

به تجزیه ، تحلیل و استخراج اطلاعات مهم از روی تابلوی معاملات بورس تابلوخوانی یا بازارخوانی می‌گویند ؛ به زبان ساده‌ تر ، تابلوخوانی روشی تحلیلی است که ما با استفاده از آن میتوانیم با نگاه کردن به تابلوی معاملات به اطلاعات ارزشمندی دسترسی پیدا کنیم .

تابلوخوانی , تابلوی معاملاتی بورس , تابلوخوانی چیست , آموزش تابلوخوانی
تابلوی معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران

چرا به عنوان یک سرمایه‌گذار بورسی باید تابلوخوانی بلد باشید ؟

همه‌ی ما میدانیم بازارهای مالی در مقاطعی از زمان ، خیلی با منطق تحلیل بنیادی و یا حتی تکنیکال پیش نمی‌رود و زمان‌هایی وجود دارد که قدرت نقدینگی حرف اول را در بازار بورس و دیگر بازارهای مالی می‌زند .
در حقیقت اگر بخواهیم مکانیزم رشدها و ریزش‌ها را در بازارهای مالی مرور کنیم میبینیم که تنها عامل رشد و ریزش قیمت ، عرضه و تقاضا است ؛ این قدرت عرضه ( فروشندگان ) و تقاضا ( خریداران ) است که جهت بازار را مشخص می‌کند و روند ها را شکل می‌دهد .
به بیانی دیگر افزایش و کاهش میزان نقدینگی ( قدرت پول ) است که باعث رشد یا ریزش قیمت سهام می‌شود .
پس بهترین راه برای پیگیری و پیشبینی روندها و حرکت‎های قیمتی در بازارهای مالی پیگیری نقدینگی است و یکی از بهترین روش‌ها برای پیگیری نقدینگی وارد شده و با خارج شده از بازار سهام تحلیل تابلوی معاملاتی یا همان تابلوخوانی است .

معرفی بخش‌های مختلف تابلوی معاملاتی

در این قسمت میخواهیم بخش های مختلف تابلوی معاملاتی هر سهم را برای شما شرح دهیم . برای مثال در تصویر زیر تابلوی معاملاتی سهام پتروشیمی پارس با نماد (پارس) را مشاهده میکنید که در ادامه توضیحاتی مختصر در مورد بخش‌های مختلف تابلو می‌دهیم .

تابلوی معاملاتی سهامم را از کجا پیدا کنم ؟

شما برای تابلوخوانی یا همان بررسی اطلاعات سهم خود باید به تابلوی معاملاتی آنلاین دسترسی داشته باشید ؛ سایت‌ها و رسانه‌های زیادی هستند که شما میتوانید تابلوی معاملاتی سهام خود را در آنجا ببینید اما سایت و منبع اصلی اطلاعات مربوط به سایت رسمی سازمان بورس است که میتواتید از طریق کلیک بر روی لینک قرار داده شده به آن دسترسی پیدا کنید ؛ بعد از آن ، از طریق نوار ابزاری که در سمت بالا سمت چپ قرار دارد میتوانید بر روی قسمت جستجو کلیک کرده و نماد معاملاتی مورد نظر خود را جستجو کنید .

تابلوخوانی , تابلوی بورس , تابلوخوانی پارس , آموزش تابلوخوانی , معرفی تابلوی معاملات

معرفی تابلوی معاملات

بخش اول

تابلوخوانی , تابلوی بورس , تابلوخوانی پارس , آموزش تابلوخوانی , معرفی تابلوی معاملات
بخش اول تابلوی معاملاتی سهام پتروشیمی پارس
قسمت بالا
 • بخش بالا : در بخش بالای تصویر نام و نماد شرکت مورد نظر نوشته است به علاوه‌ی بخشی از بازار که این نماد در آن معامله می‌شود.
 • خرید : نشان دهنده‌ی آخرین پیشنهاد خریدی که توسط سرمایه گذاران داده شده است .
 • فروش : نشان دهنده‌ی آخرین پیشنهاد فروشی که توسط سرمایه گذاران داده شده است .
 • معامله : نشان دهنده‌ی قیمت آخرین معامله‌ای که در زمان معاملاتی بازار صورت گرفته است .
 • اولین : نشان دهنده‌ی قیمت اولین معامله‌ای که در این نماد صورت گرفته است .
 • پایانی : قیمت پایانی در حقیقت میانگین قیمت هایی است که در طول زمان معاملاتی آن روز ، مورد معامله قرار گرفته است همچنین قیمت پایانی ، قیمتی است که معامله سهم در ابتدای روز بعد، براساس آن قیمت آغاز می شود.
 • دیروز : نشان دهنده‌ی قیمت آخرین معامله ای است که دیروز انجام شده است .
قسمت میانی

این قسمت مربوط به حجم ، تعداد و ارزش معاملاتی است که در این روز صورت گرفته است .
ارزش بازار :‌ ارزش بازار شامل حاصل ضرب تعداد سهام شرکت در قیمت روز آن می‌باشد .

قسمت پایینی

آخرین اطلاعات قیمت : نشان دهنده‌ی زمانی است که در آن آخرین معامله صورت گرفته است .
وضعیت :‌ نشان دهنده‌ی آخرین وضعیت نماد معاملاتی است .

بخش دوم

تابلوخوانی , تابلوی بورس , تابلوخوانی پارس , آموزش تابلوخوانی , معرفی تابلوی معاملات
قسمت بالا

نشان‌ دهنده‌ی بازه های مجاز قیمتی در روز ، هفته و سال است .

قسمت میانی
 • تعداد سهام : نشان دهنده‌ی تعداد کل سهام این شرکت می‌باشد .
 • حجم مبنا : حجم مبنا نشان دهنده‌ی حداقل تعداد سهامی است که باید در طول زمان معاملاتی بازار معامله شود تا تمام درصد تغییرات مجاز در آن روز، در تعیین قیمت روز بعد لحاظ شود .
 • سهام شناور : نشان دهنده‌ی درصدی از سهام شرکت است که از طریق بورس قابل خرید و فروش است.
 • میانگین حجم ماه : نشان دهنده‌ی میانگین حجم سهام معامله شده روز در طول یک ماه گذشته می‌باشد .
قسمت پایینی

EPS : مخفف Earning per share و به معنای سود هر سهم می‌باشد ؛ هرگاه سود ساخته شده‌ی شرکت را پس از کسر مالیات بر تعداد سهام شرکت تقسیم کنیم سود هر سهم یا همان EPS به دست می‌آید.

P/E : نسبت قیمت (Price) به سود هر سهم (Earn) یا همان درآمد را P/E می‌گوییم .

P/E گروه : این عدد نشان دهنده‌ی میانگین P/E گروه سهم می‌باشد .

بخش سوم

تابلوخوانی , تابلوی بورس , تابلوخوانی پارس , آموزش تابلوخوانی , معرفی تابلوی معاملات

در این بخش میزان خرید و فروش ها ، به تفکیک حقیقی یا حقوقی بودن آن‌ها را مشاهده می‌کنید ؛ در حقیقت شما می‌توانید از این قسمت تابلو متوجه شوید که چه میزانی از معاملات این روز را ، اشخاص حقیقی معامله کردند و چه میزانی توسط کدهای حقوقی مورد معامله قرار گرفته است . در استراتژی های تابلوخوانی از اطلاعات این بخش استفاده بسیاری می‌شود پس توصیه می‌کنیم مفهوم این بخش تابلوی معاملات را خوب یاد بگیرید .

بخش چهارم

تابلوخوانی , تابلوی بورس , تابلوخوانی پارس , آموزش تابلوخوانی , معرفی تابلوی معاملات

بخش چهارم مربوط به قسمت پیشنهاد‌های معاملاتی می‌باشد . در سمت راست سه خط اول پیشنهادهای خریداران و در سمت چپ سه خط اول پیشنهاد های فروشندگان را مشاهده می‌کنید ؛ بخش تعداد ، تعداد کدهای معاملاتی که در آن قیمت سفارش خود را ثبت کرده‌اند را نشان می‌دهد .
در بخش حجم نیز مجموع سهامی که آن کدهای معاملاتی درخواست داده‌اند را نشان می‌دهد .

بخش پنجم

در این بخش نمودارتغییرات قیمت سهم در طول روز را مشاهده می‌کنید .
بعد افقی نمودار مربوط به زمان و بعد عمودی مربوط به قیمت سهم می‌باشد .

بخش ششم

تابلوخوانی , تابلوی بورس , تابلوخوانی پارس , آموزش تابلوخوانی , معرفی تابلوی معاملات

در این بخش شرکت‌ها و نماد‌های هم‌ گروه نماد مد نظر خود را مشاهده می‌کنید و میتوانید اطلاعات قیمتی و معاملاتی روزانه آن‌ها را با هم مقایسه کنید .

بخش هفتم

در این بخش اطلاعیه‌های مربوط به سهام خود را می‌توانید مشاهده کنید . چک کردن و مطلع بودن از این اطلاعیه‌ها در تابلوخوانی خیلی حائز اهمیت است ؛ اخبار و گزارش‌های سهام خود را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید .
همچنین این اطلاعیه ها را می‌توانید از سامانه اطلاع‌رسانی کدال نیزدنبال کنید .

بخش آخر

تابلوخوانی , سابقه معاملات

در این قسمت می‌توانید با کلیک بر روی تاریخ معاملاتی مد نظرتان ، سابقه و اطلاعات معاملاتی آن روز را مشاهده کنید و بر روی آنها استراتژی های تابلوخوانی خود را پیاده کنید .

کلام آخر

تابلوخوانی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که یک سرمایه‌گذار بورسی باید از آن اطلاع داشته باشد در این مقاله سعی کردیم در قدم اول تابلوخوانی را تعریف کنیم و دلایل الزام یادگیری آن را برای سرمایه‌گذاران بورسی بیان کنیم و در قدم دوم بخش‌های مختلف تابلوی معاملات را به طور مختصر معرفی کنیم . اگر علاقه داشتید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید میتوانید از طریق این لینک آموزش جامع تابلوخوانی بورس ما را تهیه و مشاهده کنید .