بورس چیست ؟

این روز‌‌ها از افراد و رسانه های مختلف ، زیاد در مورد بازار بورس میشنویم ؛ شاید برای شما هم این پرسش به وجود بیاید که اساسا بورس چیست و از چه طریقی به وجود آمده است . در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش هایی که ممکن است در ذهن شما به وجود بیاد پاسخ بدهیم .

بورس چیست , بورس چیت به زبان ساده , مزیت های بورس , درآمد از بورس

معنی واژه‌ی بورس چیست ؟


بورس  (Bourse) در اصل یک واژه‌ی فرانسوی به معنای «کیف پول» است.

واژه‌ی بورس از کجا آمده و به چه مکان هایی بورس گفته می‌شود ؟

از دید اکثر پژوهشگران اقتصادی ، تاریخچه‌ی پیدایش واژه بورس به قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ بلژیک برمیگردد.

این واژه از نام خانوادگی آقای واندر بورس بلژیکی اخذ شده که صرافان شهر در مقابل خانه‌ی او ( که در نزدیکی میدان «تر بورس» قرار داشت )‌ گرد هم می‌آمدند و به معامله کالاها ، اوراق بهادار و پول می‌پرداختند.

از این ماجرا به بعد به کلیه مکان‌هایی که در آن داد و ستد کالا،پول و اسناد مالی و تجاری صورت می‌گرفت بورس گفته میشد.

اولین سازمان رسمی بورس کجا به وجود ‌اومده؟

اولین مرکز بورس اوراق بهادار جهان دراوایل قرن هفدهم ودر شهر«آمستردام» هلند تاسیس شد و از کمپانی هند شرقی به عنوان اولین شرکتی یاد میشود که سهام خود را در این بازار عرضه کرد.

البته برخی از محققان اولین سازمان رسمی بورس را بورس اوراق بهادار شهر «انورس» بلژیک می‌دانند که گویا تاسیس آن به سال ۱۴۶۰ میلادی بر میگردد.

کار بورس چیست ؟

بورس وظیفه‌ی جمع ‌آوری سرمایه‌های راکد و سوق دادن آنها به شرکت ها و بنگاه های اقتصادی را دارد ؛ به طور کلی بورس بازاری است که در آن دو نوع دارایی مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند.

دارایی نوع اول، دارایی های فیزیکی است ( مانند :‌ زمین ،‌ ساختمان ، ‌ماشین و … )
و دارایی نوع دوم دارایی های مالی و یا کاغذی هستند (مانند : سهام و اوراق مشترک)

پس اگر بخواهیم به پرسش بورس چیست ، پاسخ ساده ‌تری بدهیم میگوییم که بورس بازاری است که شما میتوانید پولتان را به دارایی تبدیل کنید و از این طریق کسب سود کنید.

چند نوع بورس داریم ؟

به طور کلی در دنیا ۴ نوع بورس وجود دارد که در دسته بندی زیر به معرفی مختصر هر کدام از آن‌ها میپردازیم .

  • بورس کالا : همان طور که از نام آن پیداست در این بازار شما میتوانید سهام کالا‌های مختلف را در این بازار بخرید
  • بورس اوراق بهادار: که شما میتوانید در آن سهام شرکت ها و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت را خرید و فروش کنید
  • بورس ارز :‌ که در آن ارز‌های خارجی معامله میشوند ( در ایران این نوع بورس با کارکرد معامله و تبادل ارزهای خارجی وجود ندارد)
  • بورس انرژی :‌ که به عنوان یک نوع بورس کالایی به شما اجازه خرید و فروش حامل‌های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر آن را میدهد.

بورس اوراق بهادار تهران , بورس چیست , مزایای بورس , کسب درآمد از بورس

بورس تهران در چه سالی آغاز به کار کرد ؟

تاسیس بورس اوراق بهادار در ایران به سال ۱۳۱۵ شمسی برمی‌گردد که در آن سال‌ها یک کارشناس هلندی و یک کارشناس بلژیکی به منظور بررسی و اقدام در تنظیم و تهیه مقررات قانونی سازمان بورس ، وارد ایران شدند.

اما با آغاز جنگ جهانی دوم مطالعات آن دو متوقف شد و در تاسیس سازمان بورس وقفه ۱۸ ساله افتاد.
در سال ۱۳۳۳ ماموریت تشکیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ، وزارت بازرگانی و بانک مرکزی محول شد.

بررسی و تدوین قوانین بازار سرمایه توسط این نهادها ، پس از ۱۲ سال یعنی در سال ۱۳۴۵ تکمیل شد و در اردیبهشت ماه همین سال لایحه تشکیل بورس اوراق بهادار تهران تصویب شد ؛
در نهایت با ورود سهام بانک صنعت و معدن و نفت پارس ، بورس اوراق بهادار در تاریخ ۱۵ بهمن سال ۱۳۴۶ رسما آغاز به کار کرد.

چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنیم ؟

پس از پاسخ دادن به پرسش اینکه بورس چیست ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا باید در بورس سرمایه‌ گذاری کنیم و سرمایه گذاری در این بازارچه مزایایی برای ما دارد ؟

مزیت های بورس چیست ؟

کسب سود

اولین هدف همه‌ی ما از سرمایه گذاری در هر نوع بازاری کسب سود است یعنی میتوان گفت تعریف سرمایه گذاری در اصل همین است ، خرید یک دارایی یا هر چیز دیگری به امید اینکه  در آینده قیمت آن دارایی افزایش یابد یا اینکه از آن درآمدی حاصل شود .

پس مهم‌ترین هدف ما از سرمایه گذاری به دست آوردن سود است و بازار بورس همیشه یکی از بهترین و پربازده‌ ترین بازار ها در میان بازار های مالی در نظام های اقتصادی دنیا بوده است .

کسب سود با روش های متفاوت

یکی از متداول‌ترین پرسش هایی که تازه واردان بازار بورس میپرسند این است که راه‌های کسب سود در بازار بورس چیست ؟ راه های متفاوتی برای کسب سود در بازار سرمایه وجود دارد اما عمده آنها شامل موارد زیرهستند :

  • سود نقدی :‌ که شامل تقسیم سود سالیانه شرکت ها به سهامداران است
  • افزایش سرمایه : (که در این مورد در مقاله ای دیگر مفصل توضیح خواهیم داد)
  • ما به‌ التفاوت قیمت خرید و قیمت روز سهام شرکت ها

البته باید توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در بازار بورس نیازمند آموزش است و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود بدون داشتن دانش و مهارت های معاملاتی در این بازار شخصا فعالیت کنید .

اگر دانش کافی را ندارید پیشنهاد اول ما این است که حتما آموزش ببینید در غیر این صورت سرمایه خود را به صندوق های سرمایه گذاری بسپارید .  

سرمایه گذاری با سرمایه کم  

یکی دیگر از مزیت های فوق‌العاده در بازار بورس این است که شما برای سرمایه گذاری در این بازار حتما نیاز به سرمایه های خیلی زیاد ندارید ؛ ویژگی‌‌ای که در بازار های دیگر مانند  بازار مسکن به هیچ وجه وجود ندارد ؛

در حقیقت شما در این بازار میتوانید با مبلغ ۵۰۰ هزار تومان سرمایه گذاری خود را شروع کنید و به دلخواه این رقم را در سرمایه گذاری های خود بیشتر کنید.

نقد شوندگی  

یکی از مهم‌ترین ویژگی های بازار بورس خاصیت نقدشوندگی این بازار است .

 نقد شوندگی یعنی شما برای کسب سود در بازار سرمایه لازم نیست همانند سرمایه گذاری در بانک برای مدت زمان طولانی ، دسترسی به پول خود نداشته باشید.

در این بازار شما میتوانید سهام خریداری شده را در کوتاه ترین مدت ممکن به پول نقد تبدیل کنید و در هر لحظه به اصل سرمایه و سود سرمایه گذاری خود دسترسی پیدا کنید .

ارزش پول , تورم , بورس چیست , مزایای بورس

حفظ ارزش پول در مقابل تورم

یکی از بزرگترین معضلاتی که ما در اقتصاد کشورمان با آن روبرو هستیم شیب بالای نرخ تورم در اقتصاد ما است به این مفهوم که سرعت کاهش ارزش پول ما بسیار بالاست .
بازار سرمایه نه تنها مانند دیگر حوزه‌های سرمایه گذاری مانند ارز و بانک و … تورم‌ زا نیست بلکه در کنترل این نرخ بسیار کمک میکند و در عین حال شما با سرمایه گذاری در این بازار و کسب سود از آن میتوانید سرمایه خود را در مقابل این کاهش ارزش به طور کامل حفظ کنید.

تنوع حوزه های سرمایه گذاری

در بازار سرمایه تهران بیش از ۵۰۰ شرکت در ۵۲ صنعت مختلف از جمله صنعت پتروشیمی ، پلایشی ، فولادی ، معدنی و … وجود دارد که میتوان بر روی هر کدام از آن‌ها سرمایه گذاری کرد.

حمایت و شفافیت قانونی

بورس بازاری کاملا قانونی و مورد حمایت دولت و اقتصاد است و مزایای ویژه ای برای سهامداران دارد.
شرکت های مورد معامله در بازار بورس موظف‌اند گزارش های مالی و خبری خود را به صورت پیوسته به سهامدارن عرضه کنند که سهامدارن میتوانند با مراجعه به وبسایت کدال گزارش شرکت ها را مشاهده نمایند .

معافیت از مالیات

سود حاصل از سرمایه گذاری در بازار بورس شامل مالیات نمیشود که این خود یکی از ویژگی های مهم این بازار است.

سهولت سرمایه گذاری در بازار بورس

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش خدمات اینترنتی امروزه شما میتوانید با گرفتن کد بورسی از کارگزاری های بورس و استفاده از سامانه آنلاین آن کارگزاری با چند کلیک ساده به خرید و فروش سهم بپردازید.

مشارکت در مدیریت شرکت

اشخاص با خرید سهام شرکت ها در حقیقت مالکیت شرکت ها را خرید و فروش میکنند (به میزان حجم سرمایه‌شان) ؛
این سهامداران میتوانند با شرکت در مجامع سالیانه و مشارکت در نظرسنجی ها و تصمیم گیری های مهم در آینده شرکتی که در آن سرمایه گذاری میکنند سهیم باشند.

مزیت های سرمایه گذاری برای اقتصاد کشور

از دیگر مزایای بازار سرمایه به لحاظ اقتصاد کلان میتوان به کنترل حجم پول ، میزان نقدینگی و تورم اشاره نمود.

چرا شرکت ها سهامشان را در بورس عرضه میکنند ؟

مهم ترین دلیل عرضه سهام شرکت ها در بورس افزایش سرمایه شرکت ها از طریق مشارکت سهامداران است.
شرکت ها با این کار میتوانند از حداقل ۱۰ درصد معافیت مالیاتی بهره مند شوند.
شرکت های پذیرفته شده در بورس میتوانند برای خودشان از این طریق وجه و اعتبار کسب کنند.

کلام آخر

بدون وجود منابع مالی کافی ، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی نمی‌توانند بخش عظیمی از فعالیت های خود را به سرانجام برسانند که این امر موجب آسیب رساندن به بدنه ی اقتصاد کشور خواهد شد ؛ به زبان ساده بورس وظیفه‌ی جمع ‌آوری سرمایه‌های راکد و سوق دادن آنها به شرکت ها و بنگاه های اقتصادی را دارد .
میتوان گفت یکی از پارامترهای اساسی در سنجش سلامت اقتصاد یک کشور، وضعیت بورس آن کشور است. استقبال اخیر مردم ما از بازار سرمایه ، می‌تواند اتفاق خوشایندی برای بورس و اقتصاد کشور ما باشد . بازار بورس یکی از اصولی ‌ترین و پربازده ‌ترین حوزه های سرمایه گذاری در میان دیگر حوزه‌های اقتصادی است که علاوه بر سودرسانی به فعالان و سهامداران این بازار به پویا شدن اقتصاد ، کنترل نرخ تورم و افزایش نرخ رشد پس‌انداز کمک شایانی می‌کند .
پس هرچه زودتر سرمایه‌گذاری خود را در این بازار به صورت آگاهانه و با بهره‌گیری از آموزش ها و دانش‌ تحلیلی روز ، شروع کنید .